ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

KOMENTÁŘ: Není tak snadné nepřijmout euro. Česko je tak trochu v jeho pasti

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Česko se nemůže snadno a jednostranně zříci závazku přijmout euro, a to ani prostřednictvím případného referenda, které by dopadlo v neprospěch eura. To už by možná bylo snazší vystoupit z EU, píše ve svém komentáři pro MF DNES Ladislav Minčič, tajemník Hospodářské komory a někdejší náměstek ministra financí.

Přijmout euro? Nebo ne? A případně jak rychle? Přistoupení ke společné měně se nečekaně stalo třaskavým tématem ve vládní koalici. Lze ale vůbec otázku přijetí eura zcela vymazat z horizontu uvažování našich politiků?

Když politici a ekonomové hovoří o přijetí eura, anebo o setrvání u české koruny, trochu se zapomíná na právní souvislosti. Předně je třeba zdůraznit, že mnohostranná smlouva z roku 2003 o přistoupení deseti kandidátských zemí včetně České republiky do Evropské unie neobsahuje žádnou zmínku o právu Česka jednostranně se vyvázat z povinnosti výhledového přijetí eura.

Trochu méně známý je fakt, že splněná konvergence v podstatě znamená automatické přijetí eura, i kdyby si česká vláda takový cíl nestanovila.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video