U maturity nikdo nečeká, že bude umět úplně všechno. Ilustrační foto

U maturity nikdo nečeká, že bude umět úplně všechno. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Klíč k maturitě: věřit si a nezmatkovat

Kdo absolvoval maturitu, ví, že poslední dny před ní vyplní nervozita a napětí. "Studenti jsou pod tlakem, aby splnili vše, co se od nich očekává. Bojí se, že selžou, a mnohdy si vyčítají nedostatečnou přípravu. Svou roli hraje i strach z neznámé situace," říká psycholožka Věra Kramářová.

SPECIÁL: Je čas myslet na maturitu

Základem úspěšné přípravy je shromáždění potřebných studijních materiálů. Pokud vám některé informace chybějí, můžete je velmi rychle stáhnout z internetu.

Podle ředitelky třeboňského gymnázia Jany Coufalové není třeba mít otázky zpracované na mnoho stran. "Je lepší si vytvořit osnovu a k tomu napsat základní údaje v bodech. Přehledně seřazené informace si budete lépe pamatovat."

Co stihnete o svatém týdnu
Každý ví, že k maturitě je třeba se připravovat dlouhodobě a systematicky. "Svaťák" na přípravu nestačí, přesto i v posledních dnech před zkouškou lze mnohé zachránit.

"Především nepropadejte panice. Připravte si plán pro opakování látky na každý den," doporučuje loňská maturantka Lenka Dostálová. Osvědčuje se opakování látky nahlas, kreslení náčrtů a schémat nebo psaní poznámek.

"Nejlepší je začít tématem, které je vám blízké a které bez problémů zvládnete. Získáte dobrý pocit a příprava vám půjde snadněji," radí Coufalová.

Vhodné je pokračovat se středně těžkými tématy a nezdržovat se u otázek, které vám nedělají potíže. Ušetřený čas věnujte obtížnějším tématům.

Tyto otázky si nechte nakonec, ale nesedejte k nim v okamžiku, kdy jste unavení. Než se na ně soustředíte, zařaďte krátkou přestávku, vyvětrejte, protáhněte se. Během učení jezte raději lehká jídla a nezapomínejte na pitný režim.

"Velmi důležitý je odpočinek. Spěte alespoň šest hodin denně," doplňuje Kramářová. Cítíte-li se úplně vyčerpaní, nesahejte po tabletkách ani cigaretě. Energii vám dodá kousek čokolády nebo ovoce.

Obrňte se proti stresu
Mnozí studenti si špatně rozvrhnou přípravu a v posledních dnech před zkouškou se snaží naučit co nejvíce. Pracují pak na hranici psychických možností a výsledkem je pouze chaos v hlavě.

"Nepřiměřená zátěž se může projevit tím, že i výborný žák nakonec při zkoušce neuspěje," uvádí Coufalová.

Proto je třeba si na poslední dny naplánovat jen to, co je možné skutečně zvládnout. Pokud si uložíte přespříliš úkolů, budete ve stresu z toho, že je nestíháte. Pamatujte - o každé otázce je třeba vědět alespoň něco, ale nemusíte být perfektní.

Co na sebe a co s sebou
Večer před zkouškou již nic nezachráníte. Běžte raději včas spát, abyste byli další den odpočatí a svěží. Unavený mozek pracuje pomaleji a kruhy pod očima vám body u maturitní komise nezískají.

Nenoste s sebou na potítko taháky. Případné problémy za to nestojí. Ke zkoušce dospělosti jděte upravení, s umytými a učesanými vlasy, pánové oholení. Vhodné je společenské oblečení, které vás nikde neškrtí a v němž se cítíte dobře.

Tričko nebo krátkou sukni si nechte raději na jinou příležitost. Vizitkou jsou i čisté boty. "Na zkoušku přijďte raději o chvíli dřív," radí Lenka Dostálová, která maturovala loni. "Budete mít čas si popovídat se spolužáky a trochu se uklidnit."

Věřte si a zvládnete to
Bez základního minima se student při zkoušce neobejde. Ale může se stát, že vám některý údaj vypadl. "Nezmatkujte! Zachovejte klid a nebojte se improvizovat," radí psycholožka Kramářová.

Zkoušející vás nechce potopit a ve většině případů vám návodnými otázkami pomůže překonat mezeru ve vědomostech. I když odpověď neznáte, nevzdávejte se.

Přejděte v hovoru plynule na téma, kterému rozumíte nebo které máte připravené. Tato finta většinou neujde pozornosti, ale možná vám projde. Myslete na to, že zkoušky z jednotlivých předmětů trvají pouze patnáct minut.

Soustřeďte se na to, abyste zvládli celou osnovu zadané otázky. Mluvte nahlas, souvisle a nebuďte křečovití. Pak se vám bude lépe přemýšlet. Věřte si a zkoušku jistě uděláte.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video