Z vystavení díla Davida Černého je prezident podle svých slov hluboce znepokojen.

Z vystavení díla Davida Černého je prezident podle svých slov hluboce znepokojen. | foto: Dan Materna, MAFRA

Klaus se zlobí na vládu kvůli Černého plastice, žádá omluvu Bulharsku

  • 827
Václava Klause šokovala bruselská plastika Davida Černého. V dopise adresovaném vládě vybízí premiéra Topolánka, aby se za zveřejnění unijní skládačky omluvil. Sám prezident již tak učinil, když napsal svému bulharskému protějšku.

Zobrazení Bulharska v plastice Entropa, která zdobí budovu Rady EU v Bruselu"Pokládám za nezbytné, aby se vláda Vaším prostřednictvím od této nešťastné události veřejně distancovala a omluvila se našim partnerům - představitelům Bulharské republiky a její veřejnosti na místě prvním," napsal Klaus Topolánkovi v dopise. Celé znění textu, jehož pravost MF DNES potvrdil zdroj z Hradu, najdete v rámečku. Jako první o dopise informoval internetový server časopisu Euro.

Záchod urážející Bulhary zatím visí

České zastoupení při EU s odstraněním otálí

Z vystavení díla Davida Černého je prezident "hluboce znepokojen". Podle něj může celá záležitost poškodit Českou republiku v mezinárodních vztazích.

"Jsem velmi překvapen, že vůbec mohl nastat případ, kdy se za oficiální postoj naší země vydává dílo, které vzniklo jako soukromý vztah mezi umělcem a privátním investorem. Tento způsob 'privatizace' českého předsednictví Radě EU pokládám za nepatřičný a nepřijatelný," píše prezident.

Klaus a Černý

Česko pojal Černý ve skládačce Entropa jako velký displej ve tvaru republiky, ve kterém běhají prezidentovy výroky, týkající se například globálního oteplování.

Není to ostatně první jeho počin, kterým se do českého prezidenta strefuje. Už v roce 2003 vytvořil dvě pětimetrové postavy v předklonu a do jejich řitních otvorů umístil obrazovku. Na ní se dva lidé s gumovými maskami s podobou Václava Klause a Milana Knížáka vzájemně krmili kaší.

Černý je velký kritik současného prezidenta a obdivovatel jeho předchůdce. "Nevím, zda je to pocit na zvracení, nebo spíš na emigraci," komentoval Klausovo jmenování prezidentem.

Černý kritizoval Klause i kvůli jeho postoji ke Kaplického knihovně. "Konečně by tady vyrostlo něco úžasného, zábavného, co má světové parametry. Ale ne...Klaus se půjde přivázat i s Knížákem na Letnou na protest proti stavbě! To je ona česká zapšklost, přízemnost," řekl Černý v jednom z rozhovorů.

Odpovědnost za celou záležitost nese podle něj jednoznačně vláda. "Pokud nastala situace, že objekt a jeho sporné a urážlivé vyznění pro jiné státy s vládou nikdo nekonzultoval, jsem tím šokován. Hrozím se představy, že podobně voluntaristický způsob prezentace České republiky je pro členy Vaší vlády možný i v jiných případech," píše Klaus. O plastice mluví záměrně jako o 'události', zdráhá se ji nazvat 'uměleckým dílem'.

Klaus se omluvil bulharskému prezidentovi

Prezident zároveň Topolánkovi sdělil, že se už písemně omluvil bulharskému prezidentovi Georgi Parvanovovi. "Tuto plastiku v žádném případě nepovažuji za vtipnou, ani za povedenou. Její jedinou ambicí je šokovat a mystifikovat. Plně sdílím rozhořčení bulharských představitelů a mnohých občanů, kteří proti tomuto ´uměleckému dílu´ protestují," napsal český prezident svému bulharskému protějšku.

"Chci Vás ujistit, že mi vždy záleželo a záleží i teď na dobrých vztazích mezi Bulharskem a Českou republikou a rezolutně odmítám jakékoli formy provokace - včetně těch vydávajících se za umění - které tyto vztahy znevažují a poškozují," napsal Klaus podle serveru časopisu Euro.

Umístění států sedmadvacítky v plastice Entropa, která zdobí budovu Rady EU v BruseluPlastiku nazvanou Entropa, která má zobrazovat jednotlivé evropské země podle stereotypů, se kterými jsou svými sousedy vnímány, představil Černý minulý týden v Bruselu.

Hned se ale musel za své dílo omlouvat, protože vládu oklamal. Nejde o společné dílo 27 evropských výtvarníků, jak tvrdil, ale o jeho vlastní výtvor, jak se ukázalo ještě před spuštěním plastiky. Navíc některé země rozhněval tím, jak je vyobrazil. - čtěte Výtvarník Černý se omluvil za plastiku, podle vlády nedodržel zadání 

Za mystifikaci se během slavnostního předvedení projektu omluvil i vicepremiér Alexandr Vondra. Bulharsku slíbil, že "turecký záchod", jak Černý Bulharsko zpodobnil, vláda odstraní. Češi ale doposud svůj slib nesplnili. - čtěte Záchod urážející Bulhary na Entropě zůstává, Češi s odstraněním otálejí

Plné znění Klausova dopisu

„Vážený pane předsedo vlády, musím vyjádřit své hluboké znepokojení v souvislosti s případem vystavení díla pana Davida Černého v bruselské centrále EU.

Nemohu přijmout ani metodu, ani obsah této události (záměrně mluvím o události, nikoli o uměleckém díle), která má potenci poškodit Českou republiku v jejích mezinárodních vztazích. Jsem velmi překvapen, že vůbec mohl nastat případ, kdy se za oficiální postoj naší země vydává dílo, které vzniklo jako soukromý vztah mezi umělcem a privátním investorem. Tento způsob „privatizace" českého předsednictví Radě EU pokládám za nepatřičný a nepřijatelný. Odpovědnost za celou kauzu nese jednoznačně vláda.

Pokud nastala situace, že objekt a jeho sporné a urážlivé vyznění pro jiné státy s vládou nikdo nekonzultoval, jsem tím šokován. Hrozím se představy, že podobně voluntaristický způsob prezentace ČR je pro členy Vaší vlády možný i v jiných případech.

Vážený pane předsedo, pokládám za nezbytné, aby se vláda Vaším prostřednictvím od této nešťastné události veřejně distancovala a omluvila se našim partnerům - představitelů Bulharské republiky a její veřejnosti na místě prvním.

Chci Vás informovat, že první krok jsem již udělal svým vlastním dnešním omluvným dopisem bulharskému prezidentovi. Očekávám, že mě budete informovat o svých opatřeních na minimalizaci škod, způsobených touto nezodpovědnou a politováníhodnou událostí.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video