Federace strojvůdců po odpoledním jednání nakonec rozhodla, že na hodinu a čtvrt vlaky Českých drah zastaví.

Federace strojvůdců po odpoledním jednání nakonec rozhodla, že na hodinu a čtvrt vlaky Českých drah zastaví. | foto: MF DNES

Ke stávce se nakonec připojili i strojvůdci, vlaky nepojedou více než hodinu

  • 1535
Česko zítra na hodinu ochromí stávka proti vládním reformám. Pocítí to zejména ti, kteří využívají veřejnou dopravu. Provoz omezí některé autobusy a tramvaje. Ke stávce se nakonec rozhodli připojit také strojvůdci. Pražské metro však pojede. Už od rána zavřou své ordinace někteří lékaři.

Odborové sdružení železničářů se během dneška nejprve rozhodlo, že do stávky nepůjde. Federace strojvůdců však po odpoledním jednání nakonec rozhodla, že na hodinu a čtvrt vlaky Českých drah zastaví. Vlaky nepojedou od 13:00 do 14:15.

České dráhy chtějí se strojvedoucími vyjednávat ještě zítra ráno během pravidelné porady vedení s odbory. "Pokusíme se je ještě přesvědčit, aby cestující dovezli včas tam, kam mají," řekl MF DNES mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Podle Kubaly však mají České dráhy pro případ stávky už připravený mimořádný plán.

"Celý systém je postaven tak, aby hodinové zastavení provozu neohrozilo další spoje a zpoždění se nepřenášelo do pozdějších odpoledních hodin ani do druhého dne," uvedl Kubala.

Hodinová výstražná stávka, kterou na úterý od 13:00 do 14:00 vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů, má být největší protestní akcí v Česku od počátku 90. let. Odboráři zatím neuvedli odhad, kolik lidí se stávky zúčastní.

V některých velkých městech se na hodinu zastaví MHD. V Praze se stávka nakonec nedotkne metra, hodinu ale nepojedou některé autobusy a tramvaje. "S velkou pravděpodobností nepojedou celou hodinu některé linky, které vyrážejí z Motola. Tedy tramvaje číslo 4, 7, 9, 10," řekl předseda odborové rady Dopravního podniku Jiří Obitko.

"Tramvaje budou stát rovnoměrně po celé Praze. V centru může dojít k zahušťění provozu, pak musí řidiči tramvají postupovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Jedině tak by to mohlo projít bez problému," říká Jiří Zabloudil ze Základní organizace Odborového svazu dopravy Motol.

"Nebudem porušovat zákony - umožníme průjezd sanitkám a hasičům. Řidiči mají pokyn, aby kultivovanou formou umožnili vystoupit cestujícím," doplňuje Jiří Čada, předseda Odborového sdružení základních organizací Dopravního podniku Autobusy Praha.

. KDO CHCE STÁVKOVAT

- zaměstnanci dopravních podniků
- lékaři a další zaměstnanci ve zdravotnictví
- pošťáci
- učitelé
- část pražských taxikářů
- zaměstnanci velkých průmyslových podniků

- strojvůdci

Jak bude městská hromadná doprava fungovat v ostatních městech, zatím není jasné. Odborový svaz, který dopravní podniky sdružuje, nechce scénář protestů prozradit. Odboráři spoléhají na moment překvapení a chtějí prý ochránit i samotné zaměstnance.

"Do začátku stávky totiž může docházet k zastrašování lidí," vysvětlil iDNES.cz předseda Odborového svazu dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Čech a Moravy Jan Rejský. Podle Rejského se stávky zúčastní 60 až 70 procent zaměstnanců MHD z celé země.

V metropoli nejspíš nebudou jezdit ani všechny taxíky. Taxikáři chtějí blokovat stanoviště na ruzyňském letišti, které má v pronájmu jeden z dispečinků taxi. "Řidiči sdružení v Odborovém sdružení Taxi Praha pak budou ve stávce pokračovat. Zablokují stanoviště taxi, která mají správce a mohou na nich stát jen někteří taxikáři," řekl dříve předseda sdružení Pavel Jelínek.

Vše o chystané
stávce odborů - všechny články

Ke stávce se připojí i zaměstnanci škol, ale jen symbolicky, protože je poslední týden školního roku a ve školách se neučí. "Stávku podpoří dva tisíce škol. V některých školách přestanou zaměstnanci na hodinu pracovat, jinde se ke stávce připojí jen symbolicky," řekl iDNES.cz předseda školských odborů František Dobšík.

Zvážit cestu by měli i lidé, kteří se chystají do ordinací. Stávku totiž chtějí podpořit i někteří lékaři a zdravotníci. Navíc chtějí stávkovat déle, a to od ranních hodin až do odpoledne. Pacienti by si proto měli ověřit, jestli jejich lékař bude ordinovat.  

K úterní hodinové stávce proti vládním reformám se připojí i zaměstnanci České pošty, která je s 37 tisíci pracovníků jedním z největších zaměstnavatelů v zemi. Pošťáci se protestu zúčastní většinou pasivně, aby neomezili chod podniku. "Nepředpokládáme, že se celonárodní stávka podepíše výrazně na provozu pošt a služeb pro zákazníky. Pokud k nějakému omezení v provozu dojde, bude to v míře, která neohrozí chod pošty," uvedla mluvčí pošty Dita Václavíková.

Podle Jitky Kubátové z Nezávislého odborového sdružení pracovníků České pošty ale protest pošťáků tak docela pasivní nebude. "V Praze, Pardubicích a asi i v Brně by měli stávkovat i řidiči České pošty," uvedla.


Do stávky se zapojí také zaměstnanci velkých průmyslových podniků. Jen z odborového svazu KOVO, který je se 170 tisíci členů nejsilnějším svazem ČMKOS, se do stávky zapojí 95 tisíc odborářů. Skoro 30 tisíc lidí přeruší práci, zbývající se protestu zúčastní jinou formou, například uspořádáním mítinku.

Hodinu budou stávkovat hornické odbory společnosti OKD v Ostravě; práce bude stát například také v automobilce Škoda Auto v Mladé Boleslavi i v jejích závodech ve Vrchlabí a Kvasinách, ve firmě ETA v Hlinsku a v brněnské Královopolské.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video