Česko koupilo 107 pandurů za 14 miliard korun.

Česko koupilo 107 pandurů za 14 miliard korun. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Kauza Pandur: ministři jdou k výslechu

  • 288
Vyšetřování kauzy pandury nabírá na obrátkách. Policie si podle informací MF DNES začíná zvát k výslechu "velké ryby". Detektivové chtějí slyšet, co politici vědí o dvacetimiliardové zakázce na obrněné transportéry, která byla podle bývalých manažerů zbrojařské firmy Steyr uplacená.

K výslechu tak půjde například bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová nebo dosluhující ministr obrany Martin Barták.

"Ano, byla jsem požádána, abych podala vysvětlení, je to pravda," potvrdila čerstvě zvolená místopředsedkyně Sněmovny Vlasta Parkanová. Martin Barták přes svého tiskového mluvčího vzkázal, že se nebude vyjadřovat.

Proč policii trvalo čtyři měsíce, než se rozhoupala? Patrně čekala, až bude mít v ruce "zajímavé stopy".

Jednou takovou stopou by podle zjištění MF DNES mohl být tajemný účet v ženevské pobočce britské prestižní banky Coutts Bank. Na něj měly z rakouského Steyru odcházet platby označené jako provize za poradenské služby.

Detaily policie neprozradí

Komu však účet ve skutečnosti patří, není jasné. Česká i rakouská policie čekají na výsledek pátrání ve Švýcarsku. "Vyšetřování pokračuje, ale k detailům se nebudeme vyjadřovat," řekl Libor Vrba, ředitel protikorupční jednotky.

KAUZA PANDURY

Česko koupilo 107 vozů za 14 miliard korun. Portugalská armáda své pandury nakoupila čtyřikrát levněji. MF DNES získala jednu z prvních lobbistických smluv z roku 2003. V předmětu smlouvy byla jména několika předních politiků.

Reportér MF DNES se proto sešel se dvěma manažery zbrojovky Steyr. Vystupoval jako obchodník s pohledávkami. Manažeři popsali, jak probíhala zákulisní jednání s českými politiky. A hovořili o tajných provizích – dvou až třech procentech pro každou stranu.

Vedle politiků policie začala vyslýchat i podnikatele zapletené do zákulisních dohod, které údajně tendr na transportéry Pandur provázely. Minulý týden byl na policii vypovídat významný lobbista Andrej Surňak. Jeho společnost Crane Consulting totiž hájila zájmy pozdějšího vítěze, rakouské zbrojovky Steyr. Surňak se dva týdny před volbami 2006 sešel s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem, ten pak prohlásil, že by se ministr obrany Karel Kühnl neměl "upejpat" a smlouvu s Rakušany by měl podepsat.

O pár dní později byla smlouva na nákup 199 kolových obrněných vozů za více než 20 miliard korun skutečně uzavřena. Všude jinde ve světě jsou přitom transportéry mnohonásobně levnější.

Ministr obrany Kühnl spornou smlouvu podepisoval ve chvíli, kdy byla vláda po volbách v demisi.

Na podivné okolnosti kolem podpisu si vzpomíná i tehdejší místopředseda branně-bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Miloš Titz (ČSSD). "Dopisem jsem Kühnla vyzval, ať nechá podpis smlouvy na nového ministra. On nám to dokonce na výboru slíbil. Pak ale odjel do zahraničí a hned po svém návratu smlouvu, kterou jsem považoval za nevýhodnou, podepsal," řekl Titz. Tím však výčet podivných okolností nekončí.

"Chtěli se prý se mnou vyrovnat"

Titz v rozhovoru s MF DNES uvedl, že i jemu v průběhu výběrového řízení jeden z jeho kolegů nabízel provizi za pomoc. "Přišel za mnou Miroslav Kalousek a říkal, že pokud pomůžu jedné z obchodních skupin (konkurentovi Steyru; pozn. red.), tak by se se mnou měli vyrovnat." Podle Titze nakonec k žádnému jednání nedošlo, protože vyhrála právě rakouská zbrojovka.

Miroslav Kalousek, tehdejší šéf vlivného rozpočtového výboru, Titzova slova důrazně popírá. "Do pandurů jsem vůbec nezasahoval, je to absurdní nesmysl," říká budoucí ministr financí za TOP 09.

Kauzu nákupu obrněných kolových vozů Pandur otevřela před čtyřmi měsíci MF DNES. Reportérovi, který se vydával za obchodníka, dva manažeři rakouské zbrojovky Steyr přiznali, že získání tendru provázely tučné provize. Mluvili dokonce konkrétně o penězích pro politickou reprezentaci.

"Měla to být dvě až tři procenta pro každou politickou stranu," říká na záznamu skryté kamery Wolfgang Habitzl, jeden z exmanažerů Steyru.

Česká armáda kupuje 107 strojů za 14 miliard korun. Po zveřejnění se případem začala zabývat rakouská protikorupční prokuratura, která ihned udělala prohlídky u obou manažerů i v sídle zbrojovky. Do vyšetřování se pustila i česká protikorupční policie. Ta před dvěma týdny předala spis státnímu zastupitelství, které má rozhodnout, jak se bude ve vyšetřování pokračovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video