Kastrace je jako trest smrti, brání ochránci práv sexuální delikventy

  16:37aktualizováno  13. března 11:35
EU žádá Česko, aby upustilo od chirurgické kastrace sexuálních delikventů. "Kastrace je jako trest smrti," říká John Bok z výboru proti mučení. Sexuolog Weiss naopak žádá pro devianty co nejtvrdší tresty. Oba se střetli v pořadu ČT Máte slovo. Řešilo se, jak stát chrání děti před sexuálními vrahy.
Chrání dostatečně náš stát děti před sexuálními devianty? Ilustrační foto.

Chrání dostatečně náš stát děti před sexuálními devianty? Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Podle sexuologa Petra Weisse by měly být tresty pro sexuální delikventy co nejtvrdší. "Ideální je, když je pachatel takového deliktu odsouzen k výkonu trestu a poté dostane ještě ochrannou sexuologickou léčbu," je přesvědčen sexuolog.

Bez následné léčby do jednoho roku po výkonu trestu opět spáchá podobný čin až osmdesát procent deviantů, naopak po léčbě recidivuje do dvaceti let pouze sedmnáct procent pachatelů.

Weiss se domnívá, že by měla zůstat možnost kastrace zachována. "Pokud možnost kastrace zmizí, budou muset strávit někteří lidé celý život v ústavech. A to je chyba," konstatuje Petr Weiss. Z kastrovaných pacientů podle něj nespáchal sexuální delikt ani jeden.

K velkým odpůrcům kastrace patří John Bok z Výboru rady vlády proti mučení a nelidskému zacházení. "Je to jako trest smrti - také je to nevratné. Kastrace je svým způsobem vražda, přitom tam může jít také o justiční omyl. Kradení je také deviace, tak to bychom podle tohoto měli sekat ruce," namítá Bok.

Podle Boka je všechno naše konání a jednání spojeno s činností mozku a lepší by tedy bylo vymyslet zásah do mozku, který deviantnímu chování zabrání.

Policista: Se sexuálními vrahy bych se nemazlil

Hostem pořadu byl také Hynek Blaško, otec devítiletého Jakuba, kterého loni zavraždil recidivista pedofil. "Já bych ještě více zpřísnil tresty za vraždy dětí - vždyť si to vezměte, jakou má asi šanci devítiletý kluk proti dospělému chlapovi," pozastavuje se Blaško.

Policejní rada Miloslav Dočekal se snažil přesvědčit odpůrce kastrací líčením svých dlouholetých zkušeností, kdy byl nucen ohledávat místa činu, sledovat chování sexuálních vrhů dětí a losovat s kolegy, kdo půjde čin oznámit rodičům.

"Zažil jsem, že při rekonstrukci sexuální vraždy malé dívky se vrah, sedmkrát trestaný, smál. Ta dívka strašně trpěla. Slzy tekly i otrlým kriminalistům, dodneška mám ten případ před očima," uvedl Dočekal a dodal, že je svým založením spíš mírný člověk. "Ale se sexuálními vrahy bych se nemazlil," ujistil.

Diskutující v pořadu Máte slovo se shodli na tom, že by měla být možnost používat čipové náramky, které by monitorovaly pohyb delikventů. Kdyby přestali docházet na léčbu a užívat důležité tlumící léky, okamžitě by je zadržela policie. V takovém případě by možná nebyla třeba ani chirurgická kastrace.

Podobně jednotní byli hosté v názoru na veřejně přístupnou databázi sexuálních delikventů. Podle nich by ochraně dětí nepomohla, vedla by spíš k lynčování delikventů i jejich příbuzných. Naopak databáze pro policisty by podle nich byla přínosná.


Máte slovo na ČT

Diskusní pořad Máte slovo v přímém přenosu sledujte vždy ve čtvrtek na ČT1

Ve čtvrtek 12 . března od 21:50 na téma Jak stát chrání děti před sexuálními vrahy?  Pozvání do studia přijal profesor sexuologie Petr Weiss, policejní rada Miloslav Dočekal, který dopadl tzv. spartakiádního vraha, generál Hynek Blaško, jemuž sexuální deviant zabil syna Jakuba,  zástupce ministerstva pro lidská práva a samozřejmě veřejnost.  

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásila téma příštího vysílání: Má se policie vrátit na fotbalové stadiony? Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor– stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailu: mateslovo@ceskatelevize.cz

Schvalujete kastraci sexuálních deviantů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 27. března 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 14926
NE 629
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Najdete na iDNES.cz