Karásek chce do Senátu, Kavan půjde na pracák

  13:55aktualizováno  13:55
Sněmovna bude v příštím volebním období ochuzena o plamenné výroky proti potratům lidoveckého poslance Jiřího Karase či proti kouření, které pronášel jeho stranický kolega Josef Janeček. Ani u stran, které nakonec ve Sněmovně zasednou, totiž neuspěli někteří mediálně známí poslanci.

Svatopluk Karásek chce vyměnit místo ve Sněmovně za křeslo v Senátu. | foto: Dan Materna

Přejít na volební speciál

ČTĚTE TAKÉ:
DOKUMENT: Sněmovní lavice opustí 91 poslanců

Jiřímu Karasovi, bojovníkovi proti potratům či registrovanému partnerství, který se o mandát ucházel na Vysočině, nepomohlo do Sněmovny ani druhé místo na kandidátce.

"Jsem ale hrdý na to, že lidovci z Vysočiny měli druhý nejlepší výsledek," řekl MF DNES. Bývalý zootechnik a vzděláním právník zatím nechce prozradit, co bude dělat. "Doma na otomanu sedět nezůstanu," tvrdí.

Pracovitý křesťanskodemokratický politik Josef Janeček se proslavil bojem proti kouření. Kandidoval ve Středočeském kraji, kde uspěla jen "jednička" Vlasta Parkanová. Janeček původně pracoval jako zubař. "Chvíli se teď budu vzpamatovávat," prohlásil v neděli.

Do Sněmovny se nedostal ani bývalý sociálnědemokratický ministr dopravy Jaromír Schling. Na Vysočině uspěli čtyři sociální demokraté. Schling skončil až na pátém místě. "Voliči rozhodli, že mám s aktivní politikou skončit a tak se vrátím do podnikatelské sféry," řekl iDNES bez dalších podrobností.

Potomek starobylého šlechtického rodu Jaroslav Lobkowicz, který byl lídrem lidovecké kandidátky v Plzni, se chce nyní věnovat podnikání v zemědělství. Vydělá si tak podle svých vlastních slov víc než v politice.

Ze Sněmovny se budou stěhovat unionisté
Unie svobody ve vrcholné politice strávila téměř deset let. V sobotu se nad ní zavřela voda - do Sněmovny se nedostala. Ti z jedenácti unionistických poslanců, které dosud živila politika, si budou muset hledat jinou práci.

"Přemýšlím o několika možnostech. Jedna z nich je advokacie," řekl předseda strany a končící ministr spravedlnosti Pavel Němec. Další se vrátí ke svému podnikání. Je mezi nimi i šéf poslanců Vlastimil Ostrý, spolumajitel několika brněnských restaurací. Unionistický místopředseda František Pelc věří, že se udrží v čele Agentury ochrany přírody a krajiny.

S Unií svobody odcházejí z vysoké politiky i ministr obrany Karel Kühnl nebo poslanec Zdeněk Kořistka. O Kühnlovi agentura ČTK spekuluje jako o budoucím velvyslanci v Japonsku. On sám však iDNES tuto informaci vyvrátil.

"Nechystám se být velvyslancem v Japonsku," řekl. "Ještě nejsem rozhodnut, co bude dál, protože sice už nezasednu v Poslanecké sněmovně, ale na ministerstvu zůstanu, dokud nebude zvolena nová vláda, což může trvat dlouho," dodal.

"Teď budeme mít schůzi předsednictva, pak republikový sjezd, tam situaci vyhodnotíme a uvidíme, co bude dál," odpověděl Kühnl na otázku, jestli neuvažuje o uskutečnění svých politických ambicí v jiné straně.

Karásek a Fischerová chtějí do Senátu
Na Unii svobody už napříště nespoléhá Táňa Fischerová. Na podzim chce kandidovat do Senátu. "Nebude to už za Unii, ale nejspíš za Hnutí zelených. Teď si dám ale určitě dva měsíce prázdnin, potřebuji si odpočinout. Nevylučuji, že přijmu nějaké drobnější úkoly ve svém původním oboru - herectví. A pokud nevyjde Senát, budu se herectví asi zase věnovat naplno," prozradila Fischerová.

V Senátu by rád zasedl i její kolega Svatopluk Karásek. "Budu kandidovat v místě svého bydliště - na Praze 12. Do té doby chci dát dohromady menší liberální strany, které dříve neuspěly a udělat z nich Liberální alianci. Měla by do ní patřit ODA, Unie svobody, Cesta změny a další," vysvětlil Karásek. Dodal, že než bude zvolena nová vláda, zůstává zmocněncem vlády pro lidská práva.

Kavan: Přihlásím se na Úřad práce
Kromě těch, kterým voliči mandát neprodloužili, jsou tu také téměř čtyři desítky těch, kteří se rozhodli již nekandidovat. Ti na Úřad práce spěchat nemusí, ze Sněmovny totiž odejdou s tučným odstupným ve výši pětinásobku měsíčního platu. - více zde

Kromě ministryně školství Petry Buzkové, místopředsedkyně Sněmovny Jitky Kupčové či členky mediální komise Kateřiny Dostálové je to také někdejší ministr zahraničních věcí a předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan. Právě ten se ale na "pracák" chystá.

"Dostal jsem sice nabídku od jedné newyorské univerzity, abych tam rok přednášel, ale zatím jsem to nepřijal, protože doufám, že najdu něco na území České republiky. Přece jenom jsem v zahraničí strávil už dost času. V tuto chvíli se soustředím na to, abych vyhrál soudní spor týkající se mé bezpečnostní prověrky," sdělil Kavan iDNES.

Dodal, že politiku opustit nehodlá. "V ČSSD budu i nadále aktivní a nevylučuji, že budu za tři roky kandidovat do Evropského parlamentu."

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Šéf diplomacie se pokusí v Americe vyjednat i přijetí Zemana u Trumpa

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše,...

Při své cestě do Spojených států bude ministr zahraničí Tomáš Petříček usilovat o pozvání prezidenta Miloše Zemana i...

Najdete na iDNES.cz