Eva Jurinová

Eva Jurinová | foto: Archiv Evy Jurinové

Kandidátům do Rady ČT vadí násilí na obrazovce

  • 12
Poslanci si poslechli projevy kandidátů na uvolněná místa v Radě České televize. Většina z osmatřiceti uchazečů mluvila o násilí na obrazovce či vyváženosti zpravodajství. O místo v radě usiluje také sedm členů Syndikátu novinářů ČR. Šéf poslaneckého výboru Petr Tluchoř je s výsledkem slyšení spokojen.

O pět míst v Radě České televize, která se uvolní koncem května, se ucházejí také čtyři její dosavadní členové, kterým končí mandát. Mezi těmi, kteří chtějí prodloužit mandát, jsou Jiří Voráč, Milan Badal, Dobromil Dvořák a Jan Prokeš. Mezi kandidáty naopak není radní Petr Uhl.

Mezi dalšími uchazeči jsou například kritik Josef Mlejnek, mluvčí motolské nemocnice a bývalá novinářka Eva Jurinová, analytik Vladimír Pikora, publicista Zdeněk Šarapatka, bývalý šéfredaktor Reflexu Petr Bílek nebo mediální teoretik Petr Žantovský, bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. - čtěte Eva Jurinová kandiduje do Rady ČT, delegoval ji Syndikát novinářů

Jejich dvouminutovým projevům dominovala témata násilí na obrazovce, vzdělávací funkce televize, vyváženost zpravodajství a pořady pro menšiny.

Tluchoř: Slyšení splnilo účel

TluchořŠéfa poslaneckého výboru Petra Tluchoře kandidáti příjemně překvapili. Vyptával se jich, jak chápou rozdíl mezi veřejnoprávní televizí a komerční, na vymezení pravomocí Rady ČT, řeč přišla i na financování českých filmů.

"Slyšení, alespoň podle mě, absolutně splnilo účel. V některých případech i neodpověď je pro toho, kdo má volit, přínosná," sdělil poslanec Tluchoř iDNES.cz.

Eva Jurinová, která má zkušenosti z České televize i Novy, ve svém kandidátském projevu uvedla, že by si přála, aby se z ČT stala ikona mezi domácími televizemi, stejně jako je v Británii BBC.

"Chtěla bych, aby všichni její zaměstnanci byli na svou práci pyšní a nemuseli utíkat do komerčního sektoru. Projevila jsem také názor, že moje zkušenosti by pro ČT byly přínosem. Vidím mnoha věcem pod pokličku," řekla Jurinová iDNES.cz.

Předchozí žurnalistické zkušenosti jí prý umožňují rozlišit mezi veřejnoprávní a komerční televizí. "V Radě ČT by měli usednout zkušení lidé," dodala mluvčí motolské nemocnice.

Nového šéfa ČT asi zvolí ještě stará rada

Rada má patnáct členů, jejichž funkční období je šest let. Vždy po dvou letech se obměňuje třetina rady. Kromě pěti radních, kterým řádně končí mandát, budou poslanci volit i šestého člena místo Jana Jařaba. Ten na členství v radě rezignoval počátkem března. Jeho místo obsadí poslanci jedním ze tří kandidátů.

Členy rady volí poslanci na návrh škol, sportovních sdružení nebo Syndikátu novinářů ČR. Volební výbor provede užší výběr, který poté předloží Poslanecké sněmovně.

Radní čeká v následujících týdnech volba generálního ředitele České televize. Dosavadnímu šéfovi veřejnoprávní televize Jiřímu Janečkovi končí mandát 16. července. Generální ředitel je jmenován na šest let.

Podle předsedy volebního výboru Sněmovny Petra Tluchoře by konečný výběr ředitele měla provést již obměněná rada. Tomu se ale současná rada snaží zabránit. Janečkova nástupce chtějí vybrat ještě před vypršením mandátu stávajícím členům. - čtěte Televizní radní spěchají s volbou nového šéfa ČT. Končí jim mandát

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video