Soud má na vyřízení stížnosti 20 dní. Ilustrační foto.

Soud má na vyřízení stížnosti 20 dní. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

K soudu odešla první žaloba na volby, chystají se další

  • 129
Sotva se Nejvyšší správní soud otevřel stížnostem na průběh voleb, míří k němu první žaloba. Podal ji syn přítele premiéra Paroubka Philipp Janýr. Podle něj ODS ovlivnila hlasování nepodloženými obviněními ČSSD. Další stížnost co nevidět odešlou i Nezávislí demokraté Vladimíra Železného.

"Dnes jsem podal návrh na zrušení voleb. Poslal jsem jej faxem po půlnoci a pak i doporučeným dopisem," sdělil iDNES Janýr.

"ODS podle mého názoru svým nezákonným jednáním zmařila letošní volby do Sněmovny," podotkl s odkazem na tiskové prohlášení, které strana zveřejnila čtyři dny před volbami na svém webu.

ODS tak podle něj zapříčinila nejistý výsledek voleb. "ODS věcné argumenty zřejmě ve volební kampani postrádala a tak sáhla do posledního šuplete. To však podle mého názoru bylo nezákonné," dodal Philipp Janýr.

Janýr je přesvědčen o tom, že touto zprávou ODS ovlivnila nerozhodnuté voliče v neprospěch ČSSD. Připomněl, že pro další poslanecký mandát na úkor ODS chybělo ČSSD pouhých 338 hlasů.

Ve středu začal u Nejvyššího správního soudu běžet termín, kdy mohou lidé zpochybnit výsledky voleb. Poslední možnost budou mít v pátek 16. června. Jednotlivci i strany mohou v této lhůtě navrhnout neplatnost volby třeba jen jednoho poslance tehdy, pokud podle nich výsledek volby ovlivnilo porušení volebního zákona.

Objevily se informace, že Janýr je členem sociální demokracie. Premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek to však v rozhovoru pro Frekvenci 1 popřel a dodal, že stěžovatel je synem jeho někdejšího přítele Přemysla Janýra. "Slyšel jsem od jedné redaktorky, že jeho syn Phillip Janýr, který není členem sociální demokracie, podal žalobu. Tak to může kterýkoli rozhořčený občan podat žalobu, ale sociální demokracie s tím nemá nic společného."

Stížnost zatím chystá jen Železného strana
Na průběh voleb si hodlají stěžovat i Nezávislí demokraté v čele s předsedou Vladimírem Železným. "Stížnost podávat budeme, právě na ní pracujeme, odešleme ji v nejbližších dnech," potvrdil iDNES volební manažer Nez-dem Václav Musílek.

Upřesnil, že důvodem jsou debaty s krajskými lídry, které před volbami vysílala Česká televize. "Je to stížnost na porušení principu volné soutěže. Česká televize totiž vyřadila z debat kromě pěti stran všechny ostatní subjekty," dodal Musílek.

Ze stran, které se do Sněmovny neprobojovaly, jsou Nezávislí demokraté zatím jediní stěžovatelé. SNK Evropští demokraté, kteří po volbách o stížnosti také mluvili, si to mezitím rozmysleli. Jako hlavní důvod totiž označili spor s ministerstvem financí o 12 milionů, které měli dostat po volbách do europarlamentu. - více zde

"Určitě se cítíme ministerstvem poškozeni. Na druhé straně ale nejsou lidé zvědaví na hádky kolem peněz. Takže i když to cítíme jako velkou křivdu a ovlivňování voleb, tak občan-volič na to není zvědavý. Takže spíše tu žalobu nepodáme," řekl iDNES místopředseda SNK ED Igor Petrov.

Stížnost na volby nepřipravují ani Nezávislí. "Pokud by se nakonec něco podávalo, vzešlo by to z jednání rady, která zasedá zítra," sdělila iDNES mluvčí strany Dušica Zimová.

O tom, zda žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu podá ČSSD, jak sliboval v sobotu Jiří Paroubek, se rozhodne podle stranického mluvčího Zdeňka Rýpara v pátek na zasedání výkonného výboru strany.

Soud dostal už šest stížností
Nejvyšší správní soud už obdržel šest stížností na průběh voleb do Poslanecké sněmovny. Tři z nich ale přišly ještě před úterním oficiálním vyhlášení výsledků voleb a jsou tedy neplatné.

Třemi platnými stížnostmi se začne soud zabývat ve čtvrtek. Všechny tři poslali občané, tedy nikoli politická uskupení. Jedna přišla z Prahy, druhá z Brna a třetí z Tanvaldu.

"Stížnosti se týkají jak předchozí volební kampaně a informací, které se objevily ve sdělovacích prostředcích, tak samotného aktu hlasování," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Jak postupovat při podání stížnosti, lze podle ní zjistit na webu správního soudu.

Soud má na stížnost 20 dní
Nejvyšší správní soud má na vyřízení stížností 20 dní od jejich doručení. Pokud by návrh dostal v poslední možný den, rozhodnout by musel do 6. července.

K Nejvyššímu správnímu soudu by mohl zamířit případ muže z Karlovarska, který díky přestěhování a chybě úředníků při jeho vedení ve voličských seznamech mohl volit dvakrát.

Prověřuje se i případ šedesátileté členky volební komise ve Všestudech na Mělnicku. Tu policie obvinila z maření přípravy a průběhu voleb za to, že donesla do tamního domova důchodců volební lístky a údajně některým seniorům doporučila volit ODS. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video