Nového ministra zahraničí chce Hamáček najít po komunálních volbách

  14:10aktualizováno  19:39
Sociální demokraté ani dva měsíce po jmenování druhé vlády Andreje Babiše na jednání předsednictva nevyřešili problém, kdo má vést ministerstvo zahraničí. Přitom do konce prázdnin chtěla mít strana jasno. Rozhodnutí o novém ministrovi zahraničí má padnout až po komunálních a senátních volbách, aby spory neohrožovaly výsledek ČSSD ve volbách.

Šéf strany Jan Hamáček nyní vede jak ministerstvo vnitra, tak zahraničí, a to proto, že prezident stále odmítá Miroslava Pocheho a premiér s hlavou státu nechce jít do konfliktu.

„Sociální demokracie tuto situaci nezavinila a chce řešit situaci konstruktivně,“ řekl po jednání předsednictva strany Jan Hamáček. Už před jednáním řekl novinářům, že nevidí důvod, proč na nominace Pocheho něco měnit. Návrh personálního řešení navrhne podle nového termínu do konce října.

To Hamáčkovi umožňuje, aby se do hry o křeslo ministra zahraničí dostal například i současný náměstek na obraně Jakub Landovský, který je nyní kandidátem ČSSD na pražského primátora. Záležet bude na jeho výsledku ve volbách v Praze. Sám Poche chtěl, aby ČSSD rozhodla již v pátek, takže jiný výsledek jednání je jeho neúspěchem.

Poche zůstává nejdéle navrženým kandidátem do vlády, jenž nebyl jmenován. Nejdéle dosud čekal na jmenování v roce 2001 Miroslav Grégr, a to 27 dní.

Babiš: Potřebovali bychom, aby ten post byl obsazen

Babiš považuje za nešťastné, že ČSSD rozhodnutí o obsazení postu ministra zahraničí odsunula. „Potřebovali bychom, aby ten post byl obsazen, aby se mohly realizovat nějaké zahraniční mise,“ uvedl Babiš. Podle prezidenta Zemana není třeba na stávajícím stavu nic měnit.

Lídři sociální demokracie dali už před jednáním předsednictva strany najevo, že bude především na Hamáčkovi, jak se strana k řešení sporu o ministerstvo postaví. „Personální nominace by měly odpovídat tomu, co navrhne on,“ řekl místopředseda strany a pardubický hejtman Martin Netolický. V minulosti patřil k těm, kdo žádali, aby si ČSSD vynutila Babišův podnět Ústavnímu soudu, aby Zeman respektoval nominaci ČSSD.

„Právo nominace má předseda strany, tuto pravomoc já respektuji,“ uvedl místopředseda strany Roman Onderka. Další z místopředsedů Jaroslav Foldyna pokládá za chybu květnové hlasování předsednictva o kandidátech. Nepřeje si, aby ČSSD šla do střetu s Hradem.

Předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha míní, že by se Poche měl sám vzdát toho, že povede ministerstvo zahraničí. Pokud ho totiž prezident Zeman odmítá jmenovat a Babiš na Zemana nechce podat kompetenční žalobu, jiné řešení nevidí. Za zásadové řešení by považoval, kdyby ČSSD na Pochem trvala. „Ale vzhledem k tomu, že platí, že prezident jej asi nikdy nejmenuje, tak to není řešení praktické,“ prohlásil Vícha.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

Senátor Láska podal trestní oznámení na Mynáře kvůli nátlaku na soudce

Václav Láska, SZ, KDU-ČSL, Piráti

Kancléř Vratislav Mynář páchá trestnou činnost a hrdě se k tomu hlásí, napsal senátor Václav Láska (SENÁTOR 21) na...

Černošice rozhodly v kauze střetu zájmů Babiše, ten se chce odvolat

Premiér A. Babiš nastínil plány vlády v novém roce

Městský úřad Černošice rozhodl v kauze střetu zájmů Andreje Babiše. Stanovisko nesdělil. Premiér se ovšem plánuje proti...

Vláda může odvolat státní tajemníky. Nemohou být víc než ministři, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Sněmovna potvrdila, že vláda bude moci odvolávat státní tajemníky. Schválila i napodruhé novelu služebního zákona a...

Najdete na iDNES.cz