Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Konvalinka: Za dva týdny uvidíme, zda je omikron nadějnou „sexy“ variantou

Rozstřel   11:00
Epidemická situace v Česku se v posledních dnech zlepšuje a je důvod k opatrnému optimismu. V Rozstřelu to řekl profesor Jan Konvalinka, prorektor Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Do dvou týdnů se podle něj dozvíme, zda může být omikron „sexy“ variantou, vánočním dárkem, který udělá za pandemií tečku.

„Řekl bych, že skutečně máme důvod k velmi opatrnému optimismu, vypadá to opravdu, že čísla jdou dolů,“ řekl v Rozstřelu Konvalinka. „Co zatím bohužel nejde dolů, to jsou počty obětí. Více než tři týdny umírá přes 100 lidí denně. To je deprimující statistika.“

Pozitivní je podle prorektora UK i to, že klesá počet lidí, kteří jsou na jednotkách intenzivní péče a snižuje se zahlcení nemocnic. „Čili to je důvod k předvánočnímu optimismu. Ale svátky představují riziko.“

Riziko během Vánoc

„Velké nebezpečí představuje to, že se během Vánoc setkají lidé, kteří se normálně nesetkávají, což je vždycky epidemický problém,“ míní profesor Konvalinka. „Hlavně se setkávají různé generace, a pokud starší lidé nebudou před setkáním očkovaní nebo neprodělali covid, hrozí riziko infekce.“

A pak je tu jedna velká neznámá: varianta omikron. Podle Jana Konvalinky o této variantě covidu-19 zatím nemáme dostatečné množství informací. „Každopádně víme, že v Jihoafrické republice už je to naprosto převažující varianta, která svou přítomnost v populaci zdvojnásobila každé dva až tři dny, což je neuvěřitelná rychlost.“

Totéž se teď podle prorektora děje ve Velké Británii. „Například v Londýně už omikron představuje v tuto chvíli 40 procent všech nově identifikovaných případů covidu a předpokládá se, že do konce měsíce bude v Británii naprosto převažující variantou. A stejná situace nastává i v Dánsku“

Do konce ledna omikron v ČR převáží

Jan Konvalinka předpokládá, že do konce ledna bude omikron naprostou převažující variantou také v České republice, kde už laboratoře odhalily hned několik případů na Liberecku nebo jižní Moravě.

V tuto chvíli si však experti nejsou jistí, jak se tato varianta z jihu Afriky bude ve skutečnosti chovat: zda stejně jako ty předchozí zahltí nemocnice a jednotky intenzivní péče, nebo bude mít její průběh mírnější následky.

„Výsledky, které máme, jsou na základě laboratorních pokusů,“ uvádí Jan Konvalinka. „Z nich víme, že dvě dávky očkování nevytvoří protilátky dost účinné na to, aby ten virus inaktivovaly, to je špatná zpráva. Ale víme, že tři dávky vakcíny, pokud byl ten člověk očkován nedávno, vytváří dost silnou protilátkovou imunitu, aby v tkáňových kulturách virus inaktivovaly.“

„A tady máme důvod k optimismu, protože máme ještě buněčnou imunitu, která je velmi důležitá, a je šance, že lidé, kteří se s virem setkali už v minulosti, ji budou mít. Ta zabrání velmi vážnému průběhu. Možná je to právě to, co se děje v Jihoafrické republice.“

„Tam omikron naprosto převažuje, vyletěl strašně rychle, jsou tam samozřejmě zvyšující se případy hospitalizací, jsou plnější nemocnice, ale zatím to nevypadá úplně tragicky. Průběhy onemocnění na jihu Afriky jsou lehčí, než by odpovídalo počtu nakažených. Ale skutečně ještě nevíme, jestli je to tím, že je tam populace promořena, nebo tím, že omikron je slabší virus,“ zamýšlí se prorektor.

Omikron jako „sexy“ varianta

V této souvislosti rezonují ve veřejném prostoru spekulace, že omikron je významně infekčnější, ale není tak nebezpečný, čímž by mohl pandemii definitivně ukončit. „To by byla taková sexy varianta. Nelze to vyloučit. Dokonce se v této souvislosti mluví o omikronu jako o vánočním dárku. Ale ještě bych byl opatrný,“ varuje Jan Konvalinka.

Podle něj je důležité sledovat aktuální situaci ve Velké Británii, kde jsou v promoření omikronem oproti zbytku Evropy i České republice napřed. „Jihoafrická republika je na jižní polokouli, mají tam léto, mají mnohem mladší populaci než my. Čili jejich výsledky se nedají převést do naší reality.“

„Oproti tomu Británie je nám mnohem podobnější. Je tam deštivo, zima, Britové nám jsou geneticky hodně podobní… Británie bude velmi silný ukazatel toho, jestli se máme či nemáme bát. Budeme to vědět tak během čtrnácti dnů,“ myslí si prorektor.

Varování před japonským experimentem

Vedoucí výzkumné skupiny Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR se vyjádřil i k nápadu japonských vědců, kteří přišli s poněkud neotřelou myšlenkou, jak se vypořádat s pandemií koronaviru. Zjednodušeně řečeno chtějí v laboratorních podmínkách virus nechat volně mutovat tak dlouho, až nabude formy, která není člověku příliš nebezpečná, a touto variantou pak chtějí promořit populaci.

„Je to z hlediska evoluční biologie zajímavý nápad,“ míní Jan Konvalinka. „Takhle se přemýšlí o tom, že by se zavedli třeba mutovaní komáři, kteří by nebyli schopni pohlavního šíření, a tím pádem by zlikvidovaly druh anopheles, jenž by nemohl přenášet malárii.“

„Ale mně tohle připadá v případě covidu nevhodné a velmi bych se tomu bránil. Přece jenom, i když víme o koronaviru skoro všechno, máme sekvence, máme struktury jeho proteinů, bál bych se, že mutace, která skutečně způsobí menší patogenicitu, bude zase provádět jiné věci. Takové experimenty se živou přírodou při dnešním stavu poznání bych se bál provádět,“ upozorňuje prorektor.

Jan Konvalinka se v Rozstřelu zamyslel i nad účinností současných opatření, okomentoval nejaktuálnější poznatky ve výzkumu vakcín a účinných léků na koronavirus a vyjádřil nervozitu z toho, jaké kroky bude podnikat nová vláda. „Profesor Válek je vynikající lékař a vážím si ho jako odborníka.“ 

Ale z předchozích vyjádření bývalé opozice podle prorektora zaznívala spíše kritika. Ta byla podle Konvalinky skutečně často chaotická, ale pětikoalice na druhou stranu zatím nepředstavila jasnou strategii budoucího kabinetu.

Výzkum v boji proti rakovině

V závěru Rozstřelu pak prorektor hovořil i o výzkumu, který přímo nesouvisí s koronavirem. Jeho týmy se úspěšně zabývají novými možnostmi léčby rakoviny. 

„Před několika roky byla udělena Nobelova cena za použití monokolonálních protilátek při léčbě nádorů, kdy se využívá přirozená imunitní ochrana organismu proti nádorovým chorobám,“ říká Jan Konvalinka.

„My používáme stejný princip, ale protilátky, které jsou velmi drahé a je obtížné je nějakým způsobem modifikovat, nahrazujeme polymery, které můžeme chemicky uspořádat tak, že budou přitahovat nádorové buňky k těm imunitním, a tím zprostředkujeme spojení, které nádorovou buňku zlikviduje. Ale tady je před námi několik let výzkumu a mnoho stovek milionů korun,“ uzavírá Jan Konvalinka.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Při hromadné nehodě na Karlovarsku zemřel člověk, další čtyři se zranili

13. května 2024  16:13,  aktualizováno  21:35

Vážná dopravní nehoda dvou osobních a nákladního vozidla uzavřela silnici I/6 u Čichalova na...

VIDEO: Bouřka strhla na lidi v Bombaji obří billboard. Desítky jich uvěznil

13. května 2024  21:28

Nejméně osm lidí zahynulo v indické Bombaji po pádu obřího billboardu, který v pondělí strhla...

Američana zadrželi v Istanbulu s 1 500 štíry a pavouky, přitom měl povolení

13. května 2024  19:13,  aktualizováno  21:08

Turecká policie zatkla muže, který se podle ní pokoušel ze země propašovat vzácné jedovaté pavouky...

Že necítíš prsty? Nevadí. Decimovaná Ukrajina drží ve službě nezpůsobilé muže

13. května 2024  20:49

Mnoho ukrajinských vojáků, kteří utrpěli v boji trvalé poškození zdraví, považují armádní lékaři za...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...