Náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek

Náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek | foto: Ladislav Adámek / Ministerstvo vnitra

Pracoval pro Číňany, radil ČSSD. Kdo je kandidát na šéfa diplomacie Kulhánek

  • 147
Vedení ČSSD v úterý večer nominovalo na uvolněný post ministra zahraničí náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka. Sedmatřicetiletý politik patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček ČSSD, radil například i expremiéru Bohuslavu Sobotkovi. V minulosti také působil jako externí spolupracovník čínské státní společnosti CEFC Europe, což podle některých expertů představuje bezpečnostní riziko.

Kulhánek je jedním z nejbližších spolupracovníků současného šéfa ČSSD Jana Hamáčka. Od roku 2018 působí jako jeho náměstek na ministerstvu vnitra, dříve byl jeho parlamentním poradcem, když Hamáček předsedal Poslanecké sněmovně. 

Před nástupem na ministerstvo vnitra za Sobotkovy vlády pracoval Kulhánek na obdobných pozicích také na ministerstvu obrany pod Martinem Stropnickým a na ministerstvu zahraničí, které v té době vedl současný ministr kultury Lubomír Zaorálek. 

Kulhánek byl během služby v diplomacii mimo jiné členem delegace, která v létě 2015 jednala v Libanonu o osudu pětice Čechů unesených tam v souvislosti s kauzou obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda.

V roce 2017 se zase podílel na přípravě návštěvy tehdejšího premiéra Sobotky ve Spojených státech. Připravoval také návrhy k jeho článku pro The Wall Street Journal nebo pro projevy ve Washingtonu.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra v roce 2018 média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam přišel po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. 

Hamáček: Bezpečnostní riziko? Má prověrku

„V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU,“ řekl k tomu Kulhánek. 

„Má bezpečnostní prověrku na přísně tajné. Postupuje tak, jak mu ukládá zákon. O všech svých aktivitách informuje Národní bezpečnostní úřad,“ řekl pak deníku Hamáček.

„Patří mezi mé nejbližší spolupracovníky. Bude mi pomáhat při řízení chodu úřadu. Mimo jiné chci také využít jeho specializace na zahraniční a bezpečnostní politiku při koordinaci spolupráce a aktivit v rámci EU,“ řekl také Jan Hamáček novinářům po Kulhánkově jmenování náměstkem ministra vnitra.

Zaorálek zůstane ministrem kultury. ČSSD chce na zahraničí Hamáčkova náměstka

V roce 2019 Kulhánek kandidoval na 9. místě kandidátky ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu. Strana však tehdy neuspěla, získala 3,75 procenta hlasů a Kulhánek obdržel 595 preferenčních hlasů.

Nyní osmatřicetiletý politik studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově, získal magisterský titul na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu. 

Mezi lety 2008 a 2011 byl analytikem nevládní neziskové organizace Asociace pro mezinárodní otázky, od června 2013 do března 2015 byl členem správní rady AMO. Jako analytik se věnoval postsovětskému regionu, zabýval se například vztahem Ruska s NATO a EU nebo vztahům Moskvy k jednotlivým postsovětským státům.

Podle Hamáčka je Kulhánek zárukou pokračování dosavadního kurzu české zahraniční politiky. „Má nejvyšší bezpečnostní prověrku a zkušenosti z ministerstev vnitra, obrany i zahraničních věcí,“ uvedl.

O jeho nominaci na post šéfa diplomacie již byl podle statutárního místopředsedy ČSSD Romana Onderky informován i prezident Miloš Zeman. „Pan prezident o jménu ví. Nevím o tom, že by sdělil jakékoli výhrady,“ řekl Onderka s tím, že očekává, že ke jmenování nového ministra dojde v řádu dnů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video