Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Reuters

Jak se připravit na chřipku? Tápou i lékaři

  • 7
Ještě před měsícem apelovala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková na lidi, aby se nechali očkovat proti běžné chřipce – protože jim to může pomoci v případě nákazy prasečí chřipkou lépe zvládnout její průběh. Teď se zdá, že to může být úplně naopak.

A že je možná dobře, že Češi vakcíny ihned nevykoupili. Kanaďané totiž zanedlouho zveřejní studii, která údajně prokazuje, že očkování proti běžné chřipce může pravděpodobnost onemocnění prasečí chřipkou zvýšit. Kde je pravda? A jak se v tom má člověk vyznat? MF DNES přináší odpovědi na některé otázky, které se v posledních dnech vynořily.

1. Pomůže běžná vakcína při pandemii?
"Žádní jiní vědci s podobnými výsledky zatím nepřišli," říká o kanadském výzkumu zatím opatrně Marie-Paule Kienyová, šéfka sekce pro očkování Světové zdravotnické organizace. Český zástupce v evropském výboru pro očkování, lékař Roman Prymula, dodává: "Nezbývá než počkat, až Kanaďané zveřejní celou studii. Teď je těžké dělat nějaké závěry dopředu."

Podle imunologa Jiřího Berana existují jiné studie, které dokazují, že určitý stupeň ochrany proti prasečí chřipce (asi deset až patnáct procent) by tu u běžné vakcíny mohl být. "Vzhledem k tomu, že jeden z kmenů běžné chřipky je podobný prasečímu chřipkovému viru, člověk naočkovaný běžnou vakcínou by měl mít aspoň částečnou imunitu," říká. Průběh případné nemoci by tedy u něj měl být mírnější.

2. Je vakcína proti prasečí chřipce bezpečná?
Právě včera Evropská léková agentura vydala doporučení k registraci dvou vakcín proti této chřipce. Jednou z nich je ta, kterou budou očkováni i vybraní Češi. To znamená, že v okamžiku, kdy oběma látkám Evropská komise udělí registraci, budou v Evropské unii hned k použití. Vakcína tedy skutečně umí ochránit proti pandemickému viru. "Neznamená to však, že by byla stoprocentně bezpečná a bez komplikací pro lidi," říká Prymula.

Testy na lidech, zda vakcína nemá negativní vedlejší účinky, totiž ještě běží a skončí nejdřív až na konci října. "I tak chtějí USA začít očkovat jako první země už od patnáctého října," dodává Prymula. Do Česka se vakcína podle něj dostane až na konci října.

3. Vystačí vakcína opravdu jen pro 500 tisíc Čechů?
Možná jí bude dvojnásobek. Ukázalo se totiž, že není nutné očkovat dvěma dávkami, ale že před pandemií ochrání už jedna. V Česku by tedy látka ochránila celý milion lidí. "Je to tak. Dělají se ještě další studie, které budou hotové na konci října, což je právě chvíle, kdy se k nám vakcína dostane. Takže pak bychom mohli přehodnotit počet chráněných lidí a poskytnout očkování dvojnásobku obyvatel," říká Roman Prymula.

4. Je prasečí chřipka opravdu tak nebezpečná?
Na prasečí chřipku už umírají lidé i blízko Česka. Naposledy minulý týden má dvě oběti Maďarsko. V Česku měla sice zatím u všech z více než dvou set nakažených lidí jen velmi mírný průběh, ale to se může během podzimu, až chřipka udeří naplno, změnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video