Antiparazitikum Ivermektin

Antiparazitikum Ivermektin | foto: Shutterstock

Dorazil další lék pro 20 tisíc pacientů. Ne každý je z Ivermektinu nadšený

  • 817
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně převzala 10 tisíc balení léku Ivermektin, která tak pokryjí léčebné potřeby 20 tisíc pacientů. V úterý o tom jako o skvělé zprávě informoval premiér Andrej Babiš. Vhodnost přípravku jako prostředku k léčbě covidu nicméně vyvolává u části odborníků pochybnosti.

„Mám skvělou zprávu. Do  Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dorazilo 10 tisíc balení léku Ivermektin pro 20 tisíc pacientů,“ napsal na Twitteru Babiš.

„Díky za spolupráci řediteli Vlastimilu Vajdákovi a primáři Michalu Rezkovi, který ho pacientům podává od loňského listopadu. Doufám, že lék teď pomůže i dalším,“ dodal předseda vlády.

„Po domluvě s panem premiérem jsme Ivermektin objednali v zahraničí, dodávka přišla dnes ráno. Jedná se o 200 tisíc tablet . Nyní čekáme na přesné pokyny z Ministerstva zdravotnictví ČR a Státního ústavu pro kontrolu léčiv, jakým způsobem bude probíhat distribuce,“ sdělila mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská. Objem tablet pak lékaři mohou rozdělit až 20 000 pacientům.

Lék Ivermektin zatím není v České republice registrovaný. Babiš však už dříve uvedl, že na těchto lécích nebude šetřit. Stejně tak se rozhodlo i Slovensko, kde je lék k dostání v lékárnách na lékařský předpis.

Antivirotikum lékaři v Brně pacientů s těžkým průběhem už v listopadu minulého roku. Zdravotní stav se u většiny pacientů užíváním léku zlepšil. „Zdravotní stav velké většiny pacientů se po užívání Ivermektinu a ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů,“ uvedl primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek. Také nežádoucí účinky byly minimální.

„Ivermektin je levnější než ostatní léky, ale nyní je obtížně dostupný, protože v České republice zatím není registrovaný,“ konstatoval Rezek.

Regeneron bude v předstihu už v březnu. Vyjednal jsem to, říká Babiš

Mluvčí Státního ústavu pro kotrolu léčiv Klára Brunclíková řekla v úterý na dotaz MF DNES, že v České republice není registrován léčivý přípravek Ivermectin v perorální formě. „Je tu však možnost individuálního dovozu léčivého přípravku, který je registrován v jiné zemi. Pokud ošetřující lékař vyhodnotí, že pacient bude z léčby Ivermektinem profitovat, může jej předepsat nebo použít jako neregistrovaný léčivý přípravek. Použití takového neregistrovaného léčivého přípravku je pak třeba nahlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv,“ uvedla.

„V takovém případě nese zodpovědnost poskytovatel zdravotních služeb. K použití Ivermectinu pro léčbu nemoci COVID-19 chyběla data, dosud tak nebylo možné ho k této léčbě ani doporučit ani nedoporučit, situace se však může změnit. SÚKL se Ivermectinem taktéž zabývá,“ dodala.

Jsou i pochybnosti

Antivirotikum nebudí však jen kladné reakce.  Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové je většina studií k tomuto léku neúplná. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se dokonce nechal slyšet, že Ivermektin není vhodný ani efektivní pro léčbu covid-19.

„Ivermektin prokazuje v laboratorních podmínkách účinek na množení viru, k jeho dosažení je ale zapotřebí podat až stonásobek běžné dávky. Klinické studie s podáváním přípravku u covidu-19 vykazují protichůdné výsledky a jsou kritizovány pro malé počty pacientů a metodické chyby,“ uvádí se také ve stanovisku skupiny lékařů z 22. února, pod kterým je podepsán například náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý nebo předseda Sdružení praktický lékařů Petr Šonka. 

Ivermektin úspěšně používají nejen Slováci, ale i u brněnské sv. Anny

„Stávající stav odborného poznání neumožňuje formulovat jednoznačné doporučení k jeho podávání. Americká Společnost infekčního lékařství se vyslovila proti používání Ivermektinu mimo kontrolované vědecké studie. Americký The National Institutes of Health ve svém stanovisku uvádí, že nemůže formulovat žádné doporučení pro nebo proti podávání Ivermektinu u covidu-19 a nechává rozhodnutí na jednotlivých lékařích a jejich pacientech,“ dodává se v textu.

Do Česka by také od března do konce května mělo dorazit 12 tisíc dávek od firmy Regeneron. Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku, uvedlo to na svém webu. Lék je určen pro pacienty, kterým hrozí těžký průběh nemoci covid-19. Jeho použití už dříve doporučil lékový ústav.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video