Na praní italských peněz v Praze se měl podle prokuratury podílet i vysoký manažer banky UniCredit

Na praní italských peněz v Praze se měl podle prokuratury podílet i vysoký manažer banky UniCredit | foto: Profimedia.cz

S praním peněz v pražských nemovitostech měl pomáhat italský bankéř

  • 81
Podle milánské prokuratury se měl vysoký manažer banky UniCredit podílet na praní italských peněz v pražských nemovitostech. MF DNES zjistila, že právě tato banka poskytovala tomuto realitnímu byznysu úvěry. A na Slovensku pak vyšla vstříc muži spojovanému s mafií.

Massimiliano Fossati byl ještě loni v létě jedním z nejvýše postavených mužů v mezinárodní bankovní skupině UniCredit. Vedl oddělení rizik, hlídal tedy, aby banka nepůjčila nikomu, kdo nemůže splácet.

Funkce se vzdal poté, co milánská prokuratura přišla s vážným podezřením: Fossati coby „faktický společník“ realitního byznysmena Claudia Lea Personnettaze, který vede společnosti skupující luxusní domy v centru Prahy, se podílel na praní černých italských peněz v české metropoli.

O vyšetřování Personnettaze, které zatím nevedlo k žádnému odsouzení, MF DNES informovala v sobotu. Firmy, které Ital kontroluje, nakupovaly domy na Národní třídě, u Staroměstského náměstí či pod Pražským hradem. A podle vyšetřovatelů tím zakrývaly nelegální původ peněz.

Na Personnettaze detektivové přišli, když se zabývali aktivitami mafie ’Ndrangheta na severu Itálie. Personnettaz zaplatil společný výlet do Maroka muži, který se jednou měsíčně stýkal s později zastřeleným příslušníkem klanu Nirtů.

Cestu gratis měl i šéf místní prokuratury, který kvůli tomu a dalším skandálům později skončil.

Kromě Personnettaze se italská finanční policie zajímá i o dva jeho údajné pomocníky z pražského byznysu – podnikatele z Aosty Edo Chatela a právě o Massimiliana Fossatiho, do loňska vysokého manažera skupiny UniCredit.

MF DNES zjistila, že v době, kdy Fossati podle vyšetřovatelů pomáhal realitnímu podnikateli prát peníze v Praze, poskytla jeho banka právě tomuto byznysu rozsáhlé úvěry. Investiční fond banky UniCredit také prodal firmám kolem Personnettaze dva hotely v centru Prahy: Golden Crown a Sunrise.

Z katastru nemovitostí vyplývá, že hotel Golden Crown je zastaven u italské pobočky banky UniCredit na částku 5,4 milionu eur, v přepočtu přes 130 milionů korun. Jiný hotel je zastaven u české pobočky až do částky sto milionů korun. K tomu má ještě jedna z firem kolem Personnettaze u banky úvěr na sto milionů.

Muž, o kterém psal Kuciak

„Řízení nekomentujeme,“ odpověděla na dotazy MF DNES Camilla Pedraglio z milánského ústředí skupiny UniCredit. Fossatiho se redakci kontaktovat nepodařilo, ale jeho postoj ke kauze lze dovodit z jeho konání: s policejní hypotézou nesouhlasí, loni v červenci si vzal v bance volno, aby se mohl věnovat obhajobě své reputace.

Personnettaz MF DNES vzkázal, že si není jist, zda může komentovat probíhající vyšetřování. Třetí „faktický společník“ Edo Chatel označil v deníku La Stampa podezření za „neuvěřitelné“.

O bance UniCredit se mluví i na Slovensku. Deník SME upozornil na to, že Antonino Vadala, o němž se chystal psát zavražděný novinář Ján Kuciak v souvislosti s italskou mafií, dostal od banky úvěr na koupi svého BMW, ač jeho firmy byly v exekuci. Banka na Slovensku původně úvěr zamítla. Do hodiny se však podle SME úřednici ozval člen představenstva, aby smlouvu připravila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video