Islandský vulkán přestal soptit, mrak popela provoz Ruzyně nezastaví

  7:51aktualizováno  11:38
Sopečný prach z islandské sopky Grímsvötn ve středu odpoledne a večer zasáhne čtvrtinu území České republiky. Vzdušný prostor se ale uzavírat nebude. Podle krizového štábu bude koncentrace popela velmi nízká. Aktivita vulkánu už mezitím ustala.

Optimistický je i výhled do budoucna. Kromě Česka je možné předpokládat výrazné zlepšení situace i v ostatních evropských zemích. Britští meteorologové totiž oznámili, že erupce vulkánu skončila.

Popel z islandské sopky Grímsvötn by měl zasáhnout české území mezi druhou a dvacátou hodinou. Kontaminováno bude ovzduší zhruba na sever od spojnice měst Chomutov, Tábor a Ostrava, prach se bude pohybovat do výšky šesti kilometrů, řekl Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu. Do čtvrtečního večera už by mohl být sopečný mrak mimo české území.

Pohyb mraku sopečného prachu z Grímsvötnu 25. května ve 20:00 a 26. května ve 02:00 SEČ. Barvy zobrazují různou výškovou hladinu.

Předpokládaný pohyb mraku sopečného prachu z Grímsvötnu 25. května ve 20:00. Barvy zobrazují různou výškovou hladinu mraku.

Kvůli možnému nebezpečí zasedal na pražském letišti v Ruzyni krizový štáb. "Popel naše území zasáhne, jeho koncentrace ale bude na té nejnižší úrovni," oznámil mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Rozhodnout se musí letecké společnosti

Podle Zdeňka Jelínka z odboru civilního letectví ministerstva dopravy odpovědnost v této situaci leží vždy na provozovateli letadla, který musí vyhodnotit všechna bezpečnostní rizika se schválením Úřadu pro civilní letectví.

"Je tady velká pravděpodobnost, že do některých oblastí se létat nedoporučí a nebude tam vydáno povolení k letu," řekl dnes České televizi Jelínek. Ani on ale neočekával, že bude nutné český vzdušný prostor uzavřít. Zatím jsou tedy omezeny jen lety do oblastí, kde už kvůli popelu museli provoz zastavit. 

Oznámení o zrušených letech do Německa na letišti v Ruzyni

Oznámení o zrušených letech do Německa na letišti v Ruzyni

Islandská sopka chrlí popel už čtvrtým dnem.

Islandská sopka chrlí popel už pátým dnem.

Hrozny sopečného dýmu se valí oblohou nad Islandem (23. května 2011)

Hrozny sopečného dýmu se valí oblohou nad Islandem (23. května 2011)

Prázdné nebe nad Berlínem

Odborníci při varování vycházejí z modelů britských kolegů, kteří vypočítávají, jak se bude oblak prachu pohybovat. Kolem desáté dopoledne oznámili, že sopečná erupce již ustala. Aktivita Grímsvötnu postupně klesala již od začátku týdne. Popel sopka chrlila pět dnů.

Sopečný prach omezil dopravu v Británii, některé lety zrušily také Dánsko a Norsko. Německé úřady oznámily, že by se odpoledne měla opět otevřít letiště v Berlíně, Hamburku a Brémách, která byla ráno kvůli prachu uzavřena.

České aerolinie kvůli tomu zrušily některé spoje do Německa. V celé Evropě byly kvůli sopce odvolány stovky letů. Situace je ale klidnější než před rokem, kdy způsobilo chaos v dopravě mračno popela z islandské sopky Eyjafjallajökul.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Najdete na iDNES.cz