Sopečný prach z Islandu může omezit leteckou dopravu včetně letů z USA

  9:43aktualizováno  20:51
Sopečný prach z islandského vulkánu Grímsvötn, který začal výrazně soptit v sobotu, se v nejbližších dvou dnech nad střední Evropu nedostane a prozatím neomezí leteckou dopravu. Není však vyloučené omezení, či dokonce přerušení letecké dopravy v dalších dnech. Kvůli sopečnému popelu zkrátil americký prezident Barack Obama návštěvu Irska.

Islandský vulkán Grímsvötn chrlí do vzduchu tuny sopečného prachu. | foto: AP

Island v neděli kvůli oblaku prachu ze sopky Grímsvötn uzavřel hlavní mezinárodní letiště v Keflavíku. Pokud bude vulkán dál chrlit popel v současné intenzitě, dostane se sopečný mrak do úterý nad Skotsko a do čtvrtka a pátku nad zbytek britských ostrovů a také nad Francii a Španělsko.

Jak se pohybuje sopečný prach

Zatímco výškové větry ženou sopečný popel na severovýchod a mrak tak pomalu obkličuje Skandinávii od severu, v nižších vrstvách atmosféry vanou větry na jih až jihozápad a šíří popílek směrem na Británii a přes ni zřejmě na Francii a Španělsko.

Autor: ČTK

To už by mohlo ohrozit letecký provoz nad Evropou, oznámili Islanďané. Podle výpočtů modelových simulací britské meteorologické služby (Volcanic Ash Advisory Center, VAAC) by se hlavní směr znečištění atmosféry měl rozprostírat na sever a severovýchod od Islandu, jen v menší části do dalších světových stran.

Island otevře svá letiště

Situace na samotném Islandu se mírně zlepšuje. Sloup dýmu a popela dosahuje podle islandských geofyziků stále výšky deseti kilometrů. Popílek zasáhl značnou část ostrova, ale už netrápí hlavní město Reykjavík. Koncentrace popílku se od neděle významně snížila.

Vzhledem k převažujícím směrům větru je poměrně v bezpečí také mezinárodní letiště Akureyri a letecká společnost Isavia již oznámila, že dnes obnoví vzdušné spojení se světem.

Prach je těžší a rychleji klesá

Vulkanolog vysvětluje, proč letošní erupce zatím není tak nebezpečná

"Také pro nejdůležitější islandské letiště Keflavík vypadá situace dobře," řekla podle agentury APA mluvčí Isavie. Provoz na letišti byl obnoven v devatenáct hodin místního času.

Čeští meteorologové jsou připraveni vydat výstrahu

Nebezpečí pro evropskou leteckou dopravu nicméně trvá. "Vulkanický prach se v dalších hodinách rozšíří také více na jih a může omezit leteckou dopravu mezi Evropou a Severní Amerikou. Zejména dvoumotorová dopravní letadla mohou být velmi omezena, protože letouny s méně než třemi motory musejí nad moři létat tak, aby měla letiště pro případné přistání v dosahu tří hodin letu," uvedl Petr Dvořák z Českého hrydrometeorologického ústavu.

Na Islandu procitla sopka

Úřady musely uzavřít hlavní letiště

"Kromě toho, že trasa letu mezi Evropou a Amerikou je kolem Islandu nejkratší, je tříhodinová dosažitelnost letiště jedním z podstatných důvodů takového trasování letu," dodal Dvořák. Podle něho trasa kolem Islandu nemusí být v následujících dnech možná kvůli zvyšující se koncentraci vulkanického prachu.

Letečtí meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu situaci nepřetržitě sledují a v případě, že VAAC vypočte rozšíření vulkanického prachu i nad Česko, vydá česká letecká meteorologická služba výstrahu. "Bude pak na rozhodnutí ministerstva dopravy, zda omezí nebo zastaví leteckou dopravu nad Českem," konstatoval.

Evropská letecká doprava zatím erupcí nijak zasažena není, s výjimkou východního a centrálního Grónska. Norsko také zrušilo své letecké spojení se Špicberky, protože do prostotu mezi pevninou a ostrovy se natáhl pruh popílku.

Komplikace v souvislosti se sopečným očekává Velká Británie. Britský meteorologický úřad předpověděl, že do úterního rána se mrak sopečného popílku rozprostře nad Irskem, Severním Irskem a Skotskem, což by mohlo zkomplikovat celou řadu letů. Podle britských úřadů by v úterý mohlo dojít k výpadku letecké dopravy v některých částech země, ke stejnému chaosu jako loni by však podle nich dojít nemělo.

Kvůli blížícímu se mraku sopečného popela zkrátil svoji návštěvu Irska americký prezident Barack Obama. Air Force One vzlétne z Dublinu ještě během pondělního večera.

Vulkán soptí každých deset let

Ledovcový vulkán Grímsvötn poblíž ledovce Vatnajökull na jihovýchodě země se probudil k životu v sobotu. Erupce této sopky se objevují pravidelně zhruba každých deset let a trvají krátce. Grímsvötn proto bývá pokládán za relativně neškodný vulkán.

Islandští meteorologové nicméně upozornili na možný postup sopečného mraku na základě pětidenní předpovědi. Loni na jaře ledovcový vulkán Eyjafjallajökull uvrhl leteckou dopravu do chaosu, když řada evropských zemí musela kvůli erupcím v polovině dubna uzavřít vzdušný prostor.

Sopka Grímsvötn na Islandu

Sopka Grímsvötn na Islandu

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Migranti utíkají do Francie přes Alpy, v průsmycích bojují s mrazem

Migranti se snaží z Itálie dostat do Francie přes Alpy.

Stále více migrantů se v důsledku zpřísnění italského imigračního zákona vydává na nebezpečnou cestu napříč alpskými...

Najdete na iDNES.cz