Dominik trpí Goldenharovým syndromem, kvůli kterému nemůže dobře komunikovat a...

Dominik trpí Goldenharovým syndromem, kvůli kterému nemůže dobře komunikovat a potřebuje krmit vývodem do žaludku. Už ve čtyřech letech ale rozumí vedle češtiny i anglicky a znakuje. Školky se ho bojí přijmout. | foto: Archiv rodiny Dominika Š.

Školy vyhánějí děti s postižením, podle nich se mají vzdělávat doma s rodiči

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
České školy i školky často razí proinkluzivní myšlení a vítají všemožně znevýhodněné žáky. Jenže pokud jsou děti postiženy fyzicky, považují to školy často za problém. Takové děti, pokud nejsou postiženy také mentálně, nepatří do speciálních škol. Jenže klasické vzdělávací instituce mají z přijetí tělesně handicapovaných dětí obavy a přesvědčují rodiče, aby je vzdělávali doma.

Jak to probíhá, popisuje například Irena Š., matka čtyřletého Dominika. Ten trpí Goldenharovým syndromem, vzácnou poruchou, která obvykle postihuje obličejové svaly a páteř.

„Školka se Domči bojí. Učitelky by se mu musely hodně věnovat, jelikož potřebuje krmit umělým vstupem do žaludku, má křehké kosti a skoro nemluví, protože mu to nejde. Lépe komunikuje anglicky, jelikož čeština je o dost těžší na artikulaci, ale bavíme se i znakovou řečí, je to opravdu chytrý kluk,“ říká Irena Š.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Zpravodajství

Video