ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Koronavirus vrší tuny odpadu navíc. Nemocnice jeho spalování mohou odkládat

  • 4
Nárůst infekčního odpadu ze zdravotnictví kvůli zvýšenému užívání ochranných pomůcek potvrzují nemocnice i odpadové společnosti. Často se jedná o desítky tun navíc. Ministerstvo zdravotnictví další zvýšení množství infekčního opadu čeká se zahájením vakcinace, umožnilo jej proto skladovat v chladicích zařízeních dvakrát déle než dosud.

„Podle informací od provozovatelů zařízení je meziroční nárůst hmotnosti odpadů v některých případech vyšší než 30 procent. A pokud jde o objem odpadu, pak je nárůst ještě vyšší až o 50 procent,“ popsal Ondřej Charvát z ministerstva životního prostředí.

Za nebezpečný odpad jsou považovány infekční materiály, použité chirurgické či obvazové materiály, ostré předměty, zbytky léků či ochranné pomůcky a další. Ty se podle současného zákona o odpadech a metodiky Státního zdravotnického ústavu musí z velké části pálit. 

Kvůli pandemii koronaviru těchto odpadů nyní znatelně přibylo. Velký nárůst potvrzují nemocnice i koncové společnosti, které odpad svážejí. Například podle společnosti Ekotermex se objem infekčního odpadu zvýšil zhruba o 35 až 40 procent. Větší množství evidují také společnosti SUEZ či AVE. 

Právě AVE dostává podle mluvčí Pavly Iváckové poptávky nad rámec dohodnutých kvót, a to jak ze stran svozových společností, tak i z jiných zařízení. Infekční odpad je podle ní v současné době specifický. Ochranné pomůcky jsou totiž objemnější, ale lehčí. 

„Objemově je tedy odpadu asi dvakrát tolik, ale hmotnostně ho může být jen o pár desítek procent více. Logicky je tedy tlak na odvoz odpadů,“ popsala.

Firmě SUEZ zase objem odpadů, které jsou klasifikovány jako nebezpečné a infekční, stoupl podle mluvčí Kateřiny Kodadové o 50 procent.

Nemocnice vyprodukují o tuny odpadu více

V plzeňské fakultní nemocnici nyní mají asi o polovinu více infekčního odpadu ve srovnání s běžným provozem. Podle mluvčí Gabriely Levorové se množství zvýšilo ze 70 na 105 tun měsíčně a nemocnice musela nakoupit dalších 25 kontejnerů na infekční odpad, který pak z areálu dvakrát denně odváží specializovaná firma.

Neviditelní hrdinové první linie: prodavačka, popelář či řidička MHD

Zvýšení zaznamenala i pražská Thomayerova nemocnice. „Za měsíc říjen bylo vyprodukováno o 28 procent více infekčního odpadu, než byl měsíční průměr v prvních třech čtvrtletích letošního roku,“ uvedl pro ČTK mluvčí nemocnice Petr Sulek. 

Před odvozem je odpad odkládán v kovových přístřešcích. „U pavilonů, kde jsou hospitalizováni pacienti s nemocí covid-19, jsou shromažďovací místa před svozem zaplněná infekčním odpadem a místy bylo nutné pořídit k pavilonu další přístřešek,“ doplnil.

Ve Fakultní nemocnici Ostrava se podle mluvčí Petry Petlachové zvýšilo množství odpadu o sedm tun. Svozová firma musí odvážet infekční odpad i třikrát denně, podle mluvčí se za normálního provozu svážel jednou až dvakrát denně.

„Navýšení produkce infekčního odpadu jsme zaznamenali. Vlastní spalovnu nemáme, tuto službu zajišťuje externí dodavatel, který situaci zvládá,“ popsal mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

Zvýšené množství odpadů naopak neeviduje Nemocnice Na Bulovce. „Větší množství těchto odpadu není, neboť byla průběžně pozastavena elektivní léčba, a tudíž méně pacientů v rámci celé nemocnice,“ popsala Hana Bláhová, vedoucí hygieny, epidemiologie a centrální sterilizace.

Bláhová to zdůvodnila také tím, že obvyklé pacienty nahradili pacienti s covidem, přičemž ti v lehkém nebo středním stavu na standardních lůžkách vyžadují symptomatickou léčbu a péči s aplikací kyslíku, tudíž větší množství odpadu neprodukují.

Nebezpečný odpad může nově „počkat“ až 60 dnů

Před odvozem se nebezpečný odpad standardně může skladovat měsíc v chladicím prostoru. Kvůli nárůstu množství i kvůli nadále probíhajícímu testování a vyhodnocování odebraných vzorků a očkování však ministerstvo zdravotnictví vydalo pro skladování výjimku.

Resort zdravotnickým zařízením a provozovatelům spaloven umožnil skladovat tento odpad dvojnásobnou dobu, tedy 60 dnů. Opatření platí do konce nouzového stavu.

„Je potřeba provozovatelům spaloven k plnění jejich povinností zajistit odpovídající úpravu podmínek pro soustřeďování odpadu před jejich konečným odstraněním,“ uvedlo ministerstvo. Stále platí, že mimo chladicí prostory mohou být nebezpečné odpady uloženy pouze po tři dny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video