Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Obor, který s pandemií vystoupil z pozadí. Infektologii chybí lůžka i lidé

  15:30
Infektologové v době pandemie koronaviru stojí v první linii společně s epidemiology a hygieniky. Jedná se však o silně zredukovaný obor, který v posledních letech přišel o tři čtvrtiny lůžek ve všech nemocnicích. O infekční lékařství přitom mezi studenty zájem je. Nutné jsou však lepší podmínky a podpora ze strany ministerstva a pojišťoven, shodují se odborníci.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  David Neff, MAFRA

Posledních třicet let přineslo redukcí počtu infektologických pracovišť i lůžek, na čemž má svůj podíl i mylná domněnka, že ve 20. století jsou všechny infekční choroby díky antibiotikům vymýceny. Infektologie přitom má přitom v době pandemie stejně důležité postavení jako epidemiologie nebo hygiena. 

Na infekčních odděleních se mimo to léčí například salmonela, žloutenka nebo zánět mozkových blan.

„V současné době nejsme na polovině, ani na třetině, ale na pouhé čtvrtině původního počtů lůžek (z roku 1990), což je alarmující,“ okomentoval Petr Kümpel, místopředseda Společnosti infekčního lékařství a primář infekčního oddělení Státní slezské nemocnice Opava. 

„Nyní funguje jen 24 samostatných lůžkových oddělení, v roce 2004 to bylo 35. Tristní je také síť jednotek intenzivní péče při infekčních odděleních, tedy lůžek s možností plicní ventilace,“ dodal. „Jsou to závažné problémy, které složitě řešíme. Bude trvat roky, než se situace upraví.“

V současné době se o infekčním lékařství mluví více, výlučně však v souvislosti s epidemií koronaviru. Jak podotýká primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová, epidemie tu byly, jsou a pravděpodobně budou stále.

„Infektologové jsou v první linii. Nejde jen o péči o pacienty, ale i o poskytování konzultací a pomoci dalším oborům, včetně vypracovávání doporučených postupů v léčbě,“ vysvětlila Roháčová. 

Optimálních je 10 lůžek na 100 tisíc lidí

V Česku jsou také velké disproporce mezi kraji. Ve Středočeském kraji na 100 tisíc obyvatel připadá 1,4 lůžka na infekčním oddělení, v Praze je to 17,1 lůžek. Nejméně má také Olomoucký kraj s 4,8 lůžky a Liberecký kraj s 5,9 lůžky. Kraj Vysočina je 18,1 lůžky hned za Prahou.

Největší infekční klinika na území České republiky funguje při Nemocnici Na Bulovce. Od března se tam léčit nezanedbatelný počet pacientů s koronavirem. I tak zde muselo však i zde dojít k transformaci lůžek, protože kapacita nestačila.

Celkový počet lůžek na infekčních odděleních České republiky
19584 507
19904 015
20071 494
20201 023

„Infektologická společnost pravidelně poukazuje na nutnost zlepšení a vedla řadu jednání. V roce 2004 hlavní hygienik navrhl, aby v Česku bylo 20 lůžek na 100 tisíc obyvatel. Ale papíry jsou bezzubé, takže nadále docházelo k redukci. O šest let později už jsme hovořili o 15 lůžkách na 100 tisíc obyvatel, nyní žádáme deset na 100 tisíc obyvatel,“ popsal Kümpel.

„Tato lůžka musí být zajištěna jak dohledem státu, tak ekonomicky, protože prodělečný systém není únosný,“ zdůraznil s tím, že všechna oddělení jsou nyní prodělečná. 

O obor zájem je, klíčové jsou podmínky

Že boj s infekčními nemocemi není v dnešní době vyhraný, potvrzuje i přednosta Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí 3. LF UK a Nemocnice Na Bulovce Jiří Beneš. „V současnosti lidstvo čítá sedm a půl miliardy jedinců, to je hrozně moc. Lidé jsou rozprostřeni po celém světě, a kdybyste byli v roli těch patogenů, jistě byste vítali takovou příležitost populaci napadnout,“ okomentoval.

Česko je na prahu raketového šíření covidu, pozitivní nakazí i dva lidi

Medicína má také více a více nových poznatků, každý obor se ale úzce specializuje, například na konkrétní orgán nebo orgánový systém. Lékaři tak nemají kapacitu, aby znali všechny patogeny a jejich způsoby léčby. „K tomu právě může sloužit infektologie. Jakmile je infekce složitější, většina odborníků už si neví rady a naši pomoc potřebuje,“ vysvětlil Beneš, podle kterého je nutná koordinace mezi všemi specialisty.

Infektolog přitom může fungovat i samostatně a koordinovat provoz a péči lůžek, která mohou být vyčleněna jako izolační i v nemocnicích, kde infekční oddělení nejsou. Může mít například svou ambulanci a do nemocnice docházet na odborné konzultace, jako například odborník na výživu nebo farmakolog. „Pro nemocnici by byl velkým přínosem,“ konstatoval Beneš. 

Nyní již existují první dvě pracoviště, kde imunolog samostatně působí, a to pražská Nemocnice Na Homolce a nemocnice v Kolíně. „O obor je zájem i mezi studenty a v současné době by stačilo 15 takto působících infektologů, a to jeden v každé nemocnici s celkovou kapacitou nad 400 lůžek,“ upřesnil vizi Beneš.

K tomu je však nutná podpora ze strany ministerstva zdravotnictví, zájem ze strany nemocnic a úhrada zdravotních pojišťoven, neboť odborníci nepřijdou, jestliže nebudou mít dostatečně kvalitní podmínky pro práci, uzavřel.

Před odběrovými místy v Praze se tvořily dlouhé fronty (14. září 2020):

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenechám se umlčet, popsala Bartošová svůj vyhazov a spory v týmu s Witowskou

Měla to být ideální spolupráce a nový začátek pro dvě bývalé výrazné tváře. Pro Lindu Bartošovou byl ale pořad...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Prezidentův poradce bez prověrky NBÚ. Petr Kolář ji podle Hradu nepotřebuje

Poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý diplomat Petr Kolář nebude mít prověrku od Nejvyššího bezpečnostního úřadu...

Europoslanci podpořili upevnění pravomocí EU, kývli i na návrh zrušení práva veta

Evropský parlament hlasoval v půlce listopadu o návrhu Výboru pro ústavní záležitosti, který se týká revize zakládacích...

Vnitro polarizuje a vytváří atmosféru strachu, píše spolek proti cenzuře Fialovi

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) zaslala premiérovi otevřený dopis. Petra Fialu žádá, aby hájil občanské...

Prasklá stehenní kost, šrouby, kapačky. Exprotokolář Hradu Kruliš se vážně zranil

Bývalý šéf hradního protokolu Miloše Zemana a nynější šéf sekce kancelář České národní banky Vladimír Kruliš měl těžký...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...