Rozhodně nikdo z nás neusiluje o to, abychom už na kongres ODS přijeli ve vládní limuzíně, říká vyjednavač o vládě David Vodrážka.

Rozhodně nikdo z nás neusiluje o to, abychom už na kongres ODS přijeli ve vládní limuzíně, říká vyjednavač o vládě David Vodrážka. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Imunitu politiků výrazně omezíme, říká vyjednavač o vládě Vodrážka

  • 87
Jedním z bodů programu možné vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, na němž se už strany shodují, je omezení imunity poslanců a senátorů. První místopředseda ODS David Vodrážka, který je ve vyjednávacím týmu, také řekl, že armádní experti budou Věcem veřejným vysvětlovat, jaké dopady by měl jejich požadavek vzít armádě 10 miliard korun a dát je školství.

Dohodli jste se, že by měla být omezena imunita politiků. Jak přesně by to mělo vypadat?
Nebude platit poslanecká imunita pro žádné přestupky. Měla by se týkat pouze vyjádření poslanců ve Sněmovně. A také by nemělo být možné, aby poslance, který chodí na jednání, umístili do vyšetřovací vazby, protože by tím mohlo být ovlivněno hlasování. To je základní důvod. Poslanecká imunita by jinak neměla platit doživotně.

Jednali jste dvě a půl hodiny. Na čem jste se tak dlouho zasekli?
Bavili jsme se hodně o hledání škrtů na obraně. Shodli jsme se, že si zástupci Věcí veřejných sednou za stůl i s odborníky na rozpočet armády, aby tam byl někdo, kdo by jim mohl vysvětlit, co každé konkrétní číslo znamená a co by v případě škrtu mohlo následovat. Mluvili jsme také hodně o platech nastupujících učitelů. Jestliže je řeč o možném snižování platů ve státní správě, tak učitelů by se to v žádném případě netýkalo.

Z diskuse také vyplynulo, že se přikláníme spíš k tomu, aby byl šéfem Sněmovny někdo z koalice, protože se bude dělat celá řada kroků, které nebudou u veřejnosti populární a bylo by třeba, aby souhra Sněmovny a budoucí možné koalice byla co nejlepší.

Věříte, že se vám podaří odradit Věci veřejné od jejich požadavku, aby se škrtlo v rozpočtu armády 10 miliard korun?
Umím si představit, že se dají seškrtat čísla v řádu stovek milionů. Neumím si představit v krátkodobém horizontu částku 10 miliard. Já je určitě nebudu přesvědčovat, přesvědčit je musí čísla.

Zítra se máte potkat už v šest ráno. Proč v takovou dobu?
Nenašli jsme prostě jiný termín. Chceme pokročit v jednání, co se týká životního prostředí a boje proti korupci.

Jak to bude s obří státní zakázkou na likvidaci ekologických škod?
Názory nejsou tak odlišné. Je třeba vyčkat na rozlepení obálek, jaká je nabízená cena a pak se bavit dál, zda je pro Českou republiku vhodnější jiná varianta. Jedním z důvodů je, že když se vypisovala ekologická zakázka, tak ekonomická situace byla zcela odlišná, než teď, nebyli jsme v době krize. To bude hrát také roli.

Jaký poměr rozdělení křesel ve vládě by byl pro ODS přijatelný?
Vůbec nic vám k tomu neřeknu, protože jsme se o tom ani chvíli nebavili.

Máte představu o tom, kdo by mohl být za koaliční většinu v čele Poslanecké sněmovny?
Nebavili jsme se zatím o tom, která strana by tuto funkci dostala a který člověk by předsedou Sněmovny mohl být.

Dá se očekávat, že po kongresu ODS, kdy bude jasné, kdo získá ve straně jaké mocenské pozice, naberou jednání o vládě větší rychlost?
Je logické a nebudu zastírat, že i pro naše možné potenciální partnery je důležité, jak dopadne kongres ODS. Rozhodně nikdo z nás neusiluje o to, aby už na kongres přijížděl ve vládní limuzíně. To není reálné. Naši partneři očekávají, co udělá kongres ODS, a to je férové.

Podepsali jste s TOP 09 a Věcmi veřejnými prohlášení, že chcete jednat o společné vládě, ale zároveň politici Věcí veřejných říkají, že je pro ně stále ve hře i varianta tolerance menšinové vlády ODS a TOP 09. Byla by taková věc pro ODS zcela nemyslitelná?
Chápu ta sdělení Věcí veřejných tak, že jsme nepodepsali žádný bianco šek. Byl to spíš signál pro veřejnost, že to myslíme s vyjednáváním vážně a teď vůbec nepřemýšlíme o tom, že by někdo odstupoval od jednání. Teď se bavíme o tom, aby se každý mohl hrdě podepsat pod potenciální koaliční smlouvu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video