Sídlo společnosti Huawei (18. prosince 2018).

Sídlo společnosti Huawei (18. prosince 2018). | foto: Reuters

Úřad vlády se musí zbavit mobilů Huawei, nařizuje Babiš kvůli bezpečnosti

  • 827
Premiér Andrej Babiš nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat podle svého tiskového oddělení například ministerstvo průmyslu a obchodu. Společnost Huawei tvrzení, že používání jejích zařízení představuje bezpečnostní hrozbu, kategoricky odmítla.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal v pondělí varování před používáním přístrojů a programů od Huawei a ZTE. Na první polovinu ledna chystá metodický pokyn pro úřady, jak postupovat.

„Já jsem zjistil před několika měsíci, že máme na úřadě vlády nějaké mobily od Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč,“ řekl předseda vlády v úterý ve Vídni, kde se účastní fóra Afrika-Evropa.

NÚKIB přitom podle Babiše záležitost kolem varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE nezvládl. Úřad podle něho nepředložil žádnou právní analýzu.

Zařízení od Huawei ruší i ministerstva, obrana a spravedlnost vyčkávají

„Já si myslím, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost tuhle záležitost vůbec nezvládl,“ řekl premiér. V pondělí Babiš po zveřejnění varování uvedl, že vláda věc projednávala v utajeném režimu a zveřejnění kabinet překvapilo. 

V úterý premiér kritizoval to, že NÚKIB nepředložil analýzu dopadů varování na tendry kvůli zákonu o veřejných zakázkách. „Protože když něco navrhuji, tak tam mohou být nějaké důsledky, i ekonomického charakteru. A v tomto směru jsme nedostali nic. Teď je to venku, a jednotlivá ministerstva, která teď mají před sebou nějaké soutěže, tak na to musí reagovat,“ dodal Babiš.

„Kritice pana premiéra do značné míry rozumím a na jeho místě bych zřejmě mluvil podobně. Jde o novou situaci, s níž v Česku dosud nemáme zkušenosti,“ řekl ředitel NÚKIB. Účelem vzniku úřadu ale podle něj byla ochrana kritické informační infrastruktury republiky, bez níž by stát nemohl fungovat. „Pokud zjistíme, že tyto systémy jsou jakýmkoli způsobem ohroženy, musíme bezodkladně jednat,“ uvedl. Varování bylo podle něj určeno hlavně správcům infrastruktury, kteří nyní musí udělat analýzu, jaké technologie používají a jaké riziko z toho vyplývá na základě zjištění úřadu.

NÚKIB podle mluvčího úřadu Radka Holého použil tzv. varování, které představuje nejmírnější možnou reakci podle zákona o kybernetické bezpečnosti. „Má charakter zejména preventivní a informační,“ sdělil.

Podle Babiše se situací se nyní budou muset vypořádat jednotlivá ministerstva, která mají před sebou nějaké soutěže.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) postup NÚKIB brání, podle něj postupoval podle zákona. Připustil, že technologie obou firem využívá i vnitro. Zmapovat situaci už nechal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). „Bude záležet, jak se to vyhodnotí, ale za mě mohu říct, že v tomto směru udělám opatření, aby je nepoužívali,“ řekl v pondělí na dotaz novinářů, zda je udržitelné, aby někteří důstojníci armády užívali aparáty Huawei. Podobné kroky podle Metnara učiní i další ministerstva.

Naše společnost riziko nepředstavuje

Varování před používáním přístrojů a programů od Huawei a ZTE společnost odmítá. “Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby předložil evidence namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů,“ řekla mluvčí společnosti Huawei Magda Teresa Partyka.

„Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice,“ uvedla mluvčí Huawei.

„V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila,“ doplnila mluvčí společnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video