Matka je po porodu v pořádku, ale novorozence přivezla v úterý do nemocnice záchranka v kritickém stavu.
"Při porodu zůstala uvnitř zaseknutá hlavička. Dítě bylo násilím vypáčeno a patnáct minut bez kyslíku udělalo svoje. I když se ho podaří zachránit, je tu veliké riziko poškození mozku," uvedl zdroj obeznámený s případem, který však kvůli delikátnosti případu chtěl zůstat anonymní.
Vedení nemocnice nechce ke konkrétnímu případu podat bližší informace, podle všeho však byla u porodu ženy z Brněnska přítomna porodní asistentka.
Lékaři namítají, že to nestačí. I fyziologický nekomplikovaný porod se podle nich může rychle změnit v patologický, kdy je nezbytné zázemí nemocnice.
Lékaři ženy před porody doma varují: "Budoucí matky si neuvědomují, že hazardují se životem dítěte. Preferují svoje pocity před zdravím potomka a to je velmi nezodpovědné," horlí jihomoravský konzultant pro porodnictví Vít Unzeitig.
Místopředsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Martina Suchánková přesto porody doma obhajuje. "Zkušená porodní asistentka dovede problémy odhadnout a včas zareagovat," ubezpečuje Suchánková.
Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta na rozhodnutí ženy rodit doma doplatí ročně pět šest dětí.
Buď porod vůbec nepřežijí, nebo mají zdravotní následky. "Nechceme ty ženy kriminalizovat, to snad ani nejde. Porod doma je ale bez garance," doplnil Cikrt.
Vyjádření UNIPA
(Unie porodních asistentek)
Článek je typickým obrazem situace v péči o matku a dítě v souvislosti s porodem v ČR.
Přestože porodní asistentka je odborníkem pro vedení porodu a u porodu údajně byla, v článku chybí vyjádření zástupkyně porodních asistentek. Naopak nechybí vyjádření lékařů a zástupce ministerstva zdravotnictví.
Text obsahuje kromě vágních informací i nepravdivé. Nevíme, z jakých statistik čerpal mluvčí ministerstva zdravotnictví, když statistiky v ČR nesledují místo porodu a už vůbec ne, zda šlo o překotný porod náhodou nebo plánovaný v domácnosti.
Celosvětové výzkumy ukazují, že porody vedené porodními asistentkami v domácnosti, je-li proveden kvalifikovaný výběr rodiček, jsou bezpečnější než porody v porodnici.
Nehodláme se vyjadřovat ke konkrétnímu případu, zejména proto, že nejsme obeznámeny do detailu s jeho okolnostmi. Je však trestuhodné, že zástupce ministerstva zdravotnictví prohlásí, že porod doma je bez garance.
Systém zdravotnictví by ženě měl poskytnout možnost najít poskytovatele péče (porodní asistentku), který ji porodem na zvoleném místě bezpečně provede, jak je běžné v ostatních státech EU a jinde ve světě.
Odborná lékařská společnost a ministerstvo zdravotnictví se však dlouhodobě tváří, že porody doma v České republice neexistují.
Pokud porodní asistentka poskytuje péči při porodech doma, dostává se mnohdy do svízelné životní situace, aniž by pochybyla. Z toho důvodu poskytují mnohé porodní asistentky péči při porodu doma "na zapřenou".
Pevně doufáme, že s nastalou diskuzí k reformě zdravotnictví dojde konečně i k diskuzi na téma bezpečné poskytování péče při porodu.
Ivana Königsmarková, viceprezidentka UNIPA