Online reportáž

16:36

ImageText

16:25

"Škoda, že hlukové mikrofony teď neberou, co z ní z úst pana premiéra, to by byla zajímavá slova pro veřejnost," řekl poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL).

16:24

Členové vlády se dostavili, místopředseda Sněmovny Okamura opět zahájil přerušenou rozpravu.

16:22
16:17
16:15

ImageText

16:13

Místopředseda Sněmovny Okamura potvrdil, že na základě dřívějšího usnesení Sněmovny se jednání mají účastnit všichni členové vlády. Protože se během pětiminutové přestávky chybějící členové vlády nedostavili, přerušil jednání na deset minut.

16:09

Pavel Kováčik (KSČM) naproti navrhl přerušení na deset minut. Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) poukázal na usnesení z roku 1996, podle něhož musí být při projednávání důvěry vládě přítomná celá vláda.

16:07

Místopředseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD) přerušil jednání Sněmovny na pět minut, aby se mohli dostavit členové vlády.

16:05

Dávám procedurální návrh na přerušení jednání do doby, než tu bude celá vláda, která žádá o důvěru, uvedl lidovecký poslanec Marian Jurečka.

15:57
15:53


15:51
15:50

Podle poslance KSČM Grebeníčka dostane menšinová vláda důvěru nebo se republika posune ke krizi nebo předčasným volbám. Druhá varianta by podle něj by přijatelná v případě, kdyby bylo možné sestavit jinou vládní koalici s lepším programem pro stát. Ale žádnou takovou alternativu nevidím, dodal Grebeníček.

15:46

ImageText

15:44

Poslanec KSČM Miroslav Grebeníček ve Sněmovně uvedl, že nelze ignorovat navržený program vlády ani zkušenosti s předchozími vládami, každý si podle něj ale při hlasování o důvěře musí odpovědět na otázku, zda a co může někdo jiný nabídnout občanům. Současně ale připustil, že velkým handicapem pro vládu je trestně stíhaný premiér, ale pro lidi, kteří ho volili, to problém nebyl.

15:30

Ke slovu se v 15:28 dostal první řádně přihlášený řadový poslanec bez přednostního práva Miroslav Grebeníček z KSČM. Do rozpravy se hlásí dalších 27 poslanců.

15:29

Klub KSČM podpoří vládu, dodal předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

15:28

Poslankyně a poslanci KSČM se podle jejich předsedy Pavla Kováčika o podpoře vládě rozhodovali velmi těžce a bylo to jedno z nejtěžších rozhodnutí, které museli za uplynulých 28 let učinit. "Ale myslíme si, že je třeba ctít parlamentní demokracii a hájit ji před těmi, co si myslí, že je nedemokratické všechno, co není po jejich. Myslíme si, že mandáty, které jsme dostali od voličů, jsou stejné jako u ostatních stran. Proto se KSČM má chopit příležitost," řekl Kováčik ve Sněmovně. "Nejdeme k moci, to bychom si řekli o vládní posty. Chceme vládnout ve prospěch voličů," předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik

15:20

Podle předsedy poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška navržená vláda nepřináší stabilitu ani důvěryhodnost, má proto má obavu z dalšího směřování země. Česko si podle něj zaslouží lepší budoucnost. "Česká republika má navíc než na vládu ostudy. Klub KDU-ČSL proto bude hlasovat proti důvěře vládě," dodal Bartošek.