Online reportáž

18:21

"Věřím že se dá poručit větru a dešti, nicméně bych nabádal ke střízlivému vidění těch plánů," uvedl poslanec TOP 09 Vlastimil Válek k programovým slibům vlády. Kritizoval třeba plány zavádění vysokorychlostního internetu a jako lékař také kroky vlády ve zdravotnictví.

18:10

Poslanci naprostou většinou hlasů schválili, že jednání může pokračovat i po 21:00, nebo i po půlnoci.

18:09

Předseda poslanců ANO Faltýnek vznesl procedurální návrh, aby Sněmovna jednala i po 21:00 a po půlnoci.

18:08

"Je možné domnívat se, že Babiš komunisty jejich použitím resuscituje z jakési smrtelné postele, kam se dostali v minulých volbách s nejhorším výsledkem v jejich historii," míní poslanec ODS Zahradník. "Už jsou skoro nad zánikem a najednou je někdo zvedne a dá jim umělé dýchání," dodal.

17:53

"Prožil jsme 40 let v komunismu. Myslel jsem si, že se nikdy nedožiji toho, že se komunisté zase začnou drát k moci," řekl poslanec Jan Zahradník (ODS). Vláda s podporou komunistů je podle něj rizikem pro demokracii.

17:47

Jednání Sněmovny po přestávce pokračuje. Pavla Golasowská (KDU-ČSL) řekla, že nemůže z osobních i politických důvodů podpořit vládu, která se opírá o podporu KSČM.

17:46

Vystoupení Babiše patří k nejdelším projevům premiérů při jednání o důvěře od roku 2002Čeští premiéři žádali poslance o důvěru vládě hodiny, ale i jen několik minut. Třeba Vladimír Špidla (ČSSD) předstoupil před poslance v 15:20 a jeho projev končil až po dvou hodinách. Babiš dnes mluvil zhruba hodinu a 40 minut. Naproti tomu třeba vystoupení Jana Fischera (nestraník) v roce 2009 netrvalo ani deset minut.

17:37

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) na žádost Pavla Kováčika (KSČM) vyhlásil přestávku v jednání do 17:42. Kováčik ji zdůvodnil tím, že by vláda měla mít šanci uplatnit svoje fyziologické i jiné potřeby, "když ji tak tvrdě držíme na místech".

17:37

Andrej Babiš je politický terminátor druhé generace, nemá žádné zábrany, žádné svědomí, využil poslanec ODS Jan Bauer podobenství z akčního filmu s Arnoldem Schwarzeneggerem. Zničit by Babiše mohl prezident Miloš Zeman jako terminátor první generace, ale ani on nestojí na naší straně, dodal.

17:35

Podle Bauera by byly řešením předčasné volby, které by ukázaly, že hnutí ANO v čele s Babišem je špatná volba, která nevede ke stabilitě.

17:29

Andrej Babiš není demokrat, je to oligarcha, který k prosazování svých zájmů neváhal zneužívat média, která si za tím účelem koupil, prohlásil poslanec ODS Jan Bauer.

17:26

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek vyzval vedení klubů stran, aby se sešla a projednala usnesení Sněmovny z roku 1996, podle něhož musí být při projednávání důvěry vládě přítomna celá vláda. Podle Bělobrádka by kvůli délce jednání Sněmovny také měly být vyhlašovány pravidelné přestávky. Podle místopředsedy Sněmovny Okamury je do rozpravy přihlášeno ještě 24 lidí.

17:20

"Je tady velká partie prezidenta, je to jeho velký koncert. Dokázal sestavit vládu, kterou si on sám přeje," uvedl Rakušan.

17:19

"Vláda Miloše Zemana, nikoli vláda Andreje Babiše. Toho Miloše Zemana, který o panu premiérovi ještě před několika lety hovořil jako o osobě, která si jeho důvěru nezaslouží," prohlásil poslanec Starostů Vít Rakušan.

17:15
17:13

"Jedinou Vaší prioritou, pane premiére, je být u moci za každou cenu," uvedla poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na adresu ministerského předsedy nové vlády ANO a ČSSD Babiše.

17:13

Poslanec ODS Václav Klaus mladší po téměř celý svůj příspěvek v rozpravě před jednáním o vyslovení důvěře vládě vypočítával své představy o ideální podobě státu. Babišova vláda podle něj jeho představy o ideální společnosti nevyplní.

16:58

Činy této i předchozí vlády Andreje Babiše (ANO) odporují programovému prohlášení této vlády, uvedl lidovecký poslanec Marek Výborný. Zmínil například snahu komunistů o zdanění peněžitých náhrad v rámci církevních restitucí, kterou Babiš již dříve podpořil. Podle Výborného to narušuje předvídatelnost práva uváděnou v programovém prohlášení.

16:48

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka ve svém projevu připomněl pět let starý předvolební billboard hnutí ANO, na němž stálo, že český národ je schopný, ale řídí jej nemehla. "Co jste měli na billboardech před pěti lety, to teď nyní naplňujete," řekl.

16:43