(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Historická data o počasí mají být bezplatná a veřejná, rozhodl soud

  • 27
Informace o počasí by podle soudu měly být pro veřejnost bezplatně přístupné. Soudci Českému hydrometeorologickému ústavu proto nařídili, aby umožnil zveřejnit záznamy o srážkách a teplotách.

„Pouze na základě podrobných informací o životním prostředí je veřejnost schopna poznat jeho stav, uvědomovat si v čase jeho proměny, přijmout odpovědnost za jeho kvalitu a činit kvalifikovaná rozhodnutí k jeho ochraně,“ cituje z rozsudku Městského soudu v Praze iRozhlas.cz. Záznamy o počasí by tak podle soudců měly být občanům dostupné zdarma. 

Ředitel ČHMÚ Mark Rieder iDNES.cz řekl, že rozhodnutí nebude nijak komentovat.

Jsme přesnější než Norové. Nyní i v mobilu, říká nový šéf meteorologů

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) oponoval, že je na prodeji dat závislý, proto se obává, že přijde o peníze. Loni prodejem dat a služeb získal 177 milionů korun, celkově ČHMÚ hospodaří se 772 miliony korun.

„Třetinu musíme vydělat, ale společnost očekává, že data a informace budeme zveřejňovat zdarma,“ řekl Rieder v březnu.

Rozsudek připouští, že ústav může o část peněz přijít, zároveň však dodává: „Dotčení ekonomických zájmů ústavu však není zákonným důvodem, který by ospravedlňoval odepřít poskytnutí informací.“

Soud označil za „pochybné“ tvrzení ČHMÚ, že data o počasí jsou cenná a není je tedy možno zveřejnit. „Není zjevné, komu by měl takový statek přinášet užitek, pokud ne právě široké veřejnosti,“ cituje rozhodnutí soudu iRozhlas.cz

Žalobu na ČHMÚ podal v roce 2015 novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka. Ústav i ministerstvo životního prostředí totiž odmítly informace o počasí publikovat. 

Cibulka hledal před třemi lety na stránkách ČHMÚ historické údaje o teplotách a srážkách „Zarazilo mne, že ta data nebyla veřejná, a hodně mě překvapilo, že jejich účtování je poměrně neprůhledné. Ptal jsem se, kolik by to stálo, a jejich obchodní oddělení mi řeklo, že jestli si ta data nechci koupit, tak že na akademické debaty nemají čas. Podal jsem tedy stošestku (žádost o informace ve smyslu Zákona o svobodném přstupu k informacím č. 106/1999 Sb., pozn. red.), oni to odmítli, tak jsem pokračoval u soudu,“ popsal Cibulka pro iDNES.cz.

Volně dostupná historická data poskytují například meteorologové v Polsku i v Německu. Měření z celého světa volně publikuje i americká agentura NOAA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video