Havel to tak nemyslel, když za svého nástupce označil Albrightovou

- Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček zjemnil výrok Václava Havla citovaný v článku časopisu Time, podle něhož prezident v roce 1998 Madeleine Albrightové naznačil, že by ji rád viděl na svém místě. "V demokracii nikdo nemůže určit svého nástupce," řekl.
Také James Rubin, mluvčí americké ministryně, zpochybnil možnost, že by kandidovala na post českého prezidenta.

Špaček nepopřel, že prezident zařadil mezi své možné nástupce Madeleine Albrightovou, ale odmítl potvrdit, že by to někdy nějak vážně zvažovali.

"Účastnil jsem se mnoha jejich setkání a nikdy jsem neslyšel, že by se o něčem takovém bavili", řekl prezidentův mluvčí.

Albrightová bude podle časopisu Time kandidovat
Time napsal, že Václav Havel před rokem a půl řekl Albrightové, že by jí rád viděl jako svou nástupkyni. Albrightová tuto myšlenku údajně nezavrhla.

Odpověděla prý tehdy, že se rozhodne až poté, co vyprší příští rok v lednu mandát prezidenta Clintona, a tedy i její.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničních věcí James Rubin k tomu podotkl, že představitelé České republiky tuto možnost občas nadhodili. I když to Madeleine Albrightové lichotilo, nikdy prý o tom vážně neuvažovala.

"Vždycky, když podobná nabídka přišla, udělalo jí velkou radost, že s ní v její rodné zemi počítají do tak významné funkce, ale nikdy to nebrala a ani nebere vážně, "zdůraznil Rubin.

Dále uvedl, že "jedinou její snahou vždycky bylo reprezentovat Spojené státy, zemi, která ji adoptovala.

Naposledy připomněl Havlův nápad bývalý český velvyslanec v USA Michael Žantovský.

"Míč je na její straně," řekl Havlův poradce Jiří Pehe. "Myslím, že by byla nejlepší kandidátkou, kterou bychom na tuto funkci mohli mít."

Albrightová by na prezidenta nedosáhla
Madelaine Albrightová by musela překonat řadu zásadních překážek.

České průzkumy ukazují, že proti válce v Kosovu, často nazývané Madeleininou válkou, byla více než polovina Čechů.

Havlovo legislativní období trvá až do ledna 2003. Vzhledem k tomu, že nemá silnou politickou základnu, jeho souhlas by Albrightové z politického hlediska jen těžko pomohl.

Ještě větší komplikace jsou spojeny s tím, že český prezident je volen členy parlamentu. Šéf sociálních demokratů Miloš Zeman a předseda ODS Václav Klaus mají jistě s prezidentskou funkcí své vlastní plány, kterých se hned tak nevzdají.

Nikdo ani neprozkoumal, zda ministryně splňuje formální předpoklady pro výkon prezidentské funkce.

"Jsem přesvědčen, že Albrightová nebude mít problém najít si po odchodu z ministerstva zahraničí práci," říká Jonathan Stein z pražského ústavu EastWest Institute. "Nemyslím si však, že by tento job získala v Praze."

Američané na starém kontinentě
Nebylo by to poprvé, kdy američtí občané získají vlivnou funkci za velkou louží. Současný litevský prezident Valdas Adamkus je bývalý pracovník úřadu americké vlády, bývalý jugoslávský premiér Milan Panič byl jeden z významných kalifornských milionářů a Golda Meirová odešla z Milwaukee rovnou do premiérského křesla v Izraeli, který v roce 1967 vítězně vyvedla z války.

Albrightová v ČR
Ministryně přijede do České republiky 4. března, aby se zúčastnila oslav 150. výročí narození nejvýznamnějšího československého prezidenta Tomáše G. Masaryka.

Na programu má Albrightová setkání s Václavem Havlem, premiérem Milošem Zemanem i ministrem zahraničních věcí Janem Kavanem.

Albrightová mluví obstojně česky. Rodnou zemi opustila v dětství s otcem, který prchal před nacisty. Po válce se do Čech z Londýna vrátili, ale v roce 1948 zemi opustili znovu, tentokrát natrvalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video