Havel odsoudil rasismus a čecháčkovství

- Na prahu nového roku, ve kterém si země připomene deset let od pádu komunistického režimu, varoval prezident Václav Havel před nejrůznějšími zdmi, jež podle něho obklopují českou společnost. Nevyhnuly se podle něho ani politice, a to v podobě nejrůznějších barikád, mobilizací a disciplinovaných hnutí s jejich zrádci.

"Před devíti lety jsem řekl, že jsem nebyl do svého úřadu vynesen proto, abych vám lhal. Nechci vám lhát ani dnes a zmíním se o tom, co mne na našich poměrech stále víc trápí. Je to okolnost, že zlo, které jsme před devíti lety vyhnali dveřmi, se k nám začíná nenápadně vracet oknem," řekl prezident ve svém včerejším novoročním projevu a dodal: "Zbořili jsme sice už dávno velkou zeď, která nás oddělovala od demokratické Evropy, ale tolerujeme, že kolem nás a mezi námi nenápadně vyrůstají zdi nové, o nic lepší než ty, které padly."
Tyto takzvané nové zdi se podle Havla projevují jako neúcta k lidským právům, rasismus a xenofobie. Za viníka těchto nešvarů označil prezident stejně jako v minulosti jakési podivné sebezničující čecháčkovství. "Mnozí z nás jako by dávali stále viditelněji průchod vlastnímu latentnímu rasismu či předstírali, že ho nevidí u jiných. Mnozí jako by zapomínali, že měřítkem kvality demokracie je poměr k menšině, a začali znovu věřit v historicky tak neblaze proslulou ideu práv většiny," kritizoval českou společnost Havel v asi šestnáctiminutovém projevu.
V projevu se prezident  vrátil i k rozdělení Československa před šesti lety a s potěšením konstatoval, že slovenská společnost dokázala po rozpačitých začátcích svou politickou kulturu a zralost. "Zdá se dokonce, že teprve dnes dostává naše někdejší rozdělení pravý smysl: teprve dnes se totiž můžeme bez zábran a jako opravdoví partneři podílet na tvorbě Evropy, v níž panují vzájemná úcta a princip rovnosti a spolupráce všech," míní prezident.
Poděkoval zároveň všem, kteří se zasloužili o postupné budování základních institucí demokratického řádu a vytvořili podmínky pro rozvoj tržního hospodářství ve státě. "Velmi zřetelně tedy dnes děkuji všem, kdo svou příslušnost k našemu společenství chápou jako výzvu k solidaritě a tvůrčí práci ve prospěch celku," pravil Havel.
Blížícímu se nového tisíciletí popřál, aby se v něm respektovalo a rozvíjelo tisícileté dědictví lidské kultury. "Pokusme se přijmout ideu světa beze zdí mezi lidmi různých náboženství, různé barvy pleti, různých tradic a zvyklostí, různých jazyků a temperamentů," vyzval na závěr novoročního projevu prezident.
Projev prezident natočil před čtrnácti dny, ještě předtím, než odjel na dovolenou na Kanárské ostrovy. Přestože v době, kdy projev natáčel, se uzdravoval z nachlazení, nebyla na něm tato indispozice téměř znát. Při jeho čtení bylo však patrné, že má stále problémy s dýcháním.


Jak prezidentův projev hodnotili představitelé jednotlivých politických stran

Zatímco někteří čeští politici projev přivítali, kritiku si Václav Havel vysloužil z úst politiků ODS. "Přišlo mi, že toho moralizování už bylo dost. Pan prezident hovoří o zdech, ale je otázka, zda tím stavitelem náhodou není také on," prohlásil například místopředseda ODS Miroslav Beneš. Své si k projevu řekl také předseda ODS Václav Klaus: "Stejně jako pan prezident se ani já nesmiřuji se spoustou věcí kolem nás. Je ale nutné dělat něco k jejich nápravě, a ne kárat ostatní. Nevidím v naší zemi vysoké zdi, barikády a čecháčkovství. Udělejme maximum pro to, abychom se pohnuli kupředu, a dělejme to formou dialogu, a nikoliv monologu." I politici z Klausovy strany nicméně přiznali, že závěr novoročního projevu vyzněl optimisticky. Prezident totiž prohlásil, že věří české společnosti, která podle něho má na to, aby se zhoubnému duchu zdí úspěšně postavila. "Jsem přesvědčen, že je to v silách této společnosti. Stačí, když se ho nebudeme bát a obklíčíme ho svými lepšími vlastnostmi," pobízel své spoluobčany prezident. Podle něho pomůže společnosti v bourání těchto pomyslných zdí i dubnový vstup do NATO. Vicepremiér a místopředseda ČSSD Vladimír Špidla ohodnotil Havlův projev jako inspirativní. "Hlavně mě zaujal jasnou proevropskou notou," řekl.
Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal, který s Havlem souhlasí a domnívá se, že prezident vystihl nejdůležitější neduhy české společnosti, přesto Havlovi vyčítá, že jeho slova byla až příliš obecná. "Ne všichni stavějí zdi. Ale jsou lidé, kteří se sami obestavují. Pak je potřeba to říci otevřeněji," vyzval Havla prostřednictvím ČTK místopředseda lidovců.
Místopředsedkyně ODS a předsedkyně Senátu Libuše Benešová v Českém rozhlase ocenila, že Havel v projevu vyzdvihl pozitivní význam historických změn uskutečněných po listopadu 1989 a že poděkoval všem, kteří se na nich podíleli.
Postoj Havla, který kritizoval vznik nových bariér mezi lidmi a jejich různými skupinami a vyslovil se pro jejich bourání, podpořil předseda Unie svobody Jan Ruml.
Podle předsedy ODA Daniela Kroupy prokázal projev obsahem a formou to, že síla ducha a schopnost ostře vidět pravdu nebyla u prezidenta po nemocech a útocích, jimž byl v loňském roce vystaven, oslabena.
Předseda poslanců KSČM Vojtěch Filip poukázal na to, že Havel kritizoval vznik nových bariér mezi lidmi, sám ovšem podle Filipa k jejich vzniku přispívá.
Nejednoznačně přijali někteří politici Havlovo vyjádření o vzniku nových zdí mezi lidmi. Například Kasal by uvítal, kdyby byl prezident býval v této pasáži svého vyjádření otevřenější. "Ne všichni staví ty zdi," řekl. Podle Benešové byl Havel v této věci neadresně kritický a senátorka se obává, aby jeho slova nebyla mylně pochopena jako podnět k výstavbě nových zdí mezi občany a jejich právoplatně zvolenou reprezentací.
Totéž, co vyjádřil v novoročním projevu Havel, cítí ve svém nitru i kardinál Miroslav Vlk. Přivítal například Havlovu výzvu obnovit víru a chuť bojovat se zlem. Podle mluvčího České biskupské konference Daniela Hermana se mu rovněž líbí výzva, abychom "démona zdí" zahnali do světa stínů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video