Hana Marvanová odchází ze sněmovny

  • 63
Tři dny po narození svého třetího syna se poslankyně US-DEU Hana Marvanová rozhodla k zásadnímu kroku: k rezignaci na svůj poslanecký mandát a odchodu z Poslanecké sněmovny. Práce ve sněmovně se s mateřskou dovolenou prostě nedá skloubit, zejména ne při současném poměru hlasů, říká Marvanová.

Její nečekaný krok, o němž ještě v pátek odpoledne nevěděli ani někteří vysocí koaliční politici, přišel jen pár dní před klíčovým hlasováním o reformě veřejných financí. S jejím úspěchem spojila svou budoucnost Špidlova vláda. "Nerada bych prodlužovala napětí, jestli se dostavím, nebo ne," řekla Marvanová.

Její hlas by měl při hlasování mimořádnou váhu - křehká vládní většina dvou hlasů nemůže stoprocentně počítat s podporou sociálního demokrata Josefa Hojdara.

Marvanová si loňským hlasováním proti povodňovým balíčkům vysloužila pověst "nespolehlivé poslankyně" - současnou reformu by ale zřejmě podpořila. Zatím však není jasné, jak se zachová její nástupce ve sněmovně - unionista Tomáš Vrbík.

Tento vnitrostranický spojenec Marvanové v minulosti vládní podobu reformy několikrát kritizoval. "Ještě nemohu říci, jak se rozhodnu," konstatoval v pátek Vrbík.

Místo Marvanové přichází její spojenec
Na první pohled to vypadá, že špičkám vládní koalice přibyl po Josefu Hojdarovi další problém. Nový poslanec US-DEU Tomáš Vrbík totiž v minulosti řekl o reformě veřejných financí tolik kritického, že se mu pro ni bude ruka zvedat jen velmi obtížně.

"Některé body reformy jsou v rozporu s naším volebním programem," prohlásil v červnu v Hospodářských novinách. V pátek, když se dozvěděl o svém nástupu do sněmovny, nechtěl ještě Vrbík své budoucí rozhodnutí, možná klíčové pro osud současné vládní koalice, předpovídat.

"Na svých názorech nic neměním," tvrdí Vrbík. "Ale jak budu nakonec hlasovat, ještě opravdu nevím. Potřebuji se seznámit s pozměňovacími návrhy, podebatovat o tom s vedením strany. Byl bych ale samozřejmě radši, kdyby vláda předložila radikálnější podobu reformy." 

Experti: Vrbík reformu podpoří

Politologové se v sobotu shodli na tom, že Vrbík schvalování reformy veřejných financí spíše podpoří.

Podle politologa Bohumila Doležala by Marvanová v případě, že by zůstala poslankyní, reformu neohrozila, protože "by si pod sebou podřízla větev". Stejně se zachová i Vrbík, jelikož případné zvednutí ruky proti reformě by pro něj mělo stejné následky, míní politolog.

Jeho kolegyně Vladimíra Dvořáková si tím není tak jistá, podle ní může nástup nového zákonodárce zkomplikovat situaci. Na druhou stranu by považovala Vrbíkovo "ne" reformě za krok příliš odvážný pro někoho, kdo vstupuje do již rozehrané hry a pravděpodobně nezná průběh všech předchozích jednání. "Pokud bych zvažovala běžnou odpovědnost, tak asi bych spíše předpokládala, že bude hlasovat pro," soudí.
                                    (ČTK)

S Vrbíkem už v pátek hovořil předseda poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl: "Je to člověk, který myslí vlastní hlavou, jeho názory jsou velmi blízké tomu, co zastává Hana Marvanová - a to je v tuto chvíli asi všechno," řekl Kühnl.

Pro Vrbíkovy kritické názory na reformu má pochopení: "Kdyby reformu sepisovala unie, bude samozřejmě vypadat jinak," říká Kühnl. "Můj názor je velmi podobný tomu, co zastává Tomáš Vrbík. Z našich představ jsme museli dalekosáhle ustoupit. Ale síly jsou rozvrženy tak, jak rozhodli voliči, a kompromis je nutný."

Cestu k hlasování "v zájmu kompromisu" si zjevně nechává otevřenou i nový poslanec: "Je to přece jen jiná zodpovědnost, když se o věcech jen vyjadřujete, než když o nich pak máte rozhodovat," míní Vrbík.

Třicetiletý konzultant Tomáš Vrbík je předsedou pražské US-DEU už dlouho jedné ze skupin nejkritičtějších k účasti unie ve Špidlově vládě a k současnému vedení strany. "Vedení by mělo začít prosazovat takovou politiku, kterou jsme slibovali v předvolebním programu a kvůli které US-DEU vznikla," říkal Vrbík ještě před měsícem v Lidových novinách.

Až do minulých voleb byl členem pražského zastupitelstva a zasedal v dozorčí radě Dopravního podniku. Bez zajímavosti není ani jeho civilní povolání. Tomáš Vrbík je stále zaměstnancem známé pražské PR agentury Previa, která v minulosti získala i vládní zakázky - Zemanův kabinet ji například pověřil zpracováním vládní protirasistické kampaně.

"Budu se věnovat pouze práci ve sněmovně, v této oblasti působit nebudu," slibuje nástupce Hany Marvanové.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video