Hamáček vábí Zelené. Slíbil jim hlas ČSSD pro konec uhlí v roce 2033

  • 442
Šéf ČSSD Jan Hamáček přemlouval Zelené na jejich sjezdu ke spolupráci. Slíbil jim, že ministři za sociální demokracii podpoří konec využívání uhlí v Česku již v roce 2033. Vláda o tom má jednat v pondělí. Uhelná komise doporučila přitom vládě skoncovat s uhlím až v roce 2038. Hamáček také varoval před možnou budoucí vládou ANO a ODS.

„Je jasné, že nás čekají velké výzvy a výzvy tak velké, že si nemůžeme dovolit jim čelit každý sám. Pro případné spojenectví a spolupráci hovoří i výsledky vnitrostranické ankety, kterou jsme si v ČSSD udělali,“ řekl Zeleným Hamáček. „Plán obnovy musí být plánem budoucnosti, který bude obsahovat jak sociální, tak ekologickou dimenzi,“ uvedl lídr ČSSD.

Sociální demokraté, kteří nemají podle průzkumů veřejného mínění jistotu, že se dostanou po do Sněmovny, chtějí sestavit kandidátku, na níž by byli také nezávislé osobnosti či zástupci odborů. Podle šéfa ČSSD není dobré tříštění sil.

Jednání s ČSSD budou pokračovat, říká lídr Zelených

Zelení s nyní námluvami souhlasí „Jednání s ČSSD budou pokračovat v příštím týdnu a budeme se bavit o dalších podrobnostech,“ sdělil iDNES.cz spolupředseda Zelených Michal Berg. Stranickým kolegům slíbil, že udělá vše pro to, aby Zelení získali důstojné postavení na kandidátkách ČSSD a po 11 letech se do Sněmovny vrátili.

„Spojení s ČSSD je logické. Nepovažuji ho za konec Zelených. Je to jediná strana, která s námi jedná jako s partnery,“ řekla sjezdu strany Dana Kuchtová, bývalá ministryně školství za Zelené ve vládě Mirka Topolánka.

Na sjezdu Zelených ovšem zaznívaly i hlasy, že podmínkou spolupráce s ČSSD je její jasný závazek, že po volbách už nepůjde do koalice s ANO.

Chcete nás?Zelení hledají ženicha. Nabídli se Pirátům a STAN, myslí na ČSSD

Kdyby Zelení přijali nabídku na místa na kandidátkách ČSSD a netrvali by na koalici, stačilo by oběma stranám ke společnému vstupu do Sněmovny překročit hranici 5 procent.

Pro Zelené by to znamenalo návrat do dolní komory parlamentu, ze které vypadli v roce 2010. Byli dokonce ve vládě Mirka Topolánka, kterou vytvořila ODS spolu s KDU-ČSL a Stranou zelených. Ze Sněmovny vypadli, když doplatili na vnitřní spory mezi stranickým křídlem kolem Martina Bursíka a tím, které vedla Dana Kuchtová.

„Pokud Česká republika bude směřovat k vládě ANO a ODS, tak budu v našem potenciálním společném projektu navrhovat, abychom se veřejně zavázali, že taková vláda nevznikne za žádných okolností s naší podporou,” řekl Zeleným Jan Hamáček.

Už toho ČSSD moc nezbylo, posmívá se jí ODS

Sociálním demokratům se kvůli vábení Zelených a hrozbám budoucí vládou ANO a ODS vysmál šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura.

„Už toho ČSSD moc nezbylo: jejich předseda J.Hamáček si namlouvá Stranu zelených a varuje před údajnou vládou ANO a ODS. Tak se toho socani bojí, že se už více než 7 let „obětují“ a s A. Babišem raději vládnou oni :-),“ napsal na Twítteru Stanjura.

Ministři za ČSSD odmítnou konec uhlí až v roce 2038

Lídr sociální demokracie Hamáček se pokusil naklonit si Zelené i tím, že ministři za ČSSD podle něj odmítnou ve vládě odklon České republiky od uhlí až v roce 2038, ale bude prosazovat, aby to bylo již o pět let dříve, v roce 2033.

Zelení na sjezdu vyzvali vládu, aby schválila co nejbližší termín konce využívání uhlí v energetice, nejpozději v roce 2030 a zároveň, aby rozhodla o takové útlumové křivce, která povede k bezodkladnému uzavření nejvíce znečišťujících uhelných elektráren.

Pro Zelené byla ve strategických úvahách varianta předvolební spolupráce s ČSSD původně až na třetím místě. „Vyjednáváme se třemi různými subjekty, ale ta varianta Piráti a STAN vyšla v našich průzkumech jako preferovaná varianta. Pokud to Piráti a STAN nevyužijí, budeme jednat dál s ostatními,“ řekla nedávno iDNES.cz spolupředsedkyně strany Zelených a starostka Mníšku pod Brdy Magdalena Davis. 

Zelení jsou atypičtí v tom, že mají dvouhlavé a genderově vyvážené vedení - řídí je spolu Michal Berg a Magdalena Davis.

Spolupředsedové Strany zelených Magdalena Davis i Michal Berg

Piráti a STAN dohodu se Zelenými definitivně odmítli

Piráti a STAN ale o spolupráci se Zelenými nemají zájem. Dohodli se totiž už na koaliční spolupráci i na poměrech rozdělení křesel na kandidátkách. Piráti odmítli hlasovat o umístění Berga na kandidátku. Obsazení dvou volitelných míst bylo přitom podmínkou Zelených pro podporu koalice.

„Zklamání to pro nás do jisté míry je, ale taková už je politika. Teď je čas jednat o dalších variantách,“ řekl Berg. „Je to škoda. Osobně se domnívám, že jsme s Piráty a STAN kompatibilní jak programově, tak lidsky, a naši voliči by toto spojení ocenili,” uvedla Magdalena Davis.

Minář chce mít do konce března aspoň 100 tisíc podpisů

Náhradní variantou číslo 2 byla pro Zelené spolupráce s novým hnutím LidéPRO, které založil Mikuláš Minář, jenž před tím reprezentoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Jenže v tomto případě není vůbec jisté, že vůbec půjde do voleb. Kandidovat chce, když sežene půl milionu podpisů. 

„My nechceme jít do příštích voleb za každou cenu,“ řekl Zeleným Minář. Do konce března chce mít aspoň 100 tisíc podpisů, řekl.

Pro Zelené je tak nyní prioritou dohoda na spolupráci s ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video