Halík: Halloween je morbidní, náš svátek ticha má větší hloubku

  18:01aktualizováno  18:01
Svátek Dušiček, v kalendáři zapsaný jako Památka zesnulých, je starý víc než tisíc let. Podle kněze a prezidenta České křesťanské akademie Tomáše Halíka ale kultura vztahu k zemřelým upadá, lidé s nimi ztrácejí "kontakt". Dušičky tak častěji nahrazuje Halloween a rozsvícené dýně.

Kultura vztahu ke smrti vypovídá o kultuře společnosti vůbec, říká Tomáš Halík. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Sociologovi a praktikujícímu katolíkovi se svátek rozsvícených oranžových dýní příliš nezamlouvá. "Je to až karneval s morbidními rysy. Myslím, že náš svátek ticha a zamyšlení má větší hloubku," říká. Vzpomínku bychom podle něj měli věnovat nejen těm, co nás opustili, ale i hodnotám, které nám zanechali.

Česko je jednou z mála zemí, kde je počet věřících nižší než lidí bez vyznání. Počet věřících u nás i v ostatních evropských stále, i když pomalu, klesá. Možná i to se podepisuje na zvyšujícím se počtu pohřbů bez obřadu a rozptylů. Pozůstalí tak přeruší "kontakt" s pozůstalým i v době Dušiček. Není kam položit věnec nebo kde zapálit svíčku.

"Rozmáhá se likvidace obřadů, což je veliká škoda. Mají hlavně lidský a psychologický význam," připomíná Halík. "Možná se na tom podepisují i drahé pohřební služby. Vidíme ale i neblahé extrémy, velké množství rozptylů, na druhou stranu honosný obřad rodiny Kočkových."

Podle Halíka u nás kultura vztahu k zemřelým za posledních dvacet let poklesává. "Kultura vztahu ke smrti vypovídá o kultuře společnosti vůbec," upozorňuje.

Svátek všech svatých

V raném středověku se Památka všech věrných zemřelých připomíná den po svátku Všech svatých (1. listopadu). Zavedl ji roku 998 opat Odilo z kláštera v Cluny. Chtěl zamezit praktikování přežívajících pohanských obřadů. Ve 13. století se zvyk rozšířil po celé západní církvi. U nás je zvykem navštívit na hřbitově rodinný hrob a zapálit zesnulým svíčku.
Zdroj: www.wikipedia.org

Den vzpomínky na zemřelé má několik jmen. Jeho poselství ale zůstává od raného středověku stejné. "Od počátků lidské kultury rozdělují svět na živé a mrtvé. Důležité je vědomí, že mrtví do našeho života patří," myslí si Tomáš Halík.

Uctívání památky zesnulých začalo v roce 998, kdy opat Odilo z Cluny stanovil 2. listopad dnem Památky všech věrných zemřelých. Letos tedy slaví
1 010 let. Katolická církev se bránila pohanským obřadům. "Křesťanská tradice navazuje na židovskou i keltskou," tvrdí Halík s tím, že z keltské vychází právě Halloween. "Brali tento svátek jako začátek nového roku. Připomínal se tím chaos, kdy se mrtví vracejí mezi živé, to bylo 1. listopadu."

Dušičky jsou svátkem, který zakořenil i u ateistů. Každý rok zaplaví hřbitovy příbuzní zesnulých, kteří upraví a ozdobí hroby a rozsvítí svíčku. Nejde ale jen o to, dojít na hřbitov.

"Tento den by měl být rodinným svátkem, měli bychom přestat smrt tabuizovat," domnívá se Halík. "Měli bychom si říct, jak si představujeme svůj poslední den nejen po praktické stránce, ale i duchovní. Je dobré s blízkými mluvit o konečnosti, připustit si ji. Může nás zastihnout kdykoli."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují kaly z Ostravska.

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Najdete na iDNES.cz