Grulich zvažuje zákaz Národní aliance

  16:31aktualizováno  16:31
- Ministr vnitra Václav Grulich po schůzce s prezidentem Václavem Havlem uvedl, že po sobotní neonacistické demonstraci v Praze uvažuje o zákazu organizace Národní aliance. Toto ultrapravicové sdružení pomohlo zorganizovat prohaiderovskou demonstraci, které se zúčastnili převážně skinheadi.
"Pokud mně moji právníci potvrdí, že zákon byl porušen, přikročíme k dalším zákonným opatřením," slíbil ministr.

Grulich si vyžádal o demonstraci zprávu. "K té si vyžádám přesná znění ... všech projevů, které byly na této akci proneseny, včetně videozáznamů," řekl Grulich. "Už z toho, co vím, nabývám přesvědčení, že byl porušen zákon," doplnil.

Národní alianci už jednou zákaz hrozil: Loni na podzim její členové uspořádali demonstraci na pražském vrchu Vítkově a předseda aliance Vladimír Skoupý na ní zpochybnil existenci holocaustu. Policisté sice nakonec nikoho nestíhali, Grulich ale tehdy alianci varoval, že ji zakáže, poruší-li zákon znovu. Zákazem loni Grulich pohrozil i dalším pravicovým radikálům, Vlastenecké frontě.

Sobotní sraz pod sochou sv. Václava na pražském Václavském náměstí měla sice ultrapravicová aliance zakázán, přesto řečníci přednesli své projevy na podporu rakouské nacionalisté strany Svobodných Jörga Haidera a několik účastníků hajlovalo, aniž policie zasáhla. Policisté pouze zkontrolovali několika skinheadům doklady a jednoho z nich zadrželi, protože je neměl v pořádku.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Demonstrace se obešly bez násilností
Demonstrace odpůrců, ale i zastánců, vstupu Haiderovy strany Svobodných (FPÖ) do rakouské vlády se v Praze i ve Vídni, kde se protestů zúčastnilo asi 150 tisíc osob, obešly bez násilností. V Praze policie zadržela pouze jednoho příslušníka hnutí skinheads, který neměl v pořádku doklady. Ve Vídni byly pro vandalství zadrženi dva Němci, jeden Rakušan a jeden Nizozemec.

Ve Vídni byly zadrženy dvě osoby
Při sobotní demonstraci proti rasismu, které se ve Vídni zúčastnilo asi 150 tisíc osob, byli podle agentury AFP zatčeni čtyři lidé, místní policie uvedla, že nedošlo k žádnému vážnému incidentu, což je u takové velké protestní akce zásluha především dobré práce policistů, kterých bylo na místě přes 1000. "Pro vandalství byli zadrženi dva Němci, jeden Rakušan a jeden Nizozemec," uvedla policie.

Krátce před shromážděním proti vstupu krajní pravice do rakouské vlády se stovka maskovaných Němců střetla s policií u nádraží Westbanhof. Po demonstraci došlo k podobnému incidentu ve čtvrti Josefstadt. Ve stejné čtvrti pomohla policie opustit restauraci šéfovi krajní pravice Jörgovi Haiderovi, kterého zde protestující objevili.

Policie oddělila Haiderovy stoupence a odpůrce
Střetu stoupenců a odpůrců vstupu Haiderovy strany Svobodných (FPÖ) do rakouské vlády, kteří v sobotu vpodvečer vyjadřovali svůj názor na pražském Václavském náměstí oddělila policie. Po třičtvrtě na šest zavládl v centru Prahy klid.

Okolo půl páté odpoledne se v sobotu sešla za dohledu příslušníků městské i státní policie asi třicítka mladých levicových radikálů na Jungmannově náměstí v Praze, aby vyjádřili svůj protest proti vstupu Haiderovy ultrapravicové strany Svobodných (FPÖ) do rakouské vlády. "Chceme vyjádřit nesouhlas s účastí Haidera ve vládě, ale i s pravicovým radikalismem jako takovým," řekl novinářům Martin Šafek z hnutí Lidé proti fašismu.

Zhruba po dvaceti minutách poděkoval Šafek přítomným za účast a vyzval je k pochodu na Václavské náměstí, kde se v té době začali shromažďovat čeští stoupenci politiky Haiderovy strany z pravicově orientované Národní aliance, Vlastenecké fronty a Národního odporu Praha.

Levicoví radikálové se po Šafkově výzvě vydali, za křiku hesel: "Fašisti z ulic pryč, fašisti neprojdou" nebo "Ať žije mezinárodní solidarita", na Václavské náměstí. Během pochodu je doprovázela skupinka policistů. V dolní části náměstí jeden z policistů vyzval k rozpuštění pochodu s ohledem na to, že členové Národní aliance, Vlastenecké fronty a Národního odporu Praha shromáždění na opačném konci náměstí dostali dvacetiminutovou lhůtu k rozpuštění nepovolené demonstrace. Pochodující však vyjádřili nedůvěru jeho slovům a pokračovali dál. Zhruba v polovině náměstí narazili na zásahovou jednotku policie, která jejich pochod nenásilně zastavila.

Mezitím pod sochou Svatého Václava probíhala demonstrace asi stovky členů a sympatizantů pravicových organizací, kde řečníci vyjádřili sympatie k Haiderově straně Svobodných a varovali před hrozbou ztráty identity Evropy a diktátem USA a Izraele. Okolo čtvrt na šest se lidé kolem sochy rozešli.

Díky policii, která oddělila obě skupiny nedošlo ke střetům mezi oběma tábory a po třičtvrtě na šest zavládl v centru Prahy klid.

Policisté na pražském Jungmannově náměstí kontrolují doklady

Kordon policistů, který zabránil v pochodu levicovým radikálům

Pochod levicově orientovaných mladých lidí proti přítomnosti Haiderovy strany v rakouské vládě

Policista vyzývá účastníky pochodu k rozchodu

Policisté, kteří brání střetu českých stoupenců a odpůrců Haiderovy politiky

Rozdávání hesel na Jungmannově náměstí v Praze před pochodem

Nepovolené shromáždění pravicových radikálů pod sochou svatého Václava na pražském Václavském náměstí

Shromáždění pravicových radikálů v horní části pražského Václavského náměstí, za nimi policie dohlížející na klidný průběh protestů

Pochod levicově orientovaných mladých lidí přichází na Václavské náměstí

Policisté připraveni zabránit setkání skupin levicových a pravicových radikálů

Organizátor demonstrace levicově orientovaných lidí Martim Šafek z organizace Lidé proti rasismu děkuje všem přítomným na Jungmannově náměstí za účast a vyzývá je k pochodu na Václavské náměstí

Martim Šafek z hnutí Lidé proti rasismu před začátkem demonstrace na pražském Jungmannově náměstí

Předseda Národní aliance Vladimír Skoupý

Jeden z účastníků pochodu z Jungmannova náměstí vyzval pochodující k pokračování pochodu po té, co je k ukončení akce vyzvala policie

Jednotka policie nenásilně zastavuje pochod levicových radikálů v dolní části Václavského náměstí

Policie zastavila pochod odpůrců vstupu ultrapravicové strany Svobodných do rakouské vlády v polovině pražského Václavského níměstí

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Tříletý kluk odešel bez povšimnutí ze školky domů, případ řeší inspekce

Malý chlapec bez povšimnutí opustil školku

Školní inspekce prověřuje mateřskou školu v brněnských Žabovřeskách, ze které bez vědomí učitelek odešel teprve...

O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

Premiér Andrej Babiš prohlíží s generální ředitelkou Úřadu pro zastupování...

Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho...

Lidé umírají v USA kvůli THC, řekl v Rozstřelu obchodník s e-cigaretami

Prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička v diskusním pořadu...

Češi se podle prezidenta Komory elektronického kouření Roberta Hrdličky nemusí obávat zdravotních problémů spojených s...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz