Gross: Zákaz spolupráce s KSČM trvá

  • 105
Zruší sociální demokraté na sjezdu na konci března zákaz spolupráce s komunisty? Pokud by delegáti sjezdu dali na názory dvou kandidátů na předsedu ČSSD Stanislava Grosse a Zdeňka Škromacha, takzvané "bohumínské usnesení", jímž si ČSSD pakt s komunisty před lety zakázala, bude platit dál.

"Já si myslím, že to usnesení má stále svoji aktuálnost," řekl v pátek MF DNES premiér a úřadující šéf strany Gross.

Před blížícím se sjezdem je jeho vyjádření jasným vzkazem všem sociálním demokratům i veřejnosti, že on osobně se spoluprací s komunisty nepočítá.

Gross tak potvrzuje své dosavadní počínání ve vládní krizi, kterou koaliční strany zatím "přerušily" právě kvůli sjezdu – snaží se dohodnout buď s lidovci, a pokud by to nešlo, formuluje nabídky, které by oslovily ODS (většinový volební systém či předčasné volby za toleranci jeho případné menšinové vlády s unionisty).

Diskuse o usnesení přijatém v polovině 90. let na sjezdu v Bohumíně, kterým si ČSSD zakázala spolupráci nejen s komunisty, ale i s dalšími radikálními uskupeními (třeba Sládkovými republikány), se premiér neobává. "Ať si navrhuje, kdo chce, co chce. Ale nemyslím si, že by to mělo být předmětem debat sociální demokracie," řekl Gross. 

Jiný důvod, proč by se ČSSD neměla bohumínským usnesením na sjezdu vůbec zabývat, vidí ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. "Mám pocit, že už je to tak trochu folklor před každým sjezdem ČSSD," říká Škromach. Domnívá se však, že se možná sociální demokraté diskusi o zákazu spolupráce s komunisty přece jen nevyhnou, protože budou hovořit o smyslu koalice s lidovci a unionisty.

Škromach zatím prohlašoval, že by mu osobně byla bližší menšinová vláda ČSSD, která by hledala podporu napříč Sněmovnou. Pokud by skončila u "tiché" spolupráce s komunisty, v rozporu s bohumínským usnesením by to nebylo.

Těsně před sjezdem však Škromach změnil názor a říká, že na menšinovou vládu je šestnáct měsíců před volbami pozdě. Taková vláda by už nic důležitého nestihla udělat. "Ten čas jsme prošvihli. V této chvíli je akceptovatelná menšinová vláda pouze za situace, kdy odejdou koaliční partneři, a pak je možné takovou menšinovou vládu ustát," řekl před týdnem.

Podobně jako Škromach, i poslanec Radko Martínek, který patří "levicovějšímu" křídlu strany, soudí, že rušit bohumínské usnesení není nutné: "Bohumínské usnesení ničemu nevadí. Nikdo neplánuje, že by měla být vláda s KSČM."

Koudelka: KSČM? To je úplně normální strana
Radikální názor na zákaz spolupráce s komunisty má poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka, který patřil k nejvěrnějším stoupencům bývalého předsedy Miloše Zemana. "Považuji KSČM za normální demokratickou parlamentní stranu. Považuji bohumínské usnesení za nenormální. Žádná jiná strana takové usnesení nemá," prohlásil Koudelka.

Přímé odpovědi na otázku, zda to bude právě on, kdo na sjezdu zrušení usnesení navrhne, se vyhnul. "Nechci teď říkat, co udělám za tři týdny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video