Gross chce zajít příští týden za Klausem

  • 92
Stanislav Gross po jednání lídrů opozice oznámil, že bude začátkem příštího týdne informovat prezidenta, zda bude schopen sestavit vládu. V pátek má mít hotovou programovou část koaliční smlouvy. Zatím mají pojistky proti opozici.

VŠE O VLÁDNÍ KRIZI

Na programové části koaliční smlouvy teď budou pracovat pověření místopředsedové stran Karel Kühnl, Milan Šimonovský a Zdeněk Škromach.

Koalice se zatím shodla na pojistkách proti opozici. Menší koaliční strany - lidovce a unionisty, totiž děsilo, že až vstoupí do nové vlády Stanislava Grosse, získají v ní křesla, ale pak budou v parlamentu při důležitých hlasováních jen přihlížet, jak je ČSSD válcuje s komunisty.

Právě proto v pátek místopředseda lidovců Jan Kasal přinesl na jednání s vládními partnery návrh části nové koaliční smlouvy, která má něčemu podobnému zabránit.

V návrhu, který dali už v pátek Kasal se Škromachem a Kühnlem dohromady a který má MF DNES k dispozici, je "pojistka" formulována tak, že u vyjmenovaných návrhů zákonů nepřipustí, aby byly přijaty "proti vůli některé koaliční strany za pomoci poslanců opozičních".

Škromach však upozornil, že ani podepsaná dohoda nedává nikomu úplnou jistotu. "Nejlepší pojistkou je možnost smlouvu vypovědět," řekl v pátek místopředseda ČSSD.

O programu budou koaliční politici vyjednávat tento týden. Až poté se budou řešit křesla ve vládě.

Zatímco unionisté chtějí uhájit křeslo ministra pro místní rozvoj Pavla Němce, lidovci brání svá tři křesla a ČSSD jde o to, aby získala větší vliv na ministerstva, přes která do Česka směřují peníze z fondů Evropské unie - tedy dopravu, životní prostředí a místní rozvoj.

"Nebudeme vetovat návrhy koaličních partnerů, kdo má být ve vládě. Složení vlády je v pravomoci premiéra a je to odpovědnost jednotlivých politických stran, koho navrhnou," zdůraznil koncem minulého týdne Kasal.

Klub ČSSD chce znát program vlády, pak se rozhodne
Velká většina sociálnědemokratických poslanců podpořila podle ČTK úsilí Stanislava Grosse o sestavení koaliční vlády ČSSD, lidovců a unie. O tom, zda ji všichni podpoří i ve sněmovně, se ale poslanci ČSSD definitivně rozhodnou, až budou znát program nového kabinetu a koaliční dohodu. Vyplynulo to z jednání klubu ČSSD.

Část předběžného návrhu koaliční dohody

Za koaličně dohodnutý se má takový vládní návrh a takové usnesení vlády, které podpoří alespoň polovina ministrů z každé koaliční strany.

Smluvní strany se zavazují, že vládní návrhy zákonů o:
- státním rozpočtu na rok 2005 a 2006
- zákony o daních a poplatcích včetně zákonů na podporu jejich správy
- zákony s výrazným dopadem do veřejných rozpočtů
- zákony týkající se ochrany vlastnictví a bydlení a
- zásadní rozhodnutí týkající se zahraniční a obranné politiky státu budou předloženy výlučně jako koaličně dohodnuté ve smyslu předchozího bodu.

Nebude-li dosaženo koaliční dohody ve vládě, nastoupí mechanismy dohodovacího a smírčího řízení

Smluvní strany se zavazují, že budou na půdě obou komor parlamentu podporovat přijetí vládních návrhů zákonů. Pozměňovací nebo doplňující návrhy k vládním návrhům zákonů podpoří smluvní strany v obou komorách parlamentu jen po vzájemné dohodě. Současně se zavazují, že případné iniciativní návrhy zákonů a pozměňující návrhy předkládané poslanci a senátory koaličních klubů anebo připojení se k iniciativě poslanců z jiných klubů budou předem konzultovány na úrovni předsedů klubů. Podmínkou pro jejich podporu bude dohoda smluvních stran. Není-li dohodnuto jinak, budou koaliční kluby při hlasování respektovat koaličně dohodnuté stanovisko vlády.  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video