Stanislav Gross, Bohuslav Sobotka

Stanislav Gross, Bohuslav Sobotka - Premiér Stanislav Gross a ministr financí Bohuslav Sobotka (vlevo) na tiskové konferenci po podpisu smlouvy o prodeji Českého Telecomu.(12. dubna 2005) | foto: Michal Růžička, MF DNES

Gross bude bojovat o vliv z Lidového domu

  • 22
Jen devět měsíců pobýval předseda ČSSD Stanislav Gross v premiérském křesle. Pokud nepřijde zásadní zvrat, během několika dnů si bude muset sbalit své věci a přestěhovat se do mnohem méně honosné budovy - do Lidového domu, sídla sociální demokracie.

PŘÍLOHA: VLÁDNÍ KRIZE
jak jí rozumět ■ co bude

"Má tady svou kancelář, ze které by stranu řídil," říká mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková.

Pro Grosse by to byla pořádná změna. Vždyť řadu let měl poslanecký mandát a zároveň úřadoval jako člen vlády. Nyní by mu takřka přes noc zůstala pouze stranická funkce. Poslanecký mandát nedávno složil - stejně jako někteří další ministři chtěl mít více času na práci ve vládě.

Změní se i jeho příjem. Na "vládní" či "poslanecké" peníze by už nemohl spoléhat. "Jako předseda ČSSD by dostal plat. Jeho výše zatím určena nebyla a nelze ani odhadovat, kolik peněz by to bylo," tvrdí mluvčí.

Důležitější než přesun z budovy do budovy nebo výplatní páska však bude to, jaký vliv vlastně Grossovi zůstane, jak moc bude mluvit do činnosti vlády.

Politolog: Gross je šikovný politický intrikán
"Jsem přesvědčen, že si zachová velký vliv, i když už nebude takový, jako když ve vládě seděl. Ale Stanislav Gross je velmi schopný intrikán, a pokud se nedostane do dalších komplikací, tak toho určitě využije," míní politolog Bohumil Doležal.

Také výběr možného budoucího premiéra Jana Kohouta naznačuje, že si Gross chce ponechat na fungování vlády velký vliv. Kohouta si totiž vybral sám, a ten se k němu jako člen ČSSD chová velmi loajálně. Kohout však odmítá, že by byl pouhou Grossovou loutkou.

"V okamžiku, kdy bych měl pocit, že mi někdo zasahuje do práce způsobem, který se mi příčí, a kdy bych měl pocit sám za sebe, že jsem pouze loutka, tak od toho odstoupím a půjdu opět velvyslancovat do Bruselu," sdělil rozhlasové stanici BBC.

Gross si však může uchovat velký vliv i díky několika ministrům (a také místopředsedům ČSSD), s nimiž má velmi blízké vztahy - s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou a ministrem pro místní rozvoj Jiřím Paroubkem.

Gross bude mít také čas na řízení strany, kterému se žádný z předsedů v minulých letech příliš nevěnoval.

"Také je to poznat, fungování strany se nikdo nevěnuje a Lidovému domu vládne pevnou rukou nekomunikativní místopředseda Martin Starec," prohlašuje člověk blízký vedení ČSSD.

Řadoví členové kvůli tomu v minulosti mnohokrát fungování strany kritizovali. Například se jim nelíbilo, že si nikdo nevšímá dění v regionech či nebere v potaz jejich připomínky.

Velké výhrady k fungování strany měl i sám Gross. V posledních měsících například naléhal na to, aby se ČSSD mnohem více věnovala práci s nestraníky, podstatně zlepšila své odborné zázemí či systém přijímání nových členů.

Grossovi však hrozí, že by mohl brzy ztratit i křeslo předsedy strany. A to v případě, že by sociální demokracie měla mimořádný sjezd. Ten Gross slíbil, pokud ČSSD nezíská ve volbách v příštím roce třicet procent hlasů.

"A takový výsledek je naprosto vyloučený," říká politolog Doležal s odkazem na současné preference sociální demokracie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video