Grebeníček drží vládu Grosse pod krkem

  • 301
Komunisté mají v rukou velkou moc. Mohou rozhodnout o bytí a nebytí vlády Stanislava Grosse. To znamená, že patnáct let po pádu totalitního režimu se komunisté stávají klíčovým hráčem na politické scéně – byť jen na chvíli.

Ani se nechce věřit, že je to jen souhra náhod.

Původně komunisté na čtvrtek chystali oslavy 15 let existence KSČM, nástupce totalitní KSČ, při nichž měli zpívat oblíbený stranický song: "Až přijde čas, kdy zavoní třešně, v mém srdci je bouře a v žilách vře krev..."

Krev se jim sice možná bude vařit, ale místo oslav bude ve čtvrtek vedení Grebeníčkovy strany rozhodovat, jestli potopí, anebo nechá přežít Grossovu vládu.

Proto si těchto "patnáct minut slávy" chtějí náležitě užít a jasně neřeknou, jestli se jejich 41 poslanců přidá k ODS a vysloví nedůvěru vládě, anebo zda se zdrží hlasování. Tímto svým váháním se snaží zvýšit svou cenu.

"Samozřejmě být jazýčkem na vahách může být pro někoho zajímavé, ale já bych si dokázal představit oslavu patnácti let naší práce jinak," tvrdí předseda KSČM Miroslav Grebeníček.

Dva rudé tábory
Jeho strana se teď rozdělila na dva tábory. Ti radikálnější – a patří mezi ně i Grebeníček – jednoznačně chtějí vládu svrhnout. V tom názoru je ještě utvrdil výsledek víkendového sjezdu sociálních demokratů, kde na plné čáře prohrálo levicové křídlo smířlivější ke komunistům. "Došlo k výraznému posunu ČSSD doprava," říká Grebeníček.

Šéf KSČM: Vláda naši důvěru nemá

Komunistický předseda Miroslav Grebeníček si užívá roli člověka, který rozhodne o osudu Grossovy vlády. Nechce jednoznačně říct, jestli jeho strana bude hlasovat společně s ODS pro vyslovení nedůvěry kabinetu.

Proč to jasně neřeknete?
Já jasně konstatuji: tato vláda naši důvěry nemá. My nemáme jediný důvod držet zkompromitovaného premiéra ve funkci.

A má vaši nedůvěru?
To je jiné téma, teď se dává do pohybu. Jak se zachováme, posoudí vedení naší strany. Svolám výkonný výbor, který ve čtvrtek definitivně rozhodne. Musím ale konstatovat, že nás výsledek sjezdu ČSSD utvrdil v tom, že tato strana nemůže mít naši důvěru. Zvolením nového vedení dala jasně najevo, že nepovažuje KSČM za standardní parlamentní stranu.

Vadí vám tedy tandem Gross–Sobotka?
Bohužel musím říci, že sjezd sociální demokracie dal na hrot strany ty, kteří jsou schopni se adaptovat na jakékoliv podmínky. Pokud tedy příští volby náhodou opravdu vyhraje ODS, tak je to přesně ta parta, která je schopná s občanskými demokraty kolaborovat.

Kdyby vyhrálo v ČSSD levicové křídlo v čele se Škromachem, tak byste kabinet podrželi?
Já beru realitu, jaká je: nejblíže k sobě má tandem ministr financí Bohuslav Sobotka a vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. A to je přece politika, za kterou by se nemusela stydět ani ODS. Jsem přesvědčen, že tato sestava by společně mohla po volbách leccos spáchat.

Nejen k posunu: sjezd ČSSD také odmítl zrušit takzvané bohumínské usnesení, které straně zakazuje vládní spolupráci s KSČM. Držet tedy při životě nepopulární kabinet by Grebeníčkovi lidé svým voličům jen těžko vysvětlovali. "Kdyby ČSSD šla spíše levicovou cestou, bylo by to pro levici i pro občany lepší," míní místopředseda KSČM Václav Exner.

Naopak umírněné křídlo v čele s místopředsedou Jiřím Dolejšem chce Grossův kabinet podržet. Tato skupina argumentuje tím, že pád vlády bude znamenat předčasné volby a z nich vzejde očekávaný vítěz – pravicová ODS, hlavní ideologický soupeř komunistů.

Dolejš: Už jednou jsme ODS pomohli
"Připomíná mi to dilema při volbě hlavy státu," upozorňuje Dolejš, že už by to bylo podruhé, kdy by komunisté pomohli občanským demokratům k moci – tentokrát do Strakovy akademie. Poprvé jim pomohli na Hrad, když v roce 2003 podpořili Václava Klause na prezidenta.

Grebeníčkova strana by sice nejspíš na předčasných volbách také vydělala a získala v parlamentu více křesel, ale šéf poslanců Pavel Kováčik varuje, že levice jako celek bude slabší. "KSČM to možná nějaké procento hlasů navíc přinese, ale příležitost mít ve Sněmovně společně se sociálními demokraty 111 hlasů jako nyní se jen tak opakovat nebude.

Přestože zvítězilo pravicové křídlo v ČSSD, neznamená to pro nás, že bychom se měli přiklonit k ODS," vysvětlil Kováčik.

Co z toho všeho plyne? Pokud Stanislav Gross bude o podporu váhajících komunistů stát, bude jim muset za udržení u moci zaplatit vysokou cenu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video