Finále operace Antimony, vysazené na podzim 1942, se odehrálo v režii gestapa. | foto: koláž iDNES.cz

Gestapácký Hermelin stál výsadkáře život. Příběh odbojové vysílačky Barbora

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Finále operace Antimony, vysazené na podzim 1942, se odehrálo v režii gestapa. Německá tajná policie nasadila posledního žijícího příslušníka výsadku Antimony, četaře Stanislava Srazila, do rádiové protihry s Londýnem zvané Hermelin. Za varování vkládaná do depeší Srazil zaplatil životem, zachránil tím však odboj. Barbora, vysílačka výsadku Antimony, tvořila rok jediné rádiové spojení Londýna s domácím odbojem. Většinu času ale pracovala pod kontrolou gestapa.
Neznámé příběhy

„Srazil použil varování, neúplné poznávací znaky. Trvalo přesto velmi dlouho, než vyšlo najevo, že vysílání je klamné a vychází z gestapa. Teprve po válce jsme se dozvěděli o osudech lidí z Antimony,“ napsal po osvobození generál Karel Paleček, jenž ve Velké Británii velel Zvláštní skupině D, odpovědné za výsadkové akce. Paleček náležel k důstojníkům, kteří o „čistotě“ Barbory pochybovali, na rozdíl od svého nadřízeného, generála Františka Moravce, šéfa zpravodajců. „Moravec, zdá se, nechtěl uvěřit, že je klamán a jediná rádiová linka s domovem je pod kontrolou Němců,“ domnívají se historici.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Neznámé příběhy

Video