Gayové a lesbičky opět ztratili naději na partnerství

  17:31aktualizováno  17:31
- Kontroverzní zákon o partnerském soužití homosexuálů, o němž se už dlouhé měsíce diskutuje, Poslanecká sněmovna opět smetla se stolu. Na návrh lidovce Cyrila Svobody poslanci návrh zákona zamítli, pro zamítnutí hlasovalo 91 ze 175 přítomných poslanců, proti jich bylo 69.
Gayové a lesbičky tak na dlouhou dobu znovu ztratili naději, že spolu budou moci vstupovat do svazků, jež jim dají obdobná práva, jaká mají manželé. Tedy smět po smrti svého druha zůstat v jeho bytě či mít daňové výhody za to, že se jeden o druhého stará.

První pokus o takzvané registrované partnerství smetla sněmovna už v roce 1998. Napodruhé a v nové sněmovně po volbách byla šance větší, neboť z ní odešli republikáni, zatvrzelí odpůrci této předlohy. "Zákon má velkou šanci," věřil tehdy předseda Sdružení organizací homosexuálních občanů Jiří Hromada. První čtení ještě dopadlo dobře. Zákon prošel a gayům a lesbičkám tehdy ve sněmovně tekly slzy radosti.

Poslanci, kteří ve čtvrtek smetli se stolu zákon o soužití osob stejného pohlaví, téměř unisono tvrdí: My nejsme netolerantní vůči gayům a lesbičkám. Ten zákon byl prostě špatný. "Důvody jsou právní," trval na svém Cyril Svoboda z KDU-ČSL, který navrhl - a většinou 91 hlasů ze 175 přítomných poslanců prosadil - zamítnutí zákona. "Není dobré, abychom tady stále debatovali o mravních kategoriích a toleranci," dodal Svoboda.

Právě lidová strana se velmi často zaštiťuje slovy o lásce k bližnímu. Faktem ovšem je, že lidovci byli ve čtvrtek jedinou stranou, která, stejně jako letos na jaře, hlasovala unisono - proti zákonu.

Ti, kteří návrh předložili (poslanci Jan Zahradil z ODS, Jitka Kupčová z ČSSD a Zuzka Rujbrová z KSČM) však oponují: Kdyby tomu tak bylo, pak byste se jej za těch devět měsíců, co leží ve sněmovně, pokusili vylepšit. "To se bohužel - výjimka se vztahuje na pana poslance Svobodu - nestalo," podotkla Rujbrová.

Navrhovaný zákon by dvojicím stejného pohlaví umožnil uzavřít před notářem smlouvu, která jim má zaručit většinu práv podobných právům manželů s výjimkou nároku na osvojení či adopci dětí.

Klíčovým argumentem odpůrců zákona je obava z oslabení postavení tradiční rodiny. Někteří se navíc domnívají, že schválení zákona může otevřít cestu k výchově dětí v homosexuálních svazcích. Zastánci zákona obavy nesdílejí. Podle nich navíc není důvod, aby část občanů jen kvůli odlišné sexuální orientaci neměla stejná práva jako ostatní.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz