Fischer přijel ukončit roztržky

  • 17
Roztržky mezi Čechy a Němci jsou zažehnány, definitivní tečkou bude vstup Česka do Evropské unie, tvrdí šéfové diplomacie obou zemí. Ministři zahraničí Joschka Fischer a Cyril Svoboda v úterý v Praze oznámili, že začíná nová etapa vztahů mezi Českem a Německem.

Před rokem a půl kontakty mezi politiky ochromily výroky premiéra Miloše Zemana, který nazval sudetské Němce Hitlerovou pátou kolonou. Fischerova návštěva o deset dní předchází dlouho odkládané cestě německého kancléře Gerharda Schrödera do Prahy.

"Evropské dějiny jsou plné smutku a strašných období, Evropská unie je definitivním překonáním minulosti," prohlásil Fischer, který v úterý jako první šéf německé diplomacie vystoupil na pravidelné poradě českých velvyslanců v Černínském paláci.

O Benešových dekretech se nemluvilo, zazněly však rozdílné názory na to, jak by měla fungovat rozšířená Evropská unie. Fischer pak musel vysvětlovat svůj postoj k požadavku německého Svazu vyhnanců zřídit v Berlíně Centrum proti vyhnání.

Fischer: Spory Čechů a Němců skončí
Češi a Němci k sobě mají blíž než kdykoli předtím. Alespoň to po roztržkách kvůli vzájemné minulosti v poslední době nyní tvrdí ministři zahraničí obou zemí. Německý ministr zahraničí Joschka Fischer přijel do Prahy, aby demonstroval začátek nové kapitoly.

Češi a Němci jsou podle něj dobrými přáteli, kteří by se měli zabývat svou minulostí, ale nestat se jejími zajatci. "Taková kvalita vztahů neexistovala vždy," připomenul Fischer, který v Praze připravuje půdu pro příjezd spolkového kancléře Gerharda Schrödera příští pátek.

Jde o odloženou návštěvu z loňského března, kterou kancléř zrušil poté, co tehdejší český premiér Miloš Zeman nazval sudetské Němce pátou kolonou. V době předvolebních kampaní obou zemí, jimž se nevyhnula nacionalistická témata, se Schröder rozhodl raději vyhnout další konfrontaci na téma Benešových dekretů.

V úterý toto spojení ani jednou nezaznělo jak na schůzce šéfů obou diplomacií, tak u premiéra Vladimíra Špidly. Fischer naopak zdůraznil, že pevným základem pro vztah mezi Prahou a Berlínem zůstává česko-německá deklarace z roku 1997, která je společnou tečkou za minulostí.

Vyhnání je evropské téma
Přes pochvalná slova o tom, jak Němci a Češi dokážou překonat propasti z minulosti, problesklo hned několik citlivých témat. Novináře zajímal Fischerův postoj k požadavku německého Svazu vyhnanců zřídit Centrum proti vyhnání v Berlíně.

Zatímco šéf konzervativní opoziční CSU Edmund Stoiber tento záměr podpořil, kancléř Schröder je proti výstavbě takového centra v německé metropoli. Fischer nicméně připustil, že problematika vysídlení německých menšin je evropským tématem, tudíž i zřízení centra by mělo mít nadnárodní záběr.

Podobně to vidí řada německých intelektuálů a někteří polští a čeští politici. "To je debata, kterou musíme vést mezi sebou navzájem... o tom, že jsme si sami zničili německé menšiny," řekl Fischer, který sám pochází z německé rodiny vysídlené z Maďarska.

Český šéf diplomacie Cyril Svoboda se k tomu nevyjádřil. Zřízení ryze národního centra v Berlíně, jak ho prosazuje Svaz vyhnanců, by podle některých českých diplomatů mohlo opět rozjitřit staré rány minulosti.

Definitivní odpovědí na překonání minulosti je podle Fischera rozšíření Evropské unie. Přes diplomatická prohlášení však byly patrné rozdíly v představách o jejím fungování.

Fischer několikrát zdůraznil, že návrh evropské ústavy je dobrým kompromisem, se kterým by se už nemělo příliš hýbat. "Pokud někdo některou část návrhu ústavy otevře, je také zodpovědný za její uzavření," zdůraznil.

Podle Svobody je však návrh ústavy pouhým podkladem, který ještě může doznat změn na podzimní mezivládní konferenci zemí stávajících a budoucích členů unie. Česká vláda, stejně jako řada dalších menších zemí, se bojí oslabení své pozice.

Návrh mimo jiné počítá se snížením počtu komisařů v Evropské komisi, která je výkonnou mocí EU, na úkor menších států. "Pokud by se nemohlo otevřít vůbec nic, nemusela by se mezivládní konference vůbec svolávat," prohlásil Svoboda. Právě jeho úřad bude příští týden v Praze hostit zástupce států, které chtějí změny v ústavě prodebatovat.

Ministr dostal dres a míč

Před několika lety šéf německé diplomacie Joschka Fischer radikálně změnil svůj životní styl. Zapomněl na tučná, nezdravá jídla, stal se vegetariánem a zhubl o třicet kilogramů.

Proto nikoho nepřekvapilo, když se po příletu do Prahy v pondělí večer ihned převlékl do sportovního. Čas před soukromou večeří na Kampě věnoval svému nejoblíbenějšímu sportu, běhání.

Za doprovodu pracovníků německého velvyslanectví zamířil do Šáreckého údolí v Praze 6. Tady milovník maratonu dobrou hodinku objevoval jednu z nejkrásnějších přírodních scenerií hlavního města.

Na Fischerovo sportovní založení pamatoval jeho kolega Cyril Svoboda, který v posledním období rovněž vylepšuje kondici během. Český ministr zahraničí na úvod úterní tiskové konference připravil pro Fischera překvapení: "Rozhodl jste se žít zdravým životem, a tak pro vás máme na důkaz přátelství český národní dres s českou a německou vlajkou a fotbalový míč, mimochodem vyrobený v Německu."

Fischer s úsměvem poděkoval za sportovní dárek a hned sám připomenul, jak příjemné bylo zaběhat si na okraji Prahy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video