Nemocná Lucie se svou maminkou (20. 5. 2018)

Nemocná Lucie se svou maminkou (20. 5. 2018) | foto: Archiv rodiny

Narodila se s poškozeným mozkem. Rodiče viní lékaře, rozhodne soud

  • 285
Desetiletá Lucie je po komplikovaném porodu vážně postižená. Je ochrnutá, téměř neslyší a má poruchu zraku. Nepolyká ani nekašle. Podle rodičů za to mohou lékaři, kteří podle nich během porodu chybovali hned několikrát. Rodina proto po nemocnici žádá už sedmým rokem 16,9 milionů korun. Otec sice vše natočil na video, ani to však zatím soudu nestačilo.

Luciiny rodiče se domnívají, že porod lékaři nezvládli. „Bylo to řetězení událostí, kterým se strašně dlouho dalo předejít. Pak už to bylo látání děr,“ vysvětluje její manžel Vlastimil Blaťák, který porod natočil na video.

Jeho manželka Jana trpěla těhotenskou cukrovku, která zpravidla vede k větší váze dítěte a předčasnému porodu. Právě i tento faktor nemocnice podle Blaťákových podcenila. Lékaři totiž se spletli u váhy dítěte téměř o kilogram a proto ženě doporučili rodit v řádném termínu. 

Jana se nejprve pokusila přivést 54 centimetrů velké a 4,5 kilogramu vážící dítě na svět přirozenou cestou za pomoci vakuového zvonu. „Jenomže to nešlo. Začali proto zkoušet možné i nemožné, až došlo k tomu, k čemu dojít nemělo,“ líčí Blaťák.

Lékaři se podle něj uchýlili k zakázané Kristellerově expresi, kdy porodník tlačí loktem na břicho rodičky. Podle otce dítěte způsobila právě tato metoda prasknutí dělohy a odloučení placenty. Dítě tak zůstalo bez kyslíku. „A než zjistili, co se stalo, tak bylo těch minut bez kyslíku příliš mnoho. Ve chvíli, kdy došlo k císařskému řezu, byla už holčička mrtvá,“ pokračuje otec.

Matce i holčičce tak museli lékaři zachraňovat život. To se jim sice podařilo, ale dnes desetiletá dívka se nachází ve stavu vigilního kómatu a má poškozený mozek. Nesaje, nepolyká, nekašle. 

„Základní diagnóza dcery je kvadruspastická dětská mozková obrna, epilepsie a chronický zápal plic a bronchitida. Dále má nemocné srdce. Je trvale zahleněná, jen loni měla čtyřikrát zápal plic. A co čtvrt roku bere antibiotika. Má poruchu zraku, takže reaguje spíše jen na světlo a je téměř hluchá,“ shrnuje matka Jana, která se o dceru stará, zatímco otec chodí do práce.

Odročení pro záměnu jmen

V roce 2012 proto rodina Fakultní nemocnici Olomouc zažalovala. Nemocnice ale jakékoliv pochybení od začátku odmítá. Přednosta porodnice Radovan Pilka už v roce 2015 uvedl, že jeho podřízení postupovali správně.

„Hlavička naléhala těsně na porodní cesty a rozhodnutí o vaginálním porodu bylo v této situaci správné,“ komentoval tehdy Pilka postup kolegů. Odhad hmotnosti pomocí ultrazvuku není podle Pilky v závěru těhotenství přesný. „Úspěšnost ultrazvukové metody při odhadu hmotnosti při porodu je kolem 50 až 60 procent,“ podotkl. Lékařů se zastali i někteří znalci. Kristellerovu expresi podle vedení nemocnice lékaři nepoužili a krvácející trhlina na děloze vznikla samovolně při porodu.

Ve středu 12. června pak soud případ znovu odročil, a to na 4. července. Soud totiž předvolal omylem místo znalce člověka, který se znalectvím nemá nic společného, šlo o shodu jmen. Před soudem měl ve středu vypovídat znalec, jehož posudek předložili soudu žalobci. Podle nich hodnotí záležitost diametrálně odlišně než dosavadní znalci. Místo něj však k soudu do Olomouce dorazil muž z Krkonoš.

Žena se s nemocnicí soudí už sedmým rokem. První jednání se konalo v roce 2014. Rodina ho prohrála. Znalec, který u soudu potvrdil, že lékaři použili  zakázanou Kristellerovu expresi (celý text k přečtení zde), svůj postoj později změnil. Odvolací krajský soud však později případ opět vrátil k okresnímu soudu. 

Audience u papeže

Každý měsíc platí Blaťákovi za péči o dceru desítky tisíc korun. Přitom mají pouze jeden příjem a ještě jedno starší dítě. „Znamená to totální zadlužení. Nebýt sbírek, tak nejsme,“ dodává otec.

Rodinu péče o těžce postiženou dceru zadlužila, peníze od státu nestačí

„Nejsem jediný, který směřuje do dluhů a exekucí, takových rodin je spousta. Současně nastavený sociální systém pečujícím rodinám neumožňuje se o jejich těžce nemocné blízké důstojně postarat,“ zdůrazňuje Blaťák. 

Řešením by podle Blaťáka mohly být daňové asignace, které by lidem umožnily například dvě procenta z odvodů státu poslat konkrétnímu nemocnému člověku. Na Slovensku a v dalších zemích, ve kterých fungují, nemají postižení podle Blaťáka takové problémy financovat si léky, invalidní vozíky, bezbariérové úpravy bytu, lázně či ošetřovatelky.

Na těžké postavení rodičů, kteří se rozhodli sami o své těžce postižené děti starat, ale nemají pomoc státu, upozornil Blaťák v roce 2016 netradiční cyklopoutí. Vydal se z Olomouce do Říma, kde byl i na audienci u papeže Františka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video