Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015. | foto: koláž iDNES.cz

Čeští vyjednavači si řekli o 162 milionů za vydání Fajáda, tvrdí unesení

  • 77
Tým, který v Libanonu před dvěma lety vyjednával o propuštění pětice unesených Čechů, si údajně řekl o mnohamilionový úplatek za vydání Alího Fajáda. Informaci médií potvrdil pro iDNES.cz jeden z unesených, advokát Jan Švarc. Žalobu, kterou s ostatními podal na Česko, bude řešit Obvodní soud pro Prahu 1.

O údajném požadavku jednoho z vyjednávacích týmů informovaly s poukazem na text žaloby server Seznam zprávy a deník Právo. Tři čeští vyjednavači podle žaloby během schůzek v říjnu 2015 požádali libanonskou stranu o dva miliony dolarů pro každého (podle aktuálního kursu celkem v přepočtu 162 milionů korun).

„Vyjednavači si řekli o úplatek Libanoncům za to, že propustí Fajáda. Nevím ale, od koho přesně z libanonské strany chtěli peníze. My jsme se to dozvěděli od únosců a informaci nám potvrdily i další dva nezávislé zdroje,“ řekl iDNES.cz Švarc.

Vyjednavači podle něj chtěli úplatek poslat na účty v Polsku. „Podle našich informací ovšem Libanonci odmítli a požádali o výměnu vyjednávacího týmu,“ uvedl Švarc. Podle zdroje Práva seznámeného s okolnostmi případu vyjednávací tým prý vůbec neřešil osud unesených Čechů a zajímal se jen o peníze.

Fajád, Spojenými státy viněný z obchodování se zbraněmi a z napojení na teroristickou organizaci, byl v té době v Česku ve vazbě. Před českými soudy jej zastupoval právě Švarc. Libanonec byl propuštěn ve stejný den, kdy se do vlasti vrátila propuštěná pětice. České úřady výměnu nikdy oficiálně nepotvrdily, pouze ministr obrany Martin Stropnický připustil spojitost mezi oběma případy.

Identita vyjednavačů není známa

Dosud není jasné, které úřady vyjednavače do Libanonu poslaly. Podle Švarce to netuší ani unesená pětice. „Skoro bych vyloučil, že by to byli lidé z ministerstva obrany. Ti měli svého člověka na místě a snažili se nás dostat zpět. Byli odněkud odjinud. Vystřídali se tam lidé z více institucí. Vyšetřuje to policie, ale nic nám nechtějí říct,“ uvedl.

Pohřešovaní Češi v Libanonu

Server iDNES.cz s dotazem k údajné žádosti o úplatek oslovil ministerstva zahraničí, obrany (pod resort patří Vojenské zpravodajství), vnitra a civilní rozvědku. Jejich odpovědi zatím nedorazily.

Žalobu podali čtyři z pěti unesených na Česko poté, co žádost o odškodnění za dobu strávenou v zajetí a údajně nedostatečné předávání informací mezi civilní a vojenskou rozvědkou letos v lednu zamítlo ministerstvo vnitra (více informací zde). Žaloba na 40 milionů už byla podle Švarce doručena soudu a čeká na projednání.

Ministr vnitra Milan Chovanec zamítnutí žádosti zdůvodnil tím, že by odpovědnost měli převzít organizátoři cesty, nikoliv stát. To Švarc odmítá. „Silácká vyjádření ministra Chovance, že si za to můžeme sami a že stát udělal vše možné, aby nás dostal ven, mi přijdou poněkud zvláštní,“ uvedl pro iDNES.cz.

Unesení Češi byli v zajetí od července 2015 do února 2016. Kromě Švarce (rozhovor s ním po návratu do Česka si můžete přečíst zde) patřili do pětice novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, tlumočník a překladatel Adam Homsi a operativec Vojenského zpravodajství Martin Psík (ten jako jediný o odškodnění nežádá).

Rozhovor s Janem Švarcem po jeho propuštění (6. února 2016):

6. února 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video