Pražané od Vltavy balí evakuační zavazadla, u Lahovic je obří jezero

  11:07aktualizováno  16:25
Praha 8 se začíná připravovat na evakuaci Invalidovny a Karlína. Starosta lidem doporučil, aby měli připravena evakuační zavazadla. Voda se už dostala do sklepů. Domovy opustili také lidé žijící u soutoku Berounky a Vltavy. Problémy hrozí i v Libni, kde se rozvodnila říčka Rokytka a v noci možná také v Praze 5.

Rozlité řeky Berounka a Vltava vytvořily u Pražského okruhu obří jezero. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Doporučujeme obyvatelům Invalidovny a Karlína zvýšenou ostražitost a sbalení evakuačního zavazadla. V odpoledních hodinách není zcela vyloučeno vyhlášení povinné evakuace. V současnosti ale mluvíme pouze o preventivních opatřeních," uvedla radnice na svých webových stránkách.

Radnice tak rozhodla kvůli tomu, že čím dál více lidí hlásilo, že jim voda zatopila sklepy. Současně však upozornila, že není možné vodu odčerpávat, dokud neopadne voda.

Povodně 2013 ve fotografiích

Podobně se zachovalo i vedení radnice páté městské části. Starosta Miroslav Zelený uvedl, že by lidé měli mít preventivně připraveno evakuační zavazadlo.

"Hladina Vltavy stále mírně stoupá, kulminaci je možné očekávat až v ranních hodinách. Pokud nebudeme muset evakuovat, evakuaci se vyhneme. Bohužel je zapotřebí být raději mírně skeptický," sdělil Zelený. Zároveň vyzval obyvatele, aby z ulic odvezli svá auta.

K evakuaci by radnice přistoupila, pokud by Prahou protékalo 3 400 metrů krychlových za vteřinu.

Evakuace po poledni začala v oblasti soutoku Berounky a Vltavy. Vylité řeky vytvořily jezero mezi Zbraslaví, Velkou Chuchlí a Radotínem. Pod vodou se ocitlo například chuchelské dostihové závodiště i radotínské areály firem, mezi nimi distribuční sklad jednoho z velkých pivovarů nebo Janka. V noci už byla evakuována část obyvatel Zbraslavi.

Vážná situace je také pořád v Libni, kde se rozvodnila říčka Rokytka. Hasiči kolem staví hráze z pytlů s pískem. Evakuace hrozí obyvatelům ulic Zenklova, Elsnicovo náměstí, Koželuhova a okolí. Jde asi o 1 500 lidí. "Důvodem je nedostatečný výkon protipovodňového díla v uzávěře Rokytky," informovala mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Kralupy už vyklidily dvě sídliště

Lidé musejí opouštět své domovy i ve středních Čechách. V noci bylo evakuováno sídliště Cukrovar v Kralupech nad Vltavou, po poledni bylo rozhodnuto o vyklizení sídliště Hůrka. Celkem už domovy opustilo několik set místních. Kdo neodjede k příbuzným, bude ubytován v základní škole ve Velvarech.

Zálezlice hráz neochránila

Evakuovaní lidé mohou svá auta zaparkovat do bezpečí v objektu Barev laků.

V Mělníku se v noci stěhovalo asi deset domácností z oblasti Rybáře. Chybí tam totiž povodňové hráze a hrozilo jejich zatopení. Většina lidí odešla ke známým, pouze jednu rodinu ubytovalo město. "Zbytek města je chráněn, nebezpečí nehrozí," řekl iDNES.cz starosta města Ctirad Mikeš.

Přehledně:

  • Seznam uzavřených silnic ve středních Čechách zde
  • Facebook středočeské MF DNES zde

Hasiči v noci zasahovali i ve Svojšicích na Kolínsku, kde evakuovali 110 pacientů ústavu sociální péče. Protrhla se totiž soustava rybníků a voda se dostala až do zámku, v němž ústav sídlí.

Další stovky lidí opouštěly domovy kvůli stoupajícím hladinám Vltavy a Sázavy v Davli. Stejně jako v ostatních městech a obcích, i tady šla většina lidí k příbuzným. Asi patnáct lidí bylo ubytováno ve sportovní hale. Evakuace zasáhla také Štěchovice a Vrané nad Vltavou.

Karlín vzpomíná na povodně z roku 2002. Lidé se bojí evakuace.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

VIDEA TÝDNE: Krejčířova vila v plamenech, sražený chlapec a skandál Netanjahuové

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Rozsáhlý požár tento týden zasáhl vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích. Je možné, že ji někdo...

Syn známého herce velvyslancem. Česko zastupuje v NATO Jakub Landovský

Kandidát na pražského primátora za ČSSD Jakub Landovský

Osudovější příběh se najde málokdy. Již zesnulý herec Pavel Landovský symbolizoval v Černých baronech, ve slavné roli...

Najdete na iDNES.cz