Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Dva měsíce s eReceptem: systém funguje, pacienti jej hodnotí kladně

  • 23
Od spuštění elektronického systému preskripce léků uplynuly dva měsíce. A podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha funguje vše tak, jak má. Lékaři už díky novému systému vydali devět milionů elektronických receptů; nejčastěji v podobě SMS, kterou v lékárně pacient jednoduše farmaceutovi ukáže na svém telefonu.

„Pacienti nemusejí mít chytrý telefon, aby elektronický kód lékárníkovi ukázali,“ uvedla zastupující ředitelka Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Předpis jim přijde v podobě 12místného alfanumerického kódu. Jen v únoru pacientům přišlo na mobil 68 tisíc takových zpráv, čtyřikrát více než během ledna.

Kromě SMS mohou pacienti svůj kód získat v příloze zaslané na e-mail, nebo z papírové průvodky eReceptu, což je obdoba původních papírových receptů. Díky předání přes SMS nebo e-mail může lékař vystavit recept i mimo ordinaci, nebo bez fyzického setkání s pacientem, například u antikoncepce nebo jiných pravidelně užívaných léků.

Využít mohou pacienti také webovou či mobilní aplikaci, přes kterou si elektronický recept jednoduše vyhledají a v lékárně pak ukáží alfanumerický kód nebo čárový kód. Ukázat  mohou lékárníkovi i QR kód. Ten doposud není na eReceptu povinný, ministr ovšem počítá s tím, že během příštího roku QR kód plně nahradí ten čárový. 

Zatím bez pokut

Lékaři musejí evidovat léky v centrálním úložišti od začátku roku. Vojtěch na začátku února uvedl, že lékaři nebudou pokutováni, pokud elektronický recept nevystaví (více v článku eRecepty fungují, lékaři nedostanou pokutu za nevystavení, řekl Vojtěch). Od roku 2019 však bude nevydání eReceptu sankciováno. Podle ministerstva však budou pokuty padat jen ojediněle.  

V současné době je do systému zapojeno přes 46 tisíc lékařů a zubařů, alespoň jeden elektronický recept předepsalo 30 tisíc z nich. Každého lékaře v systému navíc musí ověřit Česká lékařská komora. „Ještě v lednu na ověření Českou lékařskou komorou čekalo okolo osmi tisíc lékařů. Nyní je jich jen 354,“ řekl Vojtěch. „Počet vydaných e-receptů se každým týdnem zvyšuje. Tyto statistiky sledujeme, nejčastěji se předepisují elektronické předpisy v pondělí,“ uvedl ministr a dodal, že ze všech současně vydávaných receptů je jich 80 procent vydáváno v elektronické podobě.

Obavy, že kvůli povinnosti vydávat elektronické recepty zavře své ordinace větší množství lékařů, se podle ministra nepotvrdily. Ke konci roku podle něj skončil podobný počet lékařů jako v roce 2016 (více v článku Exodus praktických lékařů se nekoná, skončila jich přibližně stovka). Někteří lékaři kritizovali systém za pomalé reakce a zbytečné prodlužování práce. Podle ministerstva však trvá průměrná odezva centrálního úložiště několik sekund.

Veřejnost se k e-receptům staví kladně

Ministerstvo si nechalo zpracovat vlastní průzkum, aby zjistilo, jak se na elektronické recepty dívá veřejnost. Během druhého týdnu v únoru se na to agentura STEM zeptala více než jednoho tisíce lidí z celé České republiky. Kladně se k zavedení eReceptů stavělo celkem 91 procent oslovených. Jako dobrou věci vnímalo eRecepty 90 procent dotázaných, a to i přesto, že jim žádná elektronická preskripce ještě vypsána nebyla. 

Z lidí, kteří už mají s e-recepty zkušenost, 63 procent dotázaných uvedlo, že tento typ receptu nijak neprodloužil čekání u lékaře. Podle 73 procent se déle nečeká ani v lékárně. Šest procent lidí ovšem uvedlo, že se setkalo s lékařem, který chce kvůli nové povinnosti zavřít ordinaci.

Podle průzkumu by dvěma třetinám lidem nevadilo, kdyby lékaři viděli seznam všech jejich léků. Právě s tím chce do budoucna pracovat i samotné ministerstvo, které od ledna příštího roku plánuje rozšíření e-receptů. Nově by tak mohli všichni lékaři sdílet i lékový záznam pacienta..

„Nemůžeme říct, že je tento stav finální. Chceme s elektronickým receptem a lékovým záznamem pracovat dále,“ uvedl nový náměstek ministra Filip Vrubela, který má na starosti další vývoj elektronické preskripce. Podle něj sdílení lékového záznamu umožní kontrolu duplicit a předchozích léků vydaných jinými lékaři, případně zabrání nežádoucímu vzájemnému působení předepsaných léků.

Ministerstvo se zavedením eReceptů spustilo i roadshow po České republice. „Máme v plánu objet všechny kraje v Česku,“ uvedl ministr. Podle Storové jde o semináře pro lékaře a lékárníky, na kterých získají praktické informace o celém systému. Kdy a kde se setkání konají, to zájemci z řad odborné veřejnosti zjistí na stránkách ministerstva a e-receptů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video