ilustrační snímek | foto: Shutterstock

KOMENTÁŘ: Dotace si zaplatíme sami. Jak Evropská unie omezuje základní svobody

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Reforma systému emisních povolenek je dalším posunem Evropské unie k centrálnímu plánování. A prvním případem, kdy Unie oficiálně přiznává, že omezuje základní svobody, píše ekonom a šéfredaktor internetového deníku Svět hospodářství Jan Ferenc.

Země Evropské unie, tedy včetně té naší, schválily návrh, který již dříve definitivně odsouhlasil Evropský parlament. Týká se reformy uhlíkových povolenek. Kdo by očekával, že uprostřed energetické krize členské státy pozastavily trh povolenek nebo jej alespoň omezily tak, aby jejich cenu neurčovali burzovní spekulanti, zmýlil by se. Schválen byl návrh, že od roku 2027 se emisní povolenky vztáhnou i na veškerou dopravu a na vytápění budov. Zároveň bude zavedeno uhlíkové clo na zboží ze zemí, kde se povolenky kupovat nemusejí.

Evropská komise přiznává, že aplikací navrhovaného zákona může dojít „k dočasnému omezení“ svobody podnikání, svobody v uzavírání smluv nebo práva na vlastnictví, které jsou chráněny Listinou základních práv a svobod občanů EU.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video