„Jednání s vládou Izraele o pořízení bezpilotních prostředků Heron pro tuto chvíli končí. Čekáme na nové specifikace od armády, které se pokusíme s jejich novými požadavky vyjít maximálně vstříc,“ uvedla na dotaz redakce iDNES.cz Ivana Navrátilová z ministerstva obrany.
Armáda zatím přešlapuje. Hovoří o vyhodnocení nasazení dronů na Ukrajině a o budoucím záměru nákupu většího počtu menších dronů. V rámci konferencí, například spojovacího vojska v loňském roce, však vyplývá potřeba vysoce sofistikovaných prostředků pro vedení radioelektronického boje, ale také prostředků pro přehled na bojišti. Drony, které mají dostatečnou nosnost pro nesení optoelektonických a spojovacích prostředků, vyrábějí i tuzemské firmy.
Jednou z nich je firma Liaz, která se dříve věnovala výrobě nákladních automobilů. Ta podle zjištění redakce iDNES.cz opakovaně představila svůj dron SkySpotter vojákům. „Armádní specialisté byli několikrát seznámeni s prostředkem Liaz,“ potvrdila podplukovnice Vlastimila Cyprisová z Generálního štábu armády představení prostředku Liaz 533 praporu bezpilotních prostředků.
Spekulace o možném dovozu běloruských dronů do Česka nebo jejich okopírování Pražma jednoznačně odmítá. „Zvláštní je, že nejste první, kdo se o to zajímá. Obzvlášť v posledních týdnech,“ říká.