Padesát kilometrů za dvacku. Dotované jízdné využívají hlavně studenti

  10:26aktualizováno  10:26
Slevy na jízdném podle prvních zveřejněných čísel přivedly do vlaků nové cestující. O dvě procenta vzrostl počet cestujících u Českých drah i RegioJetu. Nejvíce dotovaného jízdného využívají studenti. Dopravcům dotace posloužily v konkurenčním boji, státní slevu totiž doplňují vlastními akcemi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Výlet vlakem z Prahy do lázní v Poděbradech místo 88 korun jen 22 korun, za stejnou cenu i z Plzně do Domažlic a jen o pár korun dráž z Brna na Svatomartinské do Valtic. Tolik od prvního září zaplatí senioři a studenti za cestu vlakem nebo autobusem po zavedení 75procentní slevy od státu.

A první zveřejněná čísla ukazují, že nové slevy na jízdném přivedly do vlaků a autobusů nové cestující. Údaje Českých drah za září ukazují, že meziroční počet cestujících se zvedl zhruba o dvě procenta z celkových 15,5 milionu cestujících.

Podobně jako státní dopravce jsou na tom i soukromníci. „Slevy za první měsíc platnosti přidaly v celkovém počtu cestujících nárůst o dva procentní body,“ potvrzuje i mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Až začnou jezdit studenti

Za dotované jízdné jezdí skoro každý druhý. „Až 40 procent zákazníků, kteří s námi v září cestovali, využilo právě tyto státní slevy. Na komplexní hodnocení dopadu zavedení nových slev je nicméně ještě brzy, protože teprve v říjnu se plně projeví zahájení akademického roku a cestování vysokoškoláků,“ říká náměstek generálního ředitele Českých drah pro obchod Michal Štěpán.

Právě studenti začali levnějšího cestování hojně využívat. „Nejvíce je nárůst patrný v kategorii student. V porovnání s objemem prodaných jízdenek z června letošního roku došlo k nárůstu prodeje jízdenek se státní slevou v září zhruba o deset procent,“ uvedla Martina Čmielová ze společnosti Flixbus.

Nárůst cestujících se projevil i posilováním některých, zejména dálkových spojů. „Postupně od poloviny září jsme prodloužili nejvytíženější vlaky o další vozy na linkách z Prahy na Ostravsko a na Valašsko a od poloviny října také na lince do Luhačovic,“ upozornil Štěpán z Českých drah s tím, že jde hlavně o víkendové spoje.

Od října pak dodatečně Dráhy posilovaly o vozy navíc i některé vlaky mezi Prahou a Plzní nebo Prahou a jižní Moravou.

Lepší než jízda zadarmo

Obavy dopravců, že vlaky budou více znečištěné a přeplněné, se zatím nenaplnily. Dotace nakonec nepokryly úplnou cenu jízdného.

„Dosavadní zkušenosti jsou pozitivnější než to, jak funguje systém 100procentních slev ve státem dotovaných vlacích na Slovensku,“ říká mluvčí RegioJetu Ondrůj. „Je to dostatečná pojistka proti tzv. nadužívání služby, která by byla úplně zadarmo,“ dodal.

Cestu vlakem volí stále víc lidí, České dráhy posilují vytížené spoje

Dopravcům teď ovšem dotace posloužily také jako nástroj cenové války, a to jak na kolejích, tak na silnici. Státní slevu doplňují vlastními akcemi. „Oproti jiným dopravcům u nás dostanou studenti a senioři zpět zbylých 25 procent z ceny jízdného. Ty mohou využít k nákupu dalších jízdenek,“ popisuje tiskový mluvčí vlakového přepravce Leo Express Emil Sedlařík.

S podobnou nabídkou přišel i autobusový dopravce FlixBus. „Pravidelní zákazníci mají od 1. listopadu možnost ušetřit na jízdném v průměru 25 procent. Když se nový věrnostní bonus přičte ke státní slevě, mohou cestovat zdarma,“ uvádí i Čmielová.

Kolik zaplatí poplatníci

Na kolik doplácení jízdného přijde stát, který dopravcům slevy kompenzuje, zatím není jasné. V průběhu října totiž dopravci teprve posílají ministerstvu dopravy faktury za zářijové jízdenky. „Kolik bylo vyplaceno za září jako kompenzace za slevy, budeme vědět až za měsíc, kdy bude možné i zhodnotit zavedení slev,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Jakub Stadler.

Pro letošní rok půjdou podle Stadlera na slevy peníze z nespotřebovaných výdajů ministerstev. Příští rok má podle odhadů ministerstva zlevněné jízdné vyjít stát na necelých šest miliard korun.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Kubera si u Zemana dal 16 cigaret. Vondráček si připadal jako moravské uzené

Prezident Miloš Zeman přivítal na Pražském hradě u příležitosti novoročního...

Na oběd s prezidentem Milošem Zemanem a šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou z ODS předseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO...

Pochodeň č. 1. Leden 1969 musí začít zdola, vzkázal Palach, než se upálil

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Přesně před padesáti lety, 16. ledna 1969, se krátce po poledni na Václavském náměstí upálil dvacetiletý student Jan...

Najdete na iDNES.cz