Padesát kilometrů za dvacku. Dotované jízdné využívají hlavně studenti

  10:26aktualizováno  10:26
Slevy na jízdném podle prvních zveřejněných čísel přivedly do vlaků nové cestující. O dvě procenta vzrostl počet cestujících u Českých drah i RegioJetu. Nejvíce dotovaného jízdného využívají studenti. Dopravcům dotace posloužily v konkurenčním boji, státní slevu totiž doplňují vlastními akcemi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Výlet vlakem z Prahy do lázní v Poděbradech místo 88 korun jen 22 korun, za stejnou cenu i z Plzně do Domažlic a jen o pár korun dráž z Brna na Svatomartinské do Valtic. Tolik od prvního září zaplatí senioři a studenti za cestu vlakem nebo autobusem po zavedení 75procentní slevy od státu.

A první zveřejněná čísla ukazují, že nové slevy na jízdném přivedly do vlaků a autobusů nové cestující. Údaje Českých drah za září ukazují, že meziroční počet cestujících se zvedl zhruba o dvě procenta z celkových 15,5 milionu cestujících.

Podobně jako státní dopravce jsou na tom i soukromníci. „Slevy za první měsíc platnosti přidaly v celkovém počtu cestujících nárůst o dva procentní body,“ potvrzuje i mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Až začnou jezdit studenti

Za dotované jízdné jezdí skoro každý druhý. „Až 40 procent zákazníků, kteří s námi v září cestovali, využilo právě tyto státní slevy. Na komplexní hodnocení dopadu zavedení nových slev je nicméně ještě brzy, protože teprve v říjnu se plně projeví zahájení akademického roku a cestování vysokoškoláků,“ říká náměstek generálního ředitele Českých drah pro obchod Michal Štěpán.

Právě studenti začali levnějšího cestování hojně využívat. „Nejvíce je nárůst patrný v kategorii student. V porovnání s objemem prodaných jízdenek z června letošního roku došlo k nárůstu prodeje jízdenek se státní slevou v září zhruba o deset procent,“ uvedla Martina Čmielová ze společnosti Flixbus.

Nárůst cestujících se projevil i posilováním některých, zejména dálkových spojů. „Postupně od poloviny září jsme prodloužili nejvytíženější vlaky o další vozy na linkách z Prahy na Ostravsko a na Valašsko a od poloviny října také na lince do Luhačovic,“ upozornil Štěpán z Českých drah s tím, že jde hlavně o víkendové spoje.

Od října pak dodatečně Dráhy posilovaly o vozy navíc i některé vlaky mezi Prahou a Plzní nebo Prahou a jižní Moravou.

Lepší než jízda zadarmo

Obavy dopravců, že vlaky budou více znečištěné a přeplněné, se zatím nenaplnily. Dotace nakonec nepokryly úplnou cenu jízdného.

„Dosavadní zkušenosti jsou pozitivnější než to, jak funguje systém 100procentních slev ve státem dotovaných vlacích na Slovensku,“ říká mluvčí RegioJetu Ondrůj. „Je to dostatečná pojistka proti tzv. nadužívání služby, která by byla úplně zadarmo,“ dodal.

Cestu vlakem volí stále víc lidí, České dráhy posilují vytížené spoje

Dopravcům teď ovšem dotace posloužily také jako nástroj cenové války, a to jak na kolejích, tak na silnici. Státní slevu doplňují vlastními akcemi. „Oproti jiným dopravcům u nás dostanou studenti a senioři zpět zbylých 25 procent z ceny jízdného. Ty mohou využít k nákupu dalších jízdenek,“ popisuje tiskový mluvčí vlakového přepravce Leo Express Emil Sedlařík.

S podobnou nabídkou přišel i autobusový dopravce FlixBus. „Pravidelní zákazníci mají od 1. listopadu možnost ušetřit na jízdném v průměru 25 procent. Když se nový věrnostní bonus přičte ke státní slevě, mohou cestovat zdarma,“ uvádí i Čmielová.

Kolik zaplatí poplatníci

Na kolik doplácení jízdného přijde stát, který dopravcům slevy kompenzuje, zatím není jasné. V průběhu října totiž dopravci teprve posílají ministerstvu dopravy faktury za zářijové jízdenky. „Kolik bylo vyplaceno za září jako kompenzace za slevy, budeme vědět až za měsíc, kdy bude možné i zhodnotit zavedení slev,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Jakub Stadler.

Pro letošní rok půjdou podle Stadlera na slevy peníze z nespotřebovaných výdajů ministerstev. Příští rok má podle odhadů ministerstva zlevněné jízdné vyjít stát na necelých šest miliard korun.

Autoři:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Rektor Zima se omluvil, že neodhadl reakci na smlouvu s Home Creditem

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se na zasedání akademického senátu omluvil za to, že neodhadl reakci, která...

Sněmovna bude pokračovat v projednávání výročních zpráv ČT příští čtvrtek

V projednávání výročních zpráv České televize by měla Sněmovna pokračovat příští týden ve čtvrtek. Návrh Petra Dolínka...

Najdete na iDNES.cz