ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Jak přežít cestu na dovolenou. Čekejte kolony, poplatky a vyšší pokuty

  • 138
Dlouhé kolony, rámus provizorního mostu a omezená rychlost. Tak to vypadá na jednom z nejproblematičtějších míst při cestě na jih z Brna na Vídeň. Most z roku 1979 přes Novomlýnské nádrže je v havarijním stavu. Platí tam omezená rychlost, ale málokdo ji dodržuje. MF DNES připravila mapu se seznamem míst, kterým bude lepší se při cestě na dovolenou vyhnout.

Dálnice D52 končí dlouhá léta za Brnem u Pohořelic. Rakušané tu Čechy porážejí. Jejich nová dálnice končí pár kilometrů u hranic a už brzo ji naši jižní sousedé dovedou až k hraničnímu přechodu v Mikulově. A od Poysdorfu vede dálnice až k moři.

Evergreenem je dálnice D1. Zdánlivě nekonečná modernizace bude letos pokračovat na sedmi úsecích dálnice mezi Prahou a Brnem. Kromě dálnice D1 se už také pracuje na D2. Zatím však jen v jednom úseku, další čtyři tam ještě během léta dělníci rozkopou.

Vyhnout se Brnu

Kdo plánuje letos cestu na jih přes Vídeň a Graz, neprohloupí, když se vyhne Brnu, sjede na Jihlavu a pokračuje na Znojmo.

Naopak bez větších problémů budou další dvě klíčové dálnice – D5 přes Plzeň a na Rozvadov, kudy se cestuje do Itálie nebo dálnice D8 přes Ústí nad Labem na Berlín a k Baltskému moři. Opravovat se ale bude i tady.

Omezení na hlavních tazích v Česku (léto 2019)

Uváznutí v kolonách se po cestě nevyhnete, ale dá se mu předejít. Pokud je to možné, lepší je nevyrážet na cestu v pátek ani v sobotu. Kolony se dají čekat hned na začátku prázdnin. 

Problematický bude podle ÚAMK hned první víkend od pátku 28. do neděle 30. června. Prázdniny začínají v Česku, Rakousku i v osmi německých spolkových zemích. „Na dálnicích se tak dají čekat tradiční mnohahodinové kolony,“ varuje Igor Sirota z ÚAMK.

Rádio a navigace

Podle správců českých dálnic jsou nejdůležitější aktuální informace. „Spokojená cesta je založena hlavně na dobrých dopravních informacích,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. V případě problému doporučuje kontaktovat callcentrum ŘSD s nepřetržitým provozem. 

„Pokud se dostanete do kolony, volejte, zjišťujte aktuální dopravní informace,“ doporučuje Rýdl. Na číslo 800 280 281 podle něj od začátku roku volalo už 35 tisíc lidí.

Každý, kdo se vydává na cestu, by měl mít kvalitní navigaci, která má spolehlivé informace o dopravě. „Poslouchejte rozhlasové stanice, které nabízejí dopravní informace, to se vždycky vyplatí,“ dodává Rýdl. Samozřejmostí je podle něj také plná nádrž, nabitý telefon a pitná voda. „Běžné věci, které člověk potřebuje, když se vydává někam na cestu,“ dodává.

Jedete k moři? Za hranicemi bez staveb

Dobrá zpráva je, že za hranicemi nečekají žádné velké stavební pasti. Oproti minulým letům odpadl i jeden letitý „špunt“, se kterým se řidiči potýkali. Slovincům se podařilo dokončit dálnici z Mariboru až na hraniční přechod Gruškovje–Macejl.

Projet Slovinskem se tak za ideální situace dá za nějakých 40 minut. Proto se podle Siroty vyplatí koupit dálniční známku a neobjíždět Slovinsko na cestě do Chorvatska třeba přes Maďarsko. Zdržení však může nastat na chorvatské hranici. Země totiž není členem schengenského prostoru, proto tu Chorvati kontrolují doklady.

Chorvatští celníci tak požadují na hranicích obvykle doklady od všech členů posádky. Ministerstvo zahraničí navíc doporučuje, aby při každé cestě dítěte do zahraničí bez doprovodu jeho rodiče měla doprovázející osoba písemný souhlas rodiče s cestou. Jedete-li vypůjčeným autem, je dobré mít u sebe písemné potvrzení od majitele.

Pokuty v Chovatsku

Chorvatsko je posledních dvacet let nejčastější letní destinací Čechů. „Očekáváme, že letos tam vycestuje až 900 tisíc,“ uvedl Igor Sirota mluvčí ÚAMK a většina z nich k moři zamíří vlastním autem.

Nejlepší cesty k moři (léto 2019)

Pokud pro předešlé roky platilo, že řidiči mají být na cestě opatrní, s lehkou nohou na plynu, letos bude tato rada platit dvojnásob. Chorvatské pokuty se totiž oproti loňsku zvýšily.

Tak třeba... Projetí křižovatkou na červenou přijde až na 20 tisíc kun (72 tisíc Kč), pokud nezastavíte na červenou u přechodu, zaplatíte až 7 tisíc kun (25 tisíc Kč), za překročení rychlosti mimo obec to může být až 15 tisíc kun (54 tisíc Kč), za bezdůvodnou jízdu v levém pruhu na dálnici 2 tisíce kun (7 200 Kč).

„Pro Chorvatsko je specifické, že pokud policista uzná, že jste unavený, odveze vás k lékaři, a když ten potvrdí, že jste unavený a nebezpečný, mohou vám odebrat řidičský průkaz až na jeden týden,“ varuje Igor Sirota, mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK).

Poplatky

Na druhém místě v žebříčku oblíbenosti je u Čechů Itálie. Na trase přes Alpy není letos žádná významná uzavírka. Přes Německo či Rakousko pojedete plynule po dálnici, v Itálii je potřeba počítat s mýtným, které se platí za jednotlivé úseky. Dálnice jsou zpoplatněny i na Slovensku. To používá pouze elektronickou známku, kterou mýtné brány snímají z registrační značky. Lze je objednat i předem nebo koupit na vybraných hraničních přechodech.

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Samozřejmě se platí i v Chorvatsku. Jeden průjezd od hranic se Slovinskem přes Záhřeb na Makarskou, kam míří tradičně nejvíc Čechů, vyjde jen na mýtném zhruba na tisíc korun.

Vydat se z Česka do Chorvatska osobním autem znamená připravit se na celkové náklady na cestu zhruba ve výši deseti tisíc korun. Kromě nafty či benzinu budete platit za dálniční známky v Rakousku, ve Slovinsku a dálniční poplatky v Chorvatsku. Při cestě z Česka na Istrii pak i za průjezd alpskými tunely.

Vesta pro všechny pasažéry

Povinná výbava do auta se ve všech zemích prakticky neliší. Ve státech Evropské unie je téměř totožná. Bez vesty, autolékarničky a výstražného trojúhelníku se zkrátka neobejdete. V jednotlivých státech přesto můžete narazit na drobné odlišnosti. Pokud třeba při cestě do Chorvatska vezete za autem karavan, potřebujete trojúhelníky dva. Liší se také počet reflexních vest, které v autě musíte mít. „Nemá cenu spekulovat. Když vezmete vestu pro všechny pasažéry, nemůžete udělat chybu,“ dodává Sirota.

Rozstřel k cestování po Evropě:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video