Policejní prezident Vladislav Husák

Policejní prezident Vladislav Husák | foto: iDNES.cz

DOKUMENT: Dopis Berdára a Michala policejnímu prezidentovi

  • 10
Manžel Heleny Vondráčkové Martin Michal a bývalý šéf Telecomu Gabriel Berdár si stěžují na zneužívání osobních informací policií a médii. Dopis adresovaný policejnímu prezidentovi Vladislavu Husákovi vám iDNES.cz přináší v plném znění.

Vážený pane policejní prezidente,

před několika dny byla zveřejněna zpráva o tom, že příslušník Policie ČR prodal konkrétnímu tištěnému médiu fotografie z místa činu tragické události spojené s úmrtím pana Karla Svobody.

Trestněprávní povaha jednání tohoto policisty se stala předmětem šetření orgánů činných v trestním řízení..  Po morální stránce tento čin odsoudila celá veřejnost.

Bohužel, nejedná se pouze o selhání jedince, jak je prezentováno, nýbrž o systémové selhání, a to nejenom v tomto konkrétním případě, ale i v případech dalších. Právě tato okolnost je příčinou, proč se obracíme právě na Vás a touto formou.

Existují totiž další případy, kdy došlo ke zneužití informací, které zcela konkrétní policisté zjistili v průběhu vyšetřování některých kauz a předali je médiím v podobě, která dotčeným občanům způsobila výrazný zásah do jejich práv zaručených Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod.

Mnohé z těchto případů jsou mediálně velmi známé. Téměř všechny však končí zjištěním policie či Inspekce ministra vnitra, že policisté, potažmo státní zástupci, takový únik nezpůsobili.

Přitom se jedná o úniky takových informací jako jsou plná znění odposlechů, protokoly z výslechů či jejich obsahy, důkazy založené ve spisech, obsahy celých spisů apod.

Jsme přesvědčeni, že v našich konkrétních případech jde rovněž o selhání systému a v souvislosti s tím i o porušení našich občanských práv.

Jako příklad jasného úniku informací lze uvést článek ze dne 29.09.2006 uveřejněný v celostátním deníku Šíp. Je v něm popsán průběh podání vysvětlení paní Helenou Vondráčkovou, které se uskutečnilo předchozího dne na konkrétní policejní služebně, aniž by takovou informaci zveřejnila osoba podávající vysvětlení, osoba jí blízká či její advokát.

Vedle toho máme k dispozici i další důkazy, které se týkají našich konkrétních případů a které svědčí o tom, že policie a potažmo státní zástupci záměrně neřeší poškozování práv občanů médii.

Jsme nuceni upozornit na to, že i díky výše uvedenému přístupu k otázce ochrany osobních práv a svobod panují na české mediální scéně poměry, které nelze v civilizovaných státech připustit.

Vzniká situace, kdy některá média, resp. v nich působící osoby, se cítí být nedotknutelnými, protože postupy Policie ČR a konkrétních státních zástupců jim v tom více než pomáhají.

Spoléhají na to, že poškozování osobnostních práv je zcela beztrestné, resp. je trestné pouze v případě politického či jiného zájmu, jinak vůle chránit tato práva není.

Přitom tyto osoby konají nikoli nedbale, ale vědomě, bez ohledu na důsledky, s vědomím, že jsou trestně téměř nepostižitelné.

V rámci občanskoprávních sporů je pak případná satisfakce jen zlomkem zisku, který byl takto nabyt, což v žádném případě nenahrazuje škodu, kterou pachatelé vědomě způsobili.

Poškození tak musí vynakládat nemalé finanční prostředky, čas a úsilí, v mnohých případech i velkou dávku občanské odvahy, aby vůbec dosáhli toho, že se jejich případem bude někdo zabývat, neboť o morální satisfakci či dokonce nápravě a náhradě újmy nelze v těchto případech vůbec hovořit.

V konečném důsledku tak dochází k tomu, že jsou poškození nuceni uplatňovat vzniklou škodu vůči státu a tedy daňovým poplatníkům (paradoxně tím i vůči sobě samotným), když stát se tímto nepřímo podílí na poškozování práv svých občanů, tedy de facto jde proti základním ústavním principům.

V souvislosti se shora uvedeným Vás tímto dopisem vyzýváme :

  • k prošetření dalších případů úniku informací v trestních kauzách a chování příslušníků policie při informování médií v trestních kauzách, které je zcela v rozporu s ústavními principy této země
  • k zavedení systémových opatření, která by zabránila dalšímu poškozování nezadatelných občanských práv na ochranu osobnosti a k identifikaci viníků, kteří se na poškozeních podíleli v případech, kdy k takovému jednání již došlo
  • k důslednému řešení případů protiprávních zásahů ze strany médií do osobnostních práv občanů. Zatím nedůsledné řešení těchto případů totiž dosud způsobilo a zřejmě ještě způsobí nemalé hmotné škody, zároveň poškozuje nejen policii, státní zástupce a soudce, ale i stát jako celek a tedy všechny jeho občany
  • k osobnímu jednání, kde pro svá tvrzení jsme připraveni Vám předložit potřebné důkazy a současně nabídnout spolupráci při zajišťování dalších důkazů.

Vážíme si práce všech poctivých příslušníků Policie ČR, kteří pracují ve velmi těžkých podmínkách a zajišťují jednu z nejnevděčnějších oblastí správy státu.

Zjištění, která máme k dispozici, však jsou natolik závažná, že vzbuzují odůvodněnou obavu, že došlo a nadále dochází k neuvěřitelně těsnému propojení mezi policií a médii.

Propojení, jehož důsledkem je krytí protiprávního jednání některých médií, resp. konkrétních osob, ze strany policie, protiprávní poskytování informací a materiálů policií, v některých případech za úplatu.

Propojení, které je hrozbou pro celou společnost, neboť v konečném důsledku způsobuje beztrestné poškozování osobnostních práv občanů, škody na jejich majetku, pověsti a životě.

Celý problém je daleko rozsáhlejší a jeho dopady budou bez okamžitého řešení zcela jistě ještě   závažnější, než jak zde uvádíme.

Martin Michal                                                                                        Ing. Gabriel Berdár

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video