Školy stále dětem nabízejí sladkosti, bagety a limonády z automatů.

Školy stále dětem nabízejí sladkosti, bagety a limonády z automatů. | foto: Profimedia.cz

Děti tloustnou, školy jim stále nabízejí sladkosti a bagety

  • 299
Každý pátý školák v Česku má nadváhu, obézní je každý desátý. Od roku 2000 tato čísla vzrostla o třetinu. Školy přitom stále dětem nabízejí sladkosti, bagety a limonády z automatů. Například deváťák Dominik z Ostravy za ně každý týden utratí zhruba stovku.

"Cítím, že vážím víc, než by bylo dobré. Asi před rokem jsem zkusil sladkosti omezit, ale bylo náročné se pořád krotit. Po třech měsících mě to přestalo bavit," přiznává.

Podobné dilema řeší tisíce českých dětí. MF DNES v minulém týdnu zjišťovala, kde všude na školáky číhají automaty s nezdravou svačinou. Výsledek? Tyčinky či limonády jsou k dostání na chodbách tří českých škol z pěti. Další školy je nabízejí v bufetech.

Přestože se automaty blýskají logy světových značek, ve vyspělých zemích je trend přesně opačný – školy se podobných lákadel zbavují.

Ve svých dokumentech je k tomu vyzývá i Evropská komise, která dokonce plánuje školákům rozdávat o přestávkách zdarma ovoce. Do českých škol mezitím chodí nabídky na další automaty.

"Za poslední dva roky jsme tu měli asi čtyři obchodní zástupce," říká František Svoboda, ředitel Základní školy E. Rošického v Jihlavě. Jeho škola je jednou z mála, která nabídkám úspěšně vzdoruje. "Myslím, že obézních dětí máme dost," podotýká ředitel.

Vystihuje tak hlavní riziko automatů: pokud si na ně dítě zvykne, mohou zcela rozvrátit jeho životosprávu. Lékaři varují hlavně před obezitou. Nadváhu má v Česku každé páté dítě, obézní je každý desátý školák. Od roku 2000 tato čísla vzrostla o třetinu. Přibývá i školáků, kteří váží přes sto kilo – v ostravské Vítkovické nemocnici se léčí dvanáctiletá dívka se 146 kilogramy.

Špatně se stravují i štíhlé děti
Kdyby si na váhu stouply všechny české děti před deseti lety a dnes, výsledek by byl podobný. Jednoduchá statistika však klame.

"Stále více se zvýrazňují extrémy. Přibývá dětí s těžkou obezitou a na druhou stranu se častěji objevují problémy s podváhou, zejména u děvčat," vysvětluje dietolog Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy. Oba trendy ukazují, že děti nejedí správně.

Automaty na školních chodbách špatné návyky vehementně podporují. "Umožňují dětem jíst sladkosti bez kontroly. To škodí těm, které mají problémy s nadbytečnými kilogramy. Menším jedlíkům to většinou zaplácne žaludek, takže pak mnohdy nesnědí školní oběd, který je pro všechny důležitý," upozorňuje dětská obezitoložka Alexandra Moravcová z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Kontrola rodičů v tomto případě selhává. Jsou to často právě oni, kdo si automat ve škole vynutí. Rodiče jihlavských školáků si takto vymohli prodej slazených nápojů. "Důvodem byl pitný režim dětí. Chtěli jsme zavést čaj, ale rodiče byli zásadně proti," říká ředitel základní školy v Demlově ulici Zdeněk Pavlas.

Nezdravá svačina může způsobit cukrovku
Školy nemají z provozování automatů v podstatě žádný zisk, ale nemusí je ani dotovat. U nápojových automatů dostane škola za každou prodanou lahev zhruba korunu. "Vyjde to přesně na elektrickou energii na provoz," popisuje učitelka Olga Říhová ze Základní školy Edisonova ve Varnsdorfu.

Nezdravá svačina a nedostatek pohybu neovlivňují jen to, jak dítě vypadá na rodinných fotkách. Zakládá si tím daleko vážnější problémy do budoucna.

"Zvyšuje se riziko, že dostane diabetes druhého typu, tedy cukrovku, která vzniká z nezdravého životního stylu," upozorňuje dietolog Pavel Suchánek. Nemocných je v Česku stále více a jsou čím dál mladší.

Odborníci netvrdí, že by dítě nesmělo sníst ani jednu sušenku či čokoládu. Spíše varují před tím, aby se z občasných pochoutek nestala běžná součást jídelníčku.

"Není třeba tak úzkostlivě hlídat, zda si dítě může dát kousek müsli tyčinky či čokolády, pokud se hýbe a sportuje. Horší je, když celý den sedí u počítače," varuje Suchánek.

. Automat = přejídání bez kontroly

Obezita je nemoc, na kterou neexistují zázračné pilulky. "Dříve než navštíví lékaře, měli by rodiče upravit jídelníček dítěte a vést je k tomu, aby se více hýbalo,“ říká dětská obezitoložka Alexandra Moravcová z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.


Jak rodič pozná, že je dítě už nezdravě obézní?
Pokud je soudný, tak se na ně stačí podívat. Pokud není úplně soudný, tak by mu to měl říct praktický lékař. Děti chodí každé dva roky na preventivní prohlídky, kde je lékař zváží, změří a zařadí do přesných tabulek. Každá nadváha nemusí být riziková, pokud je dítě jen oplácané, může z toho vyrůst. Těžká obezita už vyžaduje soustavnou práci.


Kde by měli rodiče začít, když zjistí, že dítě nezdravě tloustne?
Když mám trochu oplácané dítě, není třeba hned běžet k lékaři. Ideální je, pokud se rodiče aspoň trochu zamyslí nad jeho životosprávou. Dítě by mělo omezit sladkosti, sladké nápoje, víc se hýbat. V rodinách, kde jsou rodiče štíhlí a dítě má nadváhu, jež neodpovídá zbytku rodiny, je třeba navštívit lékaře.


Rodiče často tvrdí, že je pro ně těžké vymýšlet pět svačin do týdne...
Dneska je na trhu tolik knížek, kde jsou desítky druhů svačin, které mohou rodiče donekonečna obměňovat. O zdravé výživě dětí je i spousta stránek na internetu. Kdo chce, informace si najde.


Jaký je rozdíl mezi chlebem se sýrem a čokoládovou tyčinkou z automatu? Jde jen o kalorie?
Různé reklamy se tváří, jak jsou čokoládové tyčinky zdravé a je v nich denní porce mléka. To jsou nesmysly. Je tam v podstatě jenom tuk a sladká složka. My tomu říkáme prázdné kalorie. Kdežto z chleba si dítě vezme přece jenom nějaké vitaminy a živiny. Je-li sýr kvalitní, jsou tam bílkoviny. Zdravé čokoládové tyčinky? Je to nesmysl, jen reklama.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video