Langer zvažuje, zda zbaví mlčenlivosti detektivy, kteří založili spis Krakatice. Ilustrační foto.

Langer zvažuje, zda zbaví mlčenlivosti detektivy, kteří založili spis Krakatice. Ilustrační foto. | foto: Soňa Lechnerová, iDNES.cz

Detektivové žádají Langera, aby jim dovolil promluvit o Krakatici

  • 130
Ministr vnitra Ivan Langer se ocitl v paradoxní situaci. Bývalí kriminalisté se po šesti letech rozhodli promluvit o okolnostech vzniku spisu Krakatice, který vedli na kmotra podsvětí Františka Mrázka. Nejprve ale potřebují zbavit mlčenlivosti. A to může udělat Langer, jedna z postav Krakatice.

"Žádáme ministra vnitra, aby nás zbavil mlčenlivosti, abychom se mohli vyjádřit k řadě okolností, které souvisí s naší činností u policie," řekl včera MF DNES expolicista Karel Tichý, který vyšetřoval trestnou činnost zavražděného Františka Mrázka a uprchlých podnikatelů Tomáše Pitra a Radovana Krejčíře.

O jejich ochotě promluvit informoval poprvé v pondělí časopis Týden. Ihned poté, tedy ještě včera, dostali podle informací MF DNES Tichého spolupracovníci předvolání k výslechu na Inspekci ministra vnitra.

Ivan Langer on-line

Ministr vnitra odpovídal čtenářům iDNES.cz

Jak se ministr zachová? Na otázky MF DNES neodpověděl. Časopisu Týden řekl, že zatím neví, jak se rozhodne. "Pokud s tím přijdou, požádám o stanovisko policii a podle toho se rozhodnu," řekl Langer.

Ve stejném rozhovoru popřel, že by bývalým policistům nevyhověl proto, aby museli před veřejností mlčet o podrobnostech jeho role ve spise. "Tady nejde o Langera, tady jde o to, proč teď najednou chtějí mluvit," prohlásil Ivan Langer.

ODS Langerovy kauzy neřeší

Vynoření Krakatice z hlubin se očekávalo už na víkendovém kongresu ODS. Některé stranické špičky v posledních týdnech ujišťovaly, že se ministra na jeho kontakty na podsvětí zeptají – konkrétně na jeho angažmá v prodeji stavebního gigantu IPS, kdy nynější ministr lobboval ve prospěch podnikatelů Sekyry a Kyselého (v pozadí tahal za nitky Mrázek). Následně dostal od Kyselého dvoumilionovou půjčku.

"Nikdo se ho na to přímo nezeptal. Ale nemyslím si, že by to členy ODS nezajímalo, ovšem část z nich už nechtěla více čeřit atmosféru kongresu. Možná se také někdo obával, že by se mu to mohlo nevyplatit," uvažuje místopředsedkyně Sněmovny za ODS Miroslava Němcová.

Přitom třeba místopředseda ODS Petr Bendl před kongresem říkal: "Langer musí vysvětlit svou roli v lobbingu pro IPS. Zcela určitě by si měl na tyto věci dávat pozor."

Včera už Bendl tak jednoznačný nebyl. Na otázky týkající se Krakatice uvedl: "Neznám detaily kauzy, je těžké k tomu něco říct."

I další z místopředsedů ODS, Petr Gandalovič, je po kongresu na Langerově straně. "Ivan Langer má nejvyšší prověrku od nezávislého Národního bezpečnostního úřadu – jaké další důkazy o jeho bezúhonnosti chcete?" řekl v jednom internetovém on-line rozhovoru.

Bývalý šéf NBÚ Tomáš Kadlec již dříve upozornil, že Langer sice získal prověrku, ale NBÚ při prověřování neměl klíčové podklady, třeba informace o spisu Krakatice.

Stejně lhostejní jako k lobbingu Langera v IPS jsou lidé z ODS i ke snaze bývalých kriminalistů promluvit o okolnostech vyšetřování Krakatice. Kromě Miroslavy Němcové, kritičky vedení ODS, nikdo ministra vnitra nevyzval, aby Tichého a spol. zbavil mlčenlivosti. Jinými slovy: aby se veřejnost poprvé dozvěděla, jaké okolnosti provázely vyšetřování zločinů Mrázka. "Pokud má policista podezření na trestný čin, ať se obrátí na státní zastupitelství," prohlásil šéf Senátu z ODS Přemysl Sobotka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video